Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου


la_arch

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς απο νομιμοποιήσεις και πρόστιμα, σε μια κατοικία του 78΄ υπάρχει αυθαίρετο υπόγειο και μια επέκταση στον όροφο(κλειστό μπαλκόνι), χωρίς να προκύπτει υπέρβαση σε δόμηση (υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή). Τι διαδικασία χρειλαζεται για νομιμοποίηση και τι πρόστιμα;

Αν υπήρχε υπέρβαση, θα ήταν διαφορετικά τα πρόστιμα;

Ευχαριστώ πολύ....!

Link to comment
Share on other sites

νομιμοποίηση με άρθρο 22 γοκ

Μην κάνετε ασκόπως παράθεση ολόκληρου του προηγουμένου μηνύματος. Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία. Τηρείτε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Αν αποδεικνυεται (με ΔΕΗ, ΙΚΑ...) οτι τα αυθαιρετα ειναι προ του 1983 τοτε καντε παρτι.Αν μπορουν να νομιμοποιηθουν με τον υπολοιπο συντελεστη δομησης τοτε το προστιμο ανεγερσης ειναι εφ απαξ χωρις προστιμο διατηρησης και ειναι ισο με το διπλασιο της ειδικης εισφορας και ειναι πολυ φθηνο.Νομιζω πως συνηθως βγαινει το ελαχιστο που ηταν 20000 δρχ δηλ ψιχουλα (αναλογως βεβαια με τα τετραγωνικα ειναι).ΒΟΥΡ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πας με διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση σύμφωνα με το άρθρο 8, παρ. 8.5 του Ν-1512/85, με την προϋπόθεση ότι μπορείς να αποδείξεις ότι τα αυθαίρετα είναι κατασκευασμένα πρίν από το 1983 . Πρώτα υποβάλεις φάκελο εξαίρεσης από κατεδάφιση των αυθαιρέτων και μετά υποβάλεις φάκελο νομιμοποίησης των εξαιρεθέντων.

Το θέμα με τις εξαιρέσεις από κατεδάφιση είναι ότι πριν τον Καλλικράτη, τις αποφάσεις τις υπέγραφε ο Νομάρχης. Τώρα, ποιος τις υπογράφει, με τί διαδικασία, κλπ, ρώτα την Πολεοδομία της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχω υπέρβαση δόμησης; Είναι λιγο μπερδεμένο, εχω αλλαγή χρησης σε ενα τμήμα απο αδιαμόρφωτο χώρο (τι σημαίνει ακριβώς αυτό δεν ξέρω, ετσι γράφει στην άδεια του 76) σε διαμέρισμα, μαζί με διαφορές σε εξωτερικά στοιχεία (μπαλκόνια κυρίως).

Link to comment
Share on other sites

Θα πας με διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση σύμφωνα με το άρθρο 8, παρ. 8.5 του Ν-1512/85, με την προϋπόθεση ότι μπορείς να αποδείξεις ότι τα αυθαίρετα είναι κατασκευασμένα πρίν από το 1983 . Πρώτα υποβάλεις φάκελο εξαίρεσης από κατεδάφιση των αυθαιρέτων και μετά υποβάλεις φάκελο νομιμοποίησης των εξαιρεθέντων.

Το θέμα με τις εξαιρέσεις από κατεδάφιση είναι ότι πριν τον Καλλικράτη, τις αποφάσεις τις υπέγραφε ο Νομάρχης. Τώρα, ποιος τις υπογράφει, με τί διαδικασία, κλπ, ρώτα την Πολεοδομία της περιοχής σου.

 

η Πολεοδομία Πειραιά όπου κ ανήκει το ακίνητο που θέλω να νομιμοποιήσω μου είπε για Νοέμβριο του 2003 ως ημερομηνία κλειδί κι όχι για το 1983..

τι βγήκε το 1983 που λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση αυτη που διαβασες ειναι για τον Le_arch που λεει για την χρονολογια του αυθαιρετου οτι ειναι το 1978 οποτε παει στα προστιμα πριν του 1983.Εσενα η περιπτωση μαλλον ειναι διαφορετικη και το αυθαιρετο ειναι νεωτερο γιαυτο λες για τα προστιμα προ του 2003.Αρα η ερωτηση ειναι "απο ποτε χρονολογειται το αυθαιρετό σου" και αναλογως την απαντηση ειναι και τα προστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Manoli gon. Και, επίσης, ανάλογως με την απάντηση, είναι και η διαδικασία νομιμοποίησης.

 

La_arch:

όταν έχεις υπέρβαση του συντελεστή δόμησης, πας με διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση σύμφωνα με το άρθρο 9, του Ν-1512/85. Αυτό προϋποθέτει ότι ο φάκελος της εξαίρεσης θα εγκριθεί πρώτα από το ΣΧΟΠ, ή όπως αλλιώς αποφασίσουν να το λένε, όταν αποφασίσουν να το συστήσουν... και μετά, πας για υπογραφή "Νομάρχη" (???) και μετά για νομιμοποίηση των εξαιρεθέντων.

Εγώ έχω μια αντίστοιχη περίπτωση για ΣΧΟΠ, που περιμένει από το Δεκέμβριο, και όπως φαίνεται, θα περιμένει ακόμα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Με τον τελευταιο νομο της βιοποικιλοτητας οι ΕΠΑΕ και το ΣΧΟΠ συνεχιζουν ως εχουν μεχρι νεωτερας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.