Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου


la_arch

Recommended Posts

Συνάδερφοι καλημέρα σας. Για μια ακόμη φορά ζητώ τη βοήθειά σας σε ένα πολύπλοκο λίγο θεματάκι. Σε αυτοψία που έγινε σε οικοδομή εντός οικοπέδου όπου έχει εξαντληθεί δόμηση και κάλυψη διαπιστώθηκε αυθαίρετη κατασκευή ασανσέρ από το υπόγειο στο ισόγειο 3τ.μ υπόγειο+3 τ.μ ισόγειο=6 τ.μ συνολικά εντός του ακαλύπτου χώρου. Επιβλήθηκε πρόστιμο υπολογισμένο ως πρό του 2003 αυθαιρετης κατασκευής και σαν πολεοδομικά αυθαίρετο . Το ερωτημά μου τώρα είναι το εξής μπορώ να νομιμοποιήσω την κατασκευή ως μικρή πολεοδομική παράβαση βάσει του φεκ 372 β' /24-2-2004 (ισχύει η προυπόθεση α1)? και αν ναι τι πληρώνω? Πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης που έχει ήδη εκδοθεί + πρόστιμο ανέγερσης εφάπαξ για τη νομιμοποιήση? Αν όχι ποια η διαδικάσια από εδώ και πέρα. Τα φώτα σας παρακαλώ από κάποιον έμπειρο στο συγκεκριμένο θέμα... Απευθύνθηκα στην πολεοδομία αλλά και αυτοί δεν γνωρίζουν και ψάχνονται :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά καμία ιδέα, άποψη για το παραπάνω θέμα. Με πολεοδομία δεν μπορώ να βγάλω άκρη κυρίως εξαιτίας έλλειψης εμπειρίας των υπαλλήλων...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα,θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι κατηγοριες αυθαιρετων!Εννοω ποσες χρονολογικες κατηγοριες υπαρχουν!Δηλαδη ποια νομοθεσια ισχυει για τα αυθαιρετα απο το 55 και μετα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπαν στην πολεοδομία ότι όταν κάνεις νομιμοποίηση και ΔΕΝ είναι προ του 55, η μελέτη των αρχιτεκτονικών μπαίνει σαν νέο κτίριο και όχι σαν αποτύπωση..και άρα πληρώνετε πιο καλύτερα

 

ισχύει κάτι τετοιο ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε δική μου περίπτωση, πριν από αρκετά χρόνια, το πέρασα σαν αποτύπωση.

 

Βέβαια αν μιλάμε για τον νέο Νόμο των αυθαιρέτων, περιμένουμε καθορισμό από ΤΕΕ (το οποίο φυσικά θα είναι "ψίχουλα").

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.