Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραπορτάρισμα και Autocad


marits

Recommended Posts

στο excel που εχει σηκωσει gvarth στο δευτερο φυλλο εχει διαφορα χρησιμα πραγματα

 

εκει λοιπον δειχνει πως μπορεις να αλλαξεις το Point και απο τελεια να το κανεις πχ κυκλο

 

λεει οτι πας απο Format και σε μια φωτο που εχει το δειχνει διπλα στο Insert

 

το autocad που θα δουλεψω ειναι το 2012 (νεου συναδελφου)

 

πως μπορω να το εμφανισω το Format???/????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εναλλακτικά μπορείς να γράψεις στην commandline : DDPTYPE και στη συνέχεια να πατήσεις Enter. Θα εμφανισθεί το ίδιο παράθυρο διαλόγου.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ταχυτητα !!!!!!!!

 

DDPTYPE και PDMODE

 

τα βρηκα απο το Help

 

αλλα θελω να βγαλω το Format να το εχω γιατι ειναι χρησιμο

 

ξερετε πως γινετε?

 

 

και σε παλιοτερες εκδοσεις πως το κανετε ?

ο τροπος θα ειναι παρομοιος

 

 

------------------------------------

 

οταν ποσταρα το παιδι ψαχνοντας πατησε αλλαγη στυλ σε autocad classic και το εμφανισε !!!!!!

 

 

ωραια κολπα

-----------------------------------

 

στην κορδελα ειναι

home >utilities>point style

----------------------------------

 

offtopic εγω παιδευομουν ολη μερα να το βρω και ο αλλος με 2 κλικ στην λογικη ας πατησουμε εδω να δουμε τι κανει το βρηκε :)

Link to comment
Share on other sites

Τα περιεχόμενα του menu Format θα τα δείς όταν απενεργοποιήσεις το ribbon και ενεργοποιήσεις τα "κλασσικά menu". Έστω και προσωρινά.

 

Δεν γνωρίζω τα εικονίδια του 2012 για να θυμηθώ αν υπάρχει εικονίδιο που θα επιτρέψει άμεση πρόσβαση στο menu Format.

 

 

Edit :

οταν ποσταρα το παιδι ψαχνοντας πατησε αλλαγη στυλ σε autocad classic και το εμφανισε !!!!!!

 

 

ωραια κολπα

 

Είδες το παιδί;

 

Ψάχνε μόνος σου άλλη φορά τα ribbons του Autocad :mrgreen::mrgreen: Θα ... πήξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,γράφω πρώτη φορα στο φόρουμ αυτό,είμαι 2ετης φοιτητής τοπογράφος στο ΕΜΠ και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για το προγραμματάκι του excel...κάνω δοκιμή με τα έτοιμα σημεία και τα βγαζει στο autocad μια χαρά...με δικά μου σημεία όμως κολλάει το excel τελείως και δεν ανταποκρίνεται...εχω excel 2007 και autocad map 2010 (ένα με μπλε Μ εικονίδιο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όσον αφορά στο πρόγραμμα , "ραπορτάρει" έως 200 σημεία που οι συντεταγμένες τους βρίσκονται στις κατάλληλες θέσεις του φύλλου εργασίας.

 

Μήπως τα δεδομένα σας έχουν σαν σύμβολο υποδιαστολής την τελεία ; Μήπως όταν τα αντιγράψετε στα κατάλληλα κελλιά του Excel , αυτό τα "καταλαβαίνει" ως κείμενο ;

 

Θέλετε να ανεβάσετε σαν συνημμένο κάποιο αρχείο με δικά σας δεδομένα ;

 

Πάντως , με το κλασσικό Autocad , έχω κάνει δοκιμές έως την έκδοση 2009 . Οι επόμενες εκδόσεις χρειάζονται πρόσθετο για σωστή επικοινωνία με το Excel όπως έχω διαπιστώσει.

 

Στο Autocad MAP δεν νομίζω να δουλέψει πάντως . Τα σημεία τα δέχεται με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που τα "στέλνει" το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το δοκιμασα με 90 σημεια και δουλεψε κανονικα τωρα,ισως εφταιγε η εκδοση του προγραμματος (ειχα κατεβασει το 2 και κολλαγε,το 3 παει σφαιρα)...οσο αφορα το autocad,δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα το γεγονος οτι ειναι map 2010...βασικα ειμαι και αρχαριος γενικα (2ο ετος φοιτητης) και ψαχνομαι στο παραμικρο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το MAP δεν το έχω δοκιμάσει και έπρεπε να είμαι επιφυλακτικός .

 

Βασικα το δοκιμασα με 90 σημεια και δουλεψε κανονικα

 

Με 90 σημεία και με διαχωριστικό χιλιάδων το κόμμα, σωστά θα δούλευε αν ήταν ενεργοποιημένες οι μακροεντολές και η χρήση συγκεκριμένων εκδόσεων Excel - Autocad υποστήριζε την αποστολή δεδομένων μέσω Active X.

 

Όσον αφορά τη νέα έκδοση σε σχέση με την έκδοση 2 που αναφέρατε ότι "κόλλαγε" , ΔΕΝ μπορούσα να γνωρίζω ότι πειραματίζεστε με παλαιότερη έκδοση .

 

Ήδη , στα πλαίσια του περιορισμένου χρόνου μου , έχω ξεκινήσει κάποιες αλλαγές/προσθήκες στην έκδοση 3 και όταν τελικά ενσωματωθούν και δοκιμαστούν , θα υπάρξει σχετική ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

καλα εννοειται οτι ειχα διαχωριστικα χιλιαδων και τετοια,ακολουθησα πιστα το προτυπο παραδειγμα που ειχε ετοιμο μεσα στο προγραμμα (μεχρι και ιδια περιγραμματα εφτιαξα :razz:)...γενικα παντως ειναι πολυ μεγαλο το εγχειρημα και θελω και γω να ευχαριστησω γι'αυτο (και οχι πληθυντικος,εγω θα επρεπε να σας μιλαω στον πληθυντικο,οχι εσεις σε μενα :wink:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.