Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος Συστήματος Αντικεραυνικής Προστασίας


Leftheris

Recommended Posts

μου ζητήθηκε να κάνω έλεγχο για την ορθή εγκατάσταση και λειτουργία ενός ΣΑΠ, σε μεταλλικό κτίριο με πάνελ.

 

έλενξα τις διατομές των αγωγών συλεκτήριου συστηματος και αγωγών καθόδου,απόσταση αγωγών από πάνελ, τις συνδέσεις,τα σημεία στήριξης, το σύστημα γείωσης(μέτρηση 5 Ohm), την τοποθέτηση SPDs(απαγωγούς κρουστικών υπερτάσεων) στο γενικό πίνακα και στη γραμμή τηλ/νιας

 

α.Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ελέγξω;

 

β.Τα στηρίγματα αγωγών είναι αγώγιμα, υπάρχει πρόβλημα(αν θυμάμαι καλά δεν τίθεται θέμα διότι ο κεραυνός θα επιλέξει το συλεκτήριο σύστημα);

Link to comment
Share on other sites

Πήγες να επιθεωρήσεις αν εφάρμοσαν τη μελέτη ή να επιθεωρήσεις αν το ΣΑΠ λειτουργεί σωστά. Διότι για το προτείνονται ειδικές δοκιμές και έλεγχοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ελέγξεις εάν η αποτελεσματικότητα του ΣΑΠ είναι επαρκής και μήπως χρειάζεται μεγαλύτερη στάθμη προστασίας για την συγκεκριμένη διάταξη. Η αντίσταση γείωσης πάντως που φαίνεται μεγάλη....

 

Επισης κοίταξε εάν έχουν γίνει οι σωστές ισοδυναμικές συνδέσεις και για τυχόν διάβρωση στις απολήξεις τις γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πήγες να επιθεωρήσεις αν εφάρμοσαν τη μελέτη ή να επιθεωρήσεις αν το ΣΑΠ λειτουργεί σωστά. Διότι για το προτείνονται ειδικές δοκιμές και έλεγχοι.

 

να ελένξω αν εφαρμόσθηκε σωστά η μελέτη του μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

τα 5 Ohn είναι υψηλή τιμή,

με τι συνθήκες έκανες μέτρηση, υγρασία εδάφους κλπ?

 

τα 5 Ohm είναι πολύ; Νομίζω κάτω από 10 είναι αποδεκτό(το ιδανικό κάτω από 2) ή κάνω λάθος;

 

οι συνθήκες βέβαια, όπως σωστά επισημαίνεις, είναι σημαντικές, υπάρχει υγρασία τώρα

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ελέγξεις εάν η αποτελεσματικότητα του ΣΑΠ είναι επαρκής και μήπως χρειάζεται μεγαλύτερη στάθμη προστασίας για την συγκεκριμένη διάταξη. Η αντίσταση γείωσης πάντως που φαίνεται μεγάλη....

 

Επισης κοίταξε εάν έχουν γίνει οι σωστές ισοδυναμικές συνδέσεις και για τυχόν διάβρωση στις απολήξεις τις γείωσης.

 

η στάθμη είναι επαρκής. έκανα υπολογισμούς με το καινούργιο πρότυπο και είχα τα ίδια αποτελέσματα με το μηχανικό που έκανε μελέτη. Εγώ ώς γείωση θα έβαζα περιμετρική, ενώ αυτός έβαλε πασάλους και τρίγωνα(προφανώς είχε χτιστεί το κτίριο και δε μπορούσε να γίνει θεμελειακή), αλλά μπορεί να έγινε και για να έχει μικρότερο κόστος.

Επιπλέον τοποθέτησαν SPDs, διότι όπως φαίνεται στη μελέτη, θα έπαιρναν ρεύμα από δίκτυο ΔΕΗ, αλλά τελικά ή παροχή είναι μέσω Ηλεκτροπαραγωγού ζεύγους.

 

Διαβρώσεις δεν βρήκα στις απολείξεις

Link to comment
Share on other sites

Τα στηρίγματα αγωγών είναι αγώγιμα, υπάρχει πρόβλημα(αν θυμάμαι καλά δεν τίθεται θέμα διότι ο κεραυνός θα επιλέξει το συλεκτήριο σύστημα);

 

σε αυτήν την ερώτηση, μπορεί κάποιος να δώσει μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω βάλει αντικεραυνικό 4πολικό σε οικία με 3φασικό ρεύμα και το έχω ασφαλίσει με 4πολική ασφάλεια.

Το ερώτημα είναι αν κοκκινίσει η ένδειξη του αντικεραυνικού μετά από πτώση κεραυνού, που σημαίνει ότι θέλουν αλλαγή τα φυσίγγια του, θα έχω πτώση στην ασφάλεια του αντικεραυνικού,θα έχω πτώση στην γενική ασφάλεια ή και στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.