Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση Επαγγελματικών Προσόντων Μηχανικού απο Αγγλία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ονομάζομαι Θωμάς και είμαι Μηχανολόγος μηχανικός (Mechanical design consultant) με πτυχία και προϋπηρεσία σε Ελλάδα και κυρίως Αγγλία.

 

Έχω σπουδάσει τα εξής:

1. HND (Higher National Diploma) Building Services Engineering 2 χρόνια

2. B.Eng(Honours) Building Services Engineering 4 χρόνια ( 3 έτη σπουδές + 1 πρακτική)

3. MSc Engineering Management

4. Είμαι Low Carbon Consultant μέσω εξετάσεων στο CIBSE (Chartered institution of Building Services Engineers)

5. Είμαι εγγεγραμμένο Μέλος του CIBSE αφού έδωσα εξετάσεις και συνέντευξη στην Αγγλία και στο Ινστιτούτο

6.Είμαι Chartered engineer μέσω εξετάσεων και συνέντευξη που έδωσα για αν αποδείξω ότι κατέχω τις γνώσεις και την εμπειρία για να κατέχω αυτόν τον τίτλο, στο Engineering Council UK ( το ανάλογο του ΤΕΕ)

 

Κατέθεσα τον φάκελό μου στο ΣΑΕΠ (Συμβούλιο αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων) πριν 2 χρόνια!ΓΟΛΓΟΘΑΣ ! Πρίν από μερικές ημέρες έλαβα μία απάντηση του συμβουλίου η όποία λέει ότι πριν μου δώσουνε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να περάσει ο φάκελό μου από τριμελή επιτροπή (1 ΔΟΑΤΑΠ, 1 ΤΕΕ και ένα 1 μέλος από το Υπουργείο Ανάπτυξης) για να δούνε τα ακαδημαϊκά μου προσόντα ! Δηλαδή βασικά κατέθεσα τον φάκελο στο ΣΑΕΠ αλλά το περνάνε έμμεσα ακαι από ΔΟΑΤΑΠ ενώ είμαι πιστοποιημένος μηχανικός στην χςρα προελευσης πτυχιου από το ανωτατο όργανο του επαγγέλματός μου το Engineering Council UK το οποίο είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα.

Και ρωτάω είναι δυνατόν σε κάποιον επαγγελματία μηχανικό ( και όχι απόφοιτος) με 8 χρόνια προϋπηρεσία να ζητήσουνε να κάνει μαθήματα? Σε κάποιον άγγλο, γερμανό ή Γάλλο θα ζητούσανε τα ίδια?

Συνάδελφοι παρακαλώ έχει κάποιος άποψη επί του θέματος ή σχετική εμπειρία με το εν λόγο ΣΑΕΠ? Παρακαλώ και ζήτω την άποψή σας

Φιλικά

Θωμάς

Link to comment
Share on other sites

Πριν υπήρχε το ΣΑΙΕ που ήταν για κλωτσιές. Το ΣΑΕΠ υπάρχει λίγους μήνες μόνο. Δυστυχώς δεν μπορείς να στείλεις αίτηση καθώς έχεις ήδη αιτηθεί στο ΣΑΙΕ.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? Πως προκείπτει από τους τίτλους που έχεις στην κατοχή σου ότι είσαι μηχανολόγος μηχανικός, όπως γράφεις και στην ειδικότητά σου? Το λέω αυτό γιατί υπάρχει Βeng (Hons) Mechanical Engineering στην Αγγλία. Ποιές οι διαφορές? Μήπως εκεί είναι το πρόβλημα αναγνώρισης των προσόντων σου.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση μου έγινε επι ΣΑΙΕ το 2009! Χρειάστηκε να συμπληρωματική κατάθεση το 2010 για έγγραφα που μου ζήτησαν εξτρά και τότε μου απαντούσαν ως ΣΑΕΠ.

 

Ο φάκελος μου είναι πλήρης και καθόλα νόμιμος βάση της νομοθεσίας αλλά από ότι διαισθάνομαι θα μου ζητήσουν μαθήματα ? πως είναι δυνατόν να γίνει αυτό? Είμαι πιστοποιημένος μηχανικό επαγγελματίας και όχι απόφοιτος!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανέλαβε το ΣΑΕΠ είσαι ΟΚ. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σου ζητηθούν μαθήματα. 3ετή πρακτική άσκηση όμως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? Πως προκείπτει από τους τίτλους που έχεις στην κατοχή σου ότι είσαι μηχανολόγος μηχανικός, όπως γράφεις και στην ειδικότητά σου? Το λέω αυτό γιατί υπάρχει Βeng (Hons) Mechanical Engineering στην Αγγλία. Ποιές οι διαφορές? Μήπως εκεί είναι το πρόβλημα αναγνώρισης των προσόντων σου.

 

Η μετάφραση είναι μηχανικός υπηρεσιών κτηρίων δηλαδή πλήρης ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες για κτήρια. όσοι έχουν αυτό το πτυχίο στην Αγγλία είναι mechanical kai electrical consultants αυτός είναι ο τίτλος που έχουμε. και θα βρεις αρκετούς τέτοιους να δουλεύουνε σε ελληνικές εταιρίες mechanical/electrical consultancies στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανέλαβε το ΣΑΕΠ είσαι ΟΚ. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σου ζητηθούν μαθήματα. 3ετή πρακτική άσκηση όμως ναι.

 

εννοείς προϋπηρεσία? έχω σύνολο 8 χρόνια εκ των οποίων τα 5 είναι σε αγγλική εταιρία consultancy

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ονομάζομαι Θωμάς και είμαι Μηχανολόγος μηχανικός (Mechanical design consultant) με πτυχία και προϋπηρεσία σε Ελλάδα και κυρίως Αγγλία.

 

Ερώτηση σύμφωνα με τα παραπάνω .

Το Πτυχίο του Μηχανικού έγινε που ?

Σε μητρικό πανεπιστήμιο εξολοκλήρου στην Αγγλία ?

Έγινε κάποιο μέρος των σπουδών σου σε κάποιο παράρτημα μητρικού πανεπιστημίου της Αγγλίας που εδρεύει στην Ελλάδα ?

Δώσε μας επιπλέον πληροφορίες αλλά και από ποιο ακριβώς ίδρυμα της Αγγλίας έχεις πάρει τον Βασικό Τίτλο και το Μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

 

Να υποθέσω εννοείς να μου ζητήσουν να κάνω πρακτική 3 χρόνια στην Ελλάδα ...για να αποδείξω την αξία μου? Είναι δυνατόν? Ξέρουνε τι σημαίνει να είσαι Chartered? Συγγνώμη (το σχόλιο αυτό δεν αναφέρεται σε εσένα) αλλά το θεωρώ γελοίο ! Γιατί εάν Έλληνας μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ με ένα μόνο πτυχίο και ελάχιστα χρόνια προϋπηρεσίας πάει για δουλειά στην Ευρώπη μετά από την ταχύτατη αναγνώριση του δουλεύει απευθείας και βάζει υπογραφή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.