Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρμοί διακοπής εργασίας σε υποστυλώματα


 

Recommended Posts

Συν. ΑΡΗ

είναι "παράνομο" το σκυρόδεμα να πέφτει ελεύθερα για ύψος άνω των 2.50m, εφόσον έτσι το αναφέρει ο ΚΤΣ. Δεν το αμφισβητώ. Βέβαια για συνήθη ύψη οικοδομών αυτό συμβαίνει για 50-70 cm. Διατηρώ όμως μία επιφύλαξη για το πώς προέκυψε αυτό το όριο. Δηλαδή, θέλω να πω αν αφήσω ελεύθερο το σκυρόδεμα να πέσει από την πούμα από μεγάλο ύψος και διασκορπιστεί, σαφώς και υπάρχει ο κίνδυνος της απόμειξης. Οταν όμως πέσει από οριακό ύψος και δεν διασκορπιστεί, αλλά πέσει στα στενά όρια ενός καλουπιού, έχω την αίσθηση, χωρίς να το έχω ψάξει, ότι ο κίνδυνος απόμειξης είναι περιορισμένος. Σε κάθε περίπτωση η παρατήρηση σου είναι ορθή. Αν όμως πρέπει να αποφασίσω μεταξύ του "κουστουμιού" και του περιορισμένου (κατά την γνώμη μου) κινδύνου απόμειξης, θα επέλεγα το "κουστούμι".

Κάθε παρατήρηση δεκτή. Νομίζω ότι όλοι επωφελούμαστε από την ανταλλαγή των απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συν. ΑΡΗ

είναι "παράνομο" το σκυρόδεμα να πέφτει ελεύθερα για ύψος άνω των 2.50m, εφόσον έτσι το αναφέρει ο ΚΤΣ. Δεν το αμφισβητώ. Βέβαια για συνήθη ύψη οικοδομών αυτό συμβαίνει για 50-70 cm. Διατηρώ όμως μία επιφύλαξη για το πώς προέκυψε αυτό το όριο. Δηλαδή, θέλω να πω αν αφήσω ελεύθερο το σκυρόδεμα να πέσει από την πούμα από μεγάλο ύψος και διασκορπιστεί, σαφώς και υπάρχει ο κίνδυνος της απόμειξης. Οταν όμως πέσει από οριακό ύψος και δεν διασκορπιστεί, αλλά πέσει στα στενά όρια ενός καλουπιού, έχω την αίσθηση, χωρίς να το έχω ψάξει, ότι ο κίνδυνος απόμειξης είναι περιορισμένος. Σε κάθε περίπτωση η παρατήρηση σου είναι ορθή. Αν όμως πρέπει να αποφασίσω μεταξύ του "κουστουμιού" και του περιορισμένου (κατά την γνώμη μου) κινδύνου απόμειξης, θα επέλεγα το "κουστούμι".

Κάθε παρατήρηση δεκτή. Νομίζω ότι όλοι επωφελούμαστε από την ανταλλαγή των απόψεων.

 

Συνάδελφε δεν μπορώ να διαφωνήσω απόλυτα στην λογική σου αλλά σε δύο μόνα θέματα

1)στο νομικό μέρος της άποψης σου.

2)Από την στιγμή που ρίχνεις κουστούμι σημαίνει ότι έχεις σιδερώσει τις δοκούς. Αν έχεις μεγάλα υποστυλώματα , πχ 50Χ50 , τότε μπαίνει η πούμα στην γωνιά την ελεύθερη από τα σίδερα των δοκών και σκυροδετείς με άνεση. Μάλιστα μπορεί να μπει και μέσα στον ξυλότυπο και να μειώσεις το ύψος της ρίψης. Αν όμως έχεις κολώνες 25εκ πλάτος ή τοιχεία το σκυρόδεμα περνάει μέσα από τα άνω και κάτω σίδερα των δοκών που σίγουρα είναι 2-6(ματίσεις) και πέφτει και από μεγάλο ύψος. Εκεί πως μπορεί να ξέρει κάνει αν πάθει απομίξεις ή όχι. Συναντά και εμπόδια (σίδερα) και μεγάλο ύψος.

 

Νομίζω ότι είναι λίγο ρίσκο. Δεν ξέρω...Άλλες απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Αρη

πιστεύω ότι με τις μεγάλες διατομές που έχουμε πλέον στα υποστυλώματα λόγω της απαίτησης αγκύρωσης του διαμήκους οπλισμού των δοκών, το πρόβλημα αυτό μειώνεται σημαντικά, όπως και εσύ το περιέγραψες. Σχετικά με το ύψος θα το ψάξω και θα επανέλθω με νεώτερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κ_PAT

Με τις μεγάλες διατομές σίγουρα όλα καλα.

Μάλλον είσαι και εσύ των μεγάλων διατομών....κρίσιμος ο χάλυβας = πλαστιμότητα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αρη

επανέρχομαι στο θέμα και σου μεταφέρω τα ακόλουθα τα οποία προέκυψαν από προσωπική επαφή με εμπειρότατο συνάδελφο, σε θέματα διασφάλισης ποιότητας και τεχνολογίας σκυροδέματος, τα οποία ομολογώ ότι με προβλημάτησαν και πηγαίνουν περισσότερο προς την δική σου άποψη. Τα δημοσιοποιώ γιατί νομίζω ότι είναι χρήσιμα για όλους μας.

Ασφαλώς και η λύση του κουστουμιού είναι η καλύτερη από στατικής απόψεως. Ομως, επειδή πάντα υπάρχει η (πολύ σοβαρή) πιθανότητα να συμβεί σεισμική δόνηση κατά την διάρκεια της σκυροδέτησης (ή και τις αμέσως επόμενες ώρες) η πρόταση είναι να αποφεύγεται. Βέβαια η πιθανότητα αυτή υπάρχει και όταν σκυροδετείς μόνο τα υποστυλώματα, αλλά πιστεύω ότι σε μιά τέτοια περίπτωση είναι πολύ πιο εύκολο να επέμβεις. Ετσι αφού έχεις σκυροδετήσει τα υποστυλώματα, η πλάκα μπορεί πλήρως να στηριχθεί σε αυτά και να θεωρηθεί πλήρως στηριγμένη σε περίπτωση σεισμού. Βέβαια αν βρίσκεσαι σε περιοχή με μικρή σεισμικότητα είναι καλύτερο το "κουστούμι".

Σχετικά με το ύψος πτώσης του σκυροδέματος ο συνάδελφος δεν θεώρησε απαγορευτικό να γίνεται μεγαλύτερο από 2.5m, χωρίς φυσικά αυτό να φτάνει σε υπερβολές.

Ομολογώ ότι μάλλον με έπεισε με τα επιχειρήματα του. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στην διάθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω εδω και καιρο το φορουμ και η ενημερωση που προσφερεται ειναι σημαντικη.Δεν ειμαι μηχανικος αλλα ειμαι κοντα στα 25 χρονια στην οικοδομη σαν μπετατζης.Θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου στο θεμα του κουστουμιου,εχω καλουπωσει και με τους δυο τροπους πολλες φορες αλλα τα τελευταια χρονια αποφευγω το κουστουμι καθως ο οπλισμος σε κολονες και δοκαρια εχει αυξηθει αρκετα.Δεν ειναι ευκολο να δονησεις σωστα σε 25αρα κολονα κομβο με οπλισμο 4 14αρια πανω 4 κατω και 10 20αρια στις γωνιες της κολονας,πολυ καλη η θεωρια αλλα στη πραξη ειναι πολυ διαφορετικα,ακομα και υπερ ρευστοποιητη να βαλεις κινδυνευεις να βρεις φωλιες μετα.Δυστηχως πολλοι μηχανικοι κρατουν χαμηλες διατομες στις κολονες με πολυ οπλισμο με αποτελεσμα να μην χωραει καν ο δονητης με αποτελεσμα να καταφευγεις σε αλλες μεθοδους φυσικα οχι σωστες

Link to comment
Share on other sites

vaslag7 παρόλο που δεν είσαι μηχανικός πολύ σωστά σκέφτεσαι. Και σκέφτεσαι πράγματα που όπως και συ λες κάποιοι μηχανικοί (ελπίζω πολύ λίγοι) δε σκέφτονται για να κάνουν εν τέλει σωστά. Ένα μπράβο από μένα πάντως που γενικά δείχνεις να ενδιαφέρεσαι γι΄ αυτό που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

K_PAT σε ευχαριστώ για την έρευνα σου. Προσωπικά δεν το είχα σκεφτεί από την άποψη του πιθανού σεισμού.

Όσο αφορά το ύψος σκυροδέτησης και εγώ έχω ρίξει τοιχεία από 3-3.5μ αλλά φρόντισα να είναι 30 εκ πλάτος για να μην χτυπάει το νωπό σκυρόδεμα στα σίδερα και να έχω απομίξεις και φυσικά δεν είχα δοκούς οπλισμένους. Και πάλι όμως δεν μου άρεσε που το έκανα.

Έχω κάποιες φωτογραφίες από συνάδελφο που δεν μπόρεσε να είναι εκεί στην σκυροδέτηση να κοθοδηγήσει και είχε απομίξεις. Έριχνε βέβαια από τα 4μ αλλά μόνο κολώνες. Φυσικά δεν μπορώ να τις δημοσιεύσω

Link to comment
Share on other sites

Σίγοθρα θα ήταν ακόμα καλύτερο να μπορούμε να σκυροδετήσουμε όλη την οικοδομή μαζί. Ενα μεγάλο κουστούμι δηλαδή αλλά δεν γινεται για ευνοητους λόγους.

Ομοίως δεν γίνεται (σε μικρότερη κλίμακα βέβαια) να ριξουμε κουστούμι τις κολόνες με τις δοκούς και την πλάκα.

Φανταστείτε ενα 5όροφο κτίριο,όπως υπόθηκε παραπάνω, το μπετον δεν θα μπορούσε να περάσει από τους κόμβους όσο προσεκτικά και να΄κάνει την δουλειά του ο μάστορας. Απότέλεσμα---όχι μόνο 'κουφάλα'(ας μου επιτραπεί η έκφραση) κάτω από τον κόμβο,αλλα κινδυνεύουμε να έχουμε σύμπλεγμα 'κουφάλων' σε όλο το υποστήλωμα.

Εκφράζω πάντα προσωπική άποψη

Link to comment
Share on other sites

vaslag7 και ak2

θα ήθελα να γίνει σαφές ότι το πρόβλημα με το "κουστούμι" αφορά μόνο την περίπτωση του σεισμού. Τα υπόλοιπα, που σωστά αναφέρεται, εξαρτώνται από άλλους παράγοντες:

1. Μεγάλες διατομές υποστυλωμάτων (ξεχάστε τα 25αρια και 30άρια)

2. Διάταξη οπλισμού δοκών. Υπενθυμίζω ότι σίδερα των δοκών μπορούν να τοποθετηθούν και εκτός του πλάτους της δοκού.

3. Δόνηση. Οπως ξέρουμε η δόνηση είναι σχεδόν 100% θέμα διάθεσης (φίλε vaslag7 διορθωσέ με αν κάνω λάθος). Δηλαδή μην έχουμε την απαίτηση να γίνει σωστή δόνηση όταν το προσωπικό εργάζεται με 38-42 βαθμούς μεσημεριάτικα ή σκυροδετεί από το πρωί μέχρι το βράδυ.

 

Θέλω δηλαδή να κατάλήξω ότι σε περιοχές με χαμηλή σεισμικότητα το "κουστούμι" είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος (εφόσον φυσικά εξασφαλίζονται οι απαραίτητες προυποθέσεις). Στις περιοχές με υψηλή σεισμικότητα είναι καλό να αποφεύγεται, μπορεί να γίνεται όμως η εξασφάλιση ένταντι οριζόντιων μετακινήσεων λόγω πιθανού σεισμού ανεβάζει κατά πολύ το κόστος κατασκευής του ξυλοτύπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.