Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ανελκυστήρα και αλλαγή αρχιτεκτονικών σε άδεια που λήγει-αποφυγή ΚΕΝΑΚ


Recommended Posts

myri,

η αρχική μας χρηματική συμφωνία είναι σε επίπεδα που η τραπεζα μπορεί να τον δανειοδοτήσει σε ολόκληρο το ποσό. δεδομένου ότι η τράπεζα θα αποδεσμεύει τμήμα χρημάτων ανά φάση εργασιών τότε ο κίνδυνος να χρησιμοποιηθούν τα χρήματα αλλού από τον ίδιο είναι μικρότερος.

 

επίσης ο ΚΕΝΑΚ σαν μελέτη δεν είναι ο μόνος λόγος που θέλω να τον αποφύγω. είναι ο τρόπος και το κόστος της κατασκευής και δεδομένου ότι η εμπειρία μου ( και των περισσοτέρων από εμάς εδώ) είναι μηδενική σε κατασκευή με ΚΕΝΑΚ υποθέτω ότι το κόστος υα είναι αυξημένο.

 

αυτό είναι όλο.

 

επίσης δεν νομίζω ότι η μελέτη με ΚΕΝΑΚ είναι μόνο + €500.

 

αν το κτίσει όπως είναι δεν είναι εμπορική λύση δεδομένου ότι αγοράζοντας μια μεζονέττα σε 2ο και 3ο όροφο είναι σίγουρο πως ο ανελκυστήρας είναι "προϋπόθεση".

αρχικά όταν ο πελάτης αποφάσισε να βγάλει την άδεια το 2006 (2007 εκδόθηκε) είχε σκοπό να μείνει εκεί και με δική του απόφαση θα έμενε σε μαριονέττα 2ου και 3ου χωρίς ανελκυστήρα. όμως τα δεδομένα άλλαξαν και η οικογένεια του μεγάλωσε και αναπτύχτηκε σε άλλη περιοχή και σε άλλο (καλύτερο) ακίνητο.

θέλει λοιπόν να έχει στα χέρια του κάτι πιο εμπορεύσιμο. απλό είναι.

 

χάρης

 

υ.γ. ακόμα όμως δεν έχω βρεί τον τρόπο να κάνω αυτό που μπορώ ( και μπορεί ) και ο πελάτης μου...:sad:

Link to comment
Share on other sites

  1. Χωρις να είμαι ειδική, η τράπεζα σχεδόν ποτέ δε χρηματοδοτεί όλο το ποσό.
  2. Δεν νομίζω πως η διαφορά: [αμοιβή ΚΕΝΑΚ]-[αμοιβή παλαιας θερμομόνωσης] μπορεί να είναι περισσότερη από 500ευρώ
    στην τελική κάνε τα φορολογικά να δεις ακριβώς πόση είναι η διαφορα
  3. Σου ξαναλέω, ενδέχεται να ξαναπληρώσει από την αρχή τις μελέτες ο πελάτης κατά την αναθεώρηση, οπότε ακόμη και το 1000αρικο είναι αμελητέο
    πχ μια κακοτεχνεία στην οικοδομή (ραβε-ξήλωνε) κοστίζει περισσότερο
  4. Περι εμπορικότητας > τα λάθη πληρώνονται :(
  5. Εγώ θα έλεγα πριν δαιμονοποιήσεις τον ΚΕΝΑΚ να δεις πραγματικά πόση ειναι η διαφορά στο κόστος κατασκευής
    σε καμμία περίπτωση ο κόπος σου δε θα πάει χαμένος

Link to comment
Share on other sites

myri

δεν διαφωνώ σε τίποτα από όλα όσα έγραψες.

σε ένα πράγμα μόνο θα σου απαντήσω, στο χρηματικό κομμάτι της χρηματοδοτησης είμαι απόλυτα σίγουρος διότι η τράπεζα τυγχάνει να είναι η προσωπική μου τράπεζα, τους οποίους και γνωρίζω.

 

στα υπόλοιπα συμφωνώ

 

χάρης

 

υ.γ. η άγνοια ειναι αυτή που με κάνει διστακτικό σχετικά με το κόστος κατασκευής με ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.