Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση Επαγγελματικών Προσόντων Μηχανικού απο Αγγλία


Recommended Posts

Ερώτηση σύμφωνα με τα παραπάνω .

Το Πτυχίο του Μηχανικού έγινε που ?

Σε μητρικό πανεπιστήμιο εξολοκλήρου στην Αγγλία ?

Έγινε κάποιο μέρος των σπουδών σου σε κάποιο παράρτημα μητρικού πανεπιστημίου της Αγγλίας που εδρεύει στην Ελλάδα ?

Δώσε μας επιπλέον πληροφορίες αλλά και από ποιο ακριβώς ίδρυμα της Αγγλίας έχεις πάρει τον Βασικό Τίτλο και το Μεταπτυχιακό.

 

Όλες οι σπουδές μου είναι full time και όλες στην Αγγλία! HND και Β.ENG(HONOURS) Northumbria University το Masters Sunderland University. και τα δύο μέσα στην λίστα των αναγνωρισμένων του ΔΟΑΤΑΠ.

 

Έγινα πλήρες μέλος του CIBSE http://www.cibse.org/ με εξετάσεις και λόγω των ακαδημαϊκών προσόντων και επαγγελματικής πείρας (έπρεπε να παρουσιάσω μεταξύ άλλων μία έκθεση/αναφορά σχεδόν 100 σελίδων με τα πιο σημαντικά έργα/μελέτες μου)αφού έδωσα συνέντευξη και έκανα παρουσίαση τεχνικών θεμάτων (εγώ έκανα ενεργειακές μελέτες/αναλύσεις/ταυτότητες) το Engineering Council UK http://www.engc.org.uk/ με δέχτηκε και μου απένειμε το τίτλο του Chartered Engineer.

Link to comment
Share on other sites

H πρακτικη άσκηση θεωρείται περίοδος προσαρμογής στα Ελληνικά δεδομένα, και πολύ καλώς υπάρχει. Βέβαια δεν είναι στανταρ. Μπορεί σε εσένα να ζητήσουν ένα έτος ή και κανένα.

Link to comment
Share on other sites

H πρακτικη άσκηση θεωρείται περίοδος προσαρμογής στα Ελληνικά δεδομένα, και πολύ καλώς υπάρχει. Βέβαια δεν είναι στανταρ. Μπορεί σε εσένα να ζητήσουν ένα έτος ή και κανένα.

 

Συμφωνώ πως καλώς υπάρχει αλλά θα περίμενα κάτι τέτοιο για άτομα με ελάχιστα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά(προϋπηρεσία) προσόντα δεν συμφωνείς? Αγωνίζεσαι να γίνεις μηχανικός με όσο το δυνατόν περισσότερες γνώσεις ακαδημαϊκές και επαγγελματικές και μετά όλοι στο ίδιο καλούπι? Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεσαι στο ΤΕΕ να δεις πως μπορείς να κάνεις μεταφορά αδειας άσκησης επαγγέλματος? Λέω μήπως βγάλεις άκρη, δεν ξέρω. Από τον σύλλογό σου εκεί μπορούν να παρέμβουν κατευθείαν στο ΤΕΕ? Καλά το να "δοκιμαστείς" στην ελλάδα το θεωρώ εντελώς κουλό...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεσαι στο ΤΕΕ να δεις πως μπορείς να κάνεις μεταφορά αδειας άσκησης επαγγέλματος? Λέω μήπως βγάλεις άκρη, δεν ξέρω. Από τον σύλλογό σου εκεί μπορούν να παρέμβουν κατευθείαν στο ΤΕΕ? Καλά το να "δοκιμαστείς" στην ελλάδα το θεωρώ εντελώς κουλό...

 

έχω ήδη μιλήσει στον Πρόεδρο του ΤΕΕ στο Νομό μου. Εάν δεν πάρω άδεια από το ΣΑΕΠ δεν γίνεται τίποτα. Εάν μου δώσει άδεια ασκήσεως το ΣΑΕΠ τα λόγια του ήταν "είναι ταχύτατη η εγγραφή σου στο ΤΕΕ".

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το ΣΑΕΠ προώθησε το φάκελο σε τριμελή επιτροπή πριν δοθεί η άδεια αλλά στην επιτροπή αυτή είναι 1 ακαδημαϊκός, 1 εκπρόσωπος του ΤΕΕ και ένας υπάλληλος του Υπουργείου ανάπτυξης. Ακαδημαϊκός γιατί?

 

Από το ΣΑΕΠ ζήτησα αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων και πάνε να μου κάνουνε έλεγχο τα ακαδημαϊκά (δηλαδή έμμεσα με περνάνε απο ΔΟΑΤΑΠ όπου όμως δεν έχω κάνει αίτηση) από την στιγμή που είμαι Chartered αυτό δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι σπουδές μου είναι full time και όλες στην Αγγλία! HND και Β.ENG(HONOURS) Northumbria University το Masters Sunderland University. και τα δύο μέσα στην λίστα των αναγνωρισμένων του ΔΟΑΤΑΠ.

 

1.Καταρχήν το Πανεπιστήμιο που μου αναφέρεις δεν είναι από τα Υψηλόβαθμα Πανεπιστήμια της Αγγλίας .Η βαθμολογία του σύμφωνα με τα αποτελέσματα RAE του 2001 και τα οποία εφαρμόστηκαν από το ΔΟΑΤΑΠ μέχρι 31/12/2008 και χρησιμοποιήθηκαν και στην μελέτη αξιολόγησης που έκανε το ΤΕΕ εν γνώση του ΔΟΑΤΑΠ το 2008 το προσυπολόγιζαν με 3b με μέγιστο 5* στην κατάταξη σύμφωνα με τους Άγγλους .

 

2.Το δεύτερο πανεπιστήμιο με βάση την ίδια πάντοτε μελέτη δεν βρισκόταν στην λίστα αξιολόγησης των Βρετανικών Sunday Times αλλά σε μια άλλη που περιλαμβάνει τα εκπαιδευτικά ιδρύματα του Ην.Βασιλείου με παραρτήματα στην Ελλάδα όπου κατατάσσεται σύμφωνα με την ίδια μελέτη στην 80 θέση επί του συνόλου των 120 πανεπιστημίων .

 

Το συμπέρασμα λοιπόν που βγαίνει πέρα από την πρακτική άσκηση που έκανες στην Αγγλία αλλά και τα χρόνια εργασίας σου στην Αγγλία θα ληφθούν υπόψη και οι θέσεις που είχαν και τα δύο ιδρύματα τότε , θέσεις οι οποίες γνωρίζουν πολύ καλά οι αρμόδιοι στην Ελλάδα για το κατά πόσον έχουν αυτές αλλάξει μέσα σε 3 μόνο έτη .Δεν παίζει λοιπόν ρόλο μόνο το που είσαι σήμερα εγγεγραμμένος στην Αγγλία αλλά και το επίπεδο του Ιδρύματος που είχε κατά το χρόνο της εγγραφής σου .

Επίσης σύμφωνα με την συγκεκριμένη μελέτη του 2008 είχαν βγει αποφάσεις για τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια όπου όσα είχαν Βαθμολογία 3 έπρεπε το Μάστερ τους υποχρεωτικά να γίνει σε πανεπιστήμια που είχαν βαθμολογία 5* για να γίνει τότε η συνεκτίμηση και αναγνώριση με Ελληνικό Πολυτεχνείο.

Όλα αυτά ίσχυαν τότε αλλά και σήμερα κατά κάποιο τρόπο διότι δίνουν έμφαση στο Ίδρυμα και τι θέση που είχε τότε το κάθε ένα .Η συγκεκριμένη απόφαση με βάση την Κλίμακα ίσχυε για αυτούς που σπούδαζαν πριν από το 2006 .

Για εγγραφέντες από το 2006 και μετά οι τίτλοι σπουδών τους σε τέτοιου είδους ιδρύματα με χαμηλή βαθμολογία θα παραπέμπονται στο Β τμήμα του ΔΟΑΤΑΠ όπου συγκαταλέγονται τα ΤΕΙ .

 

Άρα λοιπόν δεν παίζει μόνο ρόλο εάν η σχολή είναι γραμμένη στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και η Βαθμολογία της και η θέση της στην Αγγλία διότι στην ίδια λίστα αναγνωρίζονται και γράφονται και τα πανεπιστήμια που είναι ισότιμα και αντίστοιχα των Τίτλων Μηχανικών από ΑΤΕΙ .

Όλα αυτά λοιπόν θα παίξουν το δικό τους ρόλο για το εάν θα σε υποβάλουν σε μαθήματα ή όχι από το ΣΑΕΠ.

Παρακάτω σου δίνω την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ με βάση το RAE η οποία απόφαση καταργήθηκε από 01/01/2009 αλλά παρά μένουν τα υπόλοιπα κριτήρια που εξετάζονται για να αποδειχτεί το επίπεδο του κάθε Πανεπιστημίου .

 

http://www.doatap.gr/gr/apofaseisds.php?PHPSESSID=1e6db8914c180771fdddf8f2ef5835e7

 

Αλλά και την απόδειξη της μελέτης που έγινε από το 2008 και τις αποφάσεις που είχαν βρει τότε σύμφωνα με το ΔΟΑΤΑΠ αλλά και η θέση που είχε ληφθεί υπόψη τότε για το κάθε ίδρυμα σύμφωνα με το RAE του 2001 .

 

http://library.tee.gr/digital/m2348.pdf

 

Με βάση λοιπόν το τότε RAE του 2001 είχαν βγει αποφάσεις το 2006 από το ΔΟΑΤΑΠ και κράτησαν μέχρι και τέλη του 2008 .

Link to comment
Share on other sites

1.Καταρχήν το Πανεπιστήμιο που μου αναφέρεις δεν είναι από τα Υψηλόβαθμα Πανεπιστήμια της Αγγλίας .Η βαθμολογία του σύμφωνα με τα αποτελέσματα RAE του 2001 και τα οποία εφαρμόστηκαν από το ΔΟΑΤΑΠ μέχρι 31/12/2008 και χρησιμοποιήθηκαν και στην μελέτη αξιολόγησης που έκανε το ΤΕΕ εν γνώση του ΔΟΑΤΑΠ το 2008 το προσυπολόγιζαν με 3b με μέγιστο 5* στην κατάταξη σύμφωνα με τους Άγγλους .

2.Το δεύτερο πανεπιστήμιο με βάση την ίδια πάντοτε μελέτη δεν βρισκόταν στην λίστα αξιολόγησης των Βρετανικών Sunday Times αλλά σε μια άλλη που περιλαμβάνει τα εκπαιδευτικά ιδρύματα του Ην.Βασιλείου με παραρτήματα στην Ελλάδα όπου κατατάσσεται σύμφωνα με την ίδια μελέτη στην 80 θέση επί του συνόλου των 120 πανεπιστημίων .

 

Το συμπέρασμα λοιπόν που βγαίνει πέρα από την πρακτική άσκηση που έκανες στην Αγγλία αλλά και τα χρόνια εργασίας σου στην Αγγλία θα ληφθούν υπόψη και οι θέσεις που είχαν και τα δύο ιδρύματα τότε , θέσεις οι οποίες γνωρίζουν πολύ καλά οι αρμόδιοι στην Ελλάδα για το κατά πόσον έχουν αυτές αλλάξει μέσα σε 3 μόνο έτη .Δεν παίζει λοιπόν ρόλο μόνο το που είσαι σήμερα εγγεγραμμένος στην Αγγλία αλλά και το επίπεδο του Ιδρύματος που είχε κατά το χρόνο της εγγραφής σου .

Επίσης σύμφωνα με την συγκεκριμένη μελέτη του 2008 είχαν βγει αποφάσεις για τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια όπου όσα είχαν Βαθμολογία 3 έπρεπε το Μάστερ τους υποχρεωτικά να γίνει σε πανεπιστήμια που είχαν βαθμολογία 5* για να γίνει τότε η συνεκτίμηση και αναγνώριση με Ελληνικό Πολυτεχνείο.

Όλα αυτά ίσχυαν τότε αλλά και σήμερα κατά κάποιο τρόπο διότι δίνουν έμφαση στο Ίδρυμα και τι θέση που είχε τότε το κάθε ένα .Η συγκεκριμένη απόφαση με βάση την Κλίμακα ίσχυε για αυτούς που σπούδαζαν πριν από το 2006 .

Για εγγραφέντες από το 2006 και μετά οι τίτλοι σπουδών τους σε τέτοιου είδους ιδρύματα με χαμηλή βαθμολογία θα παραπέμπονται στο Β τμήμα του ΔΟΑΤΑΠ όπου συγκαταλέγονται τα ΤΕΙ .

 

Άρα λοιπόν δεν παίζει μόνο ρόλο εάν η σχολή είναι γραμμένη στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και η Βαθμολογία της και η θέση της στην Αγγλία διότι στην ίδια λίστα αναγνωρίζονται και γράφονται και τα πανεπιστήμια που είναι ισότιμα και αντίστοιχα των Τίτλων Μηχανικών από ΑΤΕΙ .

Όλα αυτά λοιπόν θα παίξουν το δικό τους ρόλο για το εάν θα σε υποβάλουν σε μαθήματα ή όχι από το ΣΑΕΠ.

Παρακάτω σου δίνω την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ με βάση το RAE η οποία απόφαση καταργήθηκε από 01/01/2009 αλλά παρά μένουν τα υπόλοιπα κριτήρια που εξετάζονται για να αποδειχτεί το επίπεδο του κάθε Πανεπιστημίου .

 

http://www.doatap.gr/gr/apofaseisds.php?PHPSESSID=1e6db8914c180771fdddf8f2ef5835e7

 

Αλλά και την απόδειξη της μελέτης που έγινε από το 2008 και τις αποφάσεις που είχαν βρει τότε σύμφωνα με το ΔΟΑΤΑΠ αλλά και η θέση που είχε ληφθεί υπόψη τότε για το κάθε ίδρυμα σύμφωνα με το RAE του 2001 .

 

http://library.tee.gr/digital/m2348.pdf

 

Με βάση λοιπόν το τότε RAE του 2001 είχαν βγει αποφάσεις το 2006 από το ΔΟΑΤΑΠ και κράτησαν μέχρι και τέλη του 2008 .

 

 

 

Ευχαριστώ πού Λάζαρε θα τα μελετήσω. Απορώ γιατί δεν δίνουνε τέτοιες πληροφορίες στο Υπουργείο όταν επικοινωνεί κάποιος μαζί τους και ταλαιπωρούν κόσμο.

 

Να σου αναφέρω ότι το 1994 που ξεκίνησα της σπουδές μου το Northumbria ήταν Πολυτεχνείο και όχι πανεπιστήμιο ! η αλλαγή ξεκίνησε στα μέσα εκείνης της χρονιάς. Και μάλιστα ο Τομέας Built Environment (που ανήκουν όλες οι σχολές μηχανικών) η οποία ακόμη και σήμερα έτσι ονομάζεται ήταν μία από τις καλύτερες στην Αγγλία και παραμένει υψηλού επιπέδου. Εάν δεις το ΔΟΑΤΑΠ έχει το συγκεκριμένο τομέα (τουλάχιστον τον είχε) και δεν ξέρω εάν το γνωρίζεις αλλά στην Αγγλία κάθε τομέας βαθμολογείτε ξεχωριστά. Άλλο για το school of computing ή το school of arts κτλ κτλ.

 

Παρόλα αυτά από την στιγμή που είμαι νομοθετικά κατοχυρωμένος και πιστοποιημένος μηχανικός (chartered engineer) στην χώρα προέλευσης του πτυχίου (βάζω υπογραφή δηλαδή) και στην οποία έχω τουλάχιστον τα 2 έτη εργασίας στο επάγγελμα όπως απαιτούντο ( προσωπικά έχω παραπάνω) γιατί δεν δίνεται η απόφαση θετική και πρέπει να περάσει και από 2η ακαδημαϊκή επιτροπή? Πληρώ όλες τι απαιτήσεις όσο αναφορά τα δικαιολογητικά και παρόλα αυτά με μεταφέρουν σε μια 2η επιτροπή η οποία ας μην γελιόμαστε θα βάλει μαθήματα το πιο πιθανό.

 

Απάντησε μου ειλικρινά εάν ερχότανε ένας Άγγλος με ακριβώς τα ίδια όπως και εγώ πιστεύεις ότι θα του ζητούσαν ποτέ να δώσει μαθήματα? Ειλικρινά ούτε μια στο εκατομμύριο δεν θα γινόταν αυτό γιατί θα είχαν στο μυαλό τους άλλα!

Link to comment
Share on other sites

και αν συμπληρώσω το HND το πήρα το 1996 το BENG το 2000 και το MASTER το 2004. Από ότι βλέπω εδώ στην σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ που μου έστειλες γράφει

 

Οι τίτλοι σπουδών Bachelor τριετούς διάρκειας Ηνωμένου Βασιλείου κλάδου Μηχανικών και Γεωτεχνικών Επιστημών που έχουν πραγματοποιηθεί σε Τμήματα /Σχολές που χαρακτηρίζονται με ranking 3 και κάτω, συνεκτιμώμενοι με μονοετείς μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών (συνολική διάρκεια σπουδών σύμφωνα με το πρόγραμμα: 4 έτη), δεν αναγνωρίζονται ως ισότιμοι ή ισότιμοι και αντίστοιχοι προς τα απονεμόμενα διπλώματα/πτυχία από τα Τμήματα/Σχολές κλάδου Μηχανικών και Γεωτεχνικών Επιστημών των Ελληνικών Α.Ε.Ι. και θα παραπέμπονται στο Β΄ Τμήμα του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

 

 

 

Η παραπάνω πρόταση θα ισχύσει για όσους θα εγγραφούν στο πρόγραμμα του πτυχίου Bachelor από το Σεπτέμβριο του 2006. Όσοι βρίσκονται, τη στιγμή της λήψης της συγκεκριμένης απόφασης σε έτος σπουδών του τριετούς κύκλου Bachelor, είναι δυνατό οι τίτλοι σπουδών τους Bachelor, συνεκτιμώμενοι με μεταπτυχιακό τίτλο Master, να κριθούν ως προς τα απονεμόμενα διπλώματα/πτυχία των παραπάνω Τμημάτων / Σχολών των Ελληνικών Α.Ε.Ι.., μόνο εφόσον το Master απονεμηθεί από Τμήμα /Σχολή με αξιολόγηση - ranking 4 και άνω (σχετικό link : http://www.hero.ac.uk/rae/ ). Τέλος, οι αιτήσεις όσων έχουν ήδη περατώσει τις σπουδές τους και, είτε δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία κρίσης των τίτλων τους είτε δεν έχουν υποβάλει αίτηση στην Υπηρεσία, θα κριθούν με την προγενέστερη διαδικασία

 

 

Και το μέγιστο ranking thw RAE είναι 4* εκτός και αν κοιτάω λάθος σελίδα

 

http://www.rae.ac.uk/Results/intro.aspx

Link to comment
Share on other sites

makisd

 

Καταρχήν επέτρεψε μου να σου πω πως στην Ελλάδα από ανέκαθεν υπήρχε το κριτήριο κατά πόσον το επίπεδο σπουδών είναι υψηλό με βάσει την θέση του Ιδρύματος στην επικράτεια του ξένου κράτους .

 

Όταν λοιπόν πάει κάποιος και σπουδάζει σε ιδρύματα που αξιολογούνται από αμφιβόλου ποιότητας σπουδών κάτι που το επιβεβαιώνει και η τότε κατάταξη των συγκεκριμένων ιδρυμάτων με βάση το τότε RAE από τους Άγγλους αλλά και η απόφαση που έχεις πάρει από το τότε ΔΙΚΑΤΣΑ , όλα αυτά λειτουργούν ως μειονεκτήματα σήμερα στο ΣΑΕΠ στην περίπτωση σου σε συνδυασμό και της αποφάσεως σου να μην δεχτείς την τότε απόφαση του ΔΙΚΑΤΣΑ και να επιστρέψεις εκ νέου στην Αγγλία .

Εγώ λοιπόν δεν θα σε κρίνω για το επίπεδο γνώσεων που έχεις σήμερα αλλά μπορώ να σου πω ότι εάν τότε είχες δεχτεί την απόφαση του ΔΙΚΑΤΣΑ σήμερα θα ήσουν είδη αναγνωρισμένος και με τα επαγγελματικά και με τα ακαδημαϊκά σου δικαιώματα χωρίς να μπλέξεις με ΣΑΕΠ. Το ΣΑΕΠ ενδέχετε να έχει αρχείο αυτών των αποφάσεων του τότε ΔΙΚΑΤΣΑ και υπάρχει άμεση συνεργασία και σήμερα ΣΑΕΠ με ΔΟΑΤΑΠ και κοινή απόφαση κατά κάποιο τρόπο για την τελική έκδοση της αποφάσεως του κάθε αιτούντος από το ΣΑΕΠ.

 

Καλησπέρα σε όλους

Όταν είχα αποφοιτήσει το 2000 πήρα μια βαθιά ανάσα και πέρασα τις πόρτες τους διαβόλου (AKA ΔΙΚΑΤΣΑ). Μετά πήγα φαντάρος 18 μήνες και μετά από 1 χρόνο αφού απολύθηκα το ΔΙΚΑΤΣΑ έβγαλε απόφαση (πολύ γρήγορα εάν θέλετε την γνώμη μου!!) να κάνω ένα εξάμηνο σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Ούτε καν το σκέφτηκα, τα μάζεψα και γύρισα αγγλία. έκανα master σε engineering management και μετά ξεκίνησα δουλειά στην εταιρία που προανέφερα ως μελετητής μηχανολόγος μηχανικός εδώ και 4 χρονια.

 

Η μέγιστη βαθμολογία τότε ήταν 5* και σε συνδυασμό με την τότε 80 θέση του ιδρύματος του Μεταπτυχιακού σου υπάρχουν πολλές αμφιβολίες ως προς την ποιότητα σπουδών από την πλευρά τους .

Εκτός και εάν άλλαξα σήμερα τα στατιστικά ως προς το συγκεκριμένο ίδρυμα .

Link to comment
Share on other sites

makisd

 

Καταρχήν επέτρεψε μου να σου πω πως στην Ελλάδα από ανέκαθεν υπήρχε το κριτήριο κατά πόσον το επίπεδο σπουδών είναι υψηλό με βάσει την θέση του Ιδρύματος στην επικράτεια του ξένου κράτους .

 

Όταν λοιπόν πάει κάποιος και σπουδάζει σε ιδρύματα που αξιολογούνται από αμφιβόλου ποιότητας σπουδών κάτι που το επιβεβαιώνει και η τότε κατάταξη των συγκεκριμένων ιδρυμάτων με βάση το τότε RAE από τους Άγγλους αλλά και η απόφαση που έχεις πάρει από το τότε ΔΙΚΑΤΣΑ , όλα αυτά λειτουργούν ως μειονεκτήματα σήμερα στο ΣΑΕΠ στην περίπτωση σου σε συνδυασμό και της αποφάσεως σου να μην δεχτείς την τότε απόφαση του ΔΙΚΑΤΣΑ και να επιστρέψεις εκ νέου στην Αγγλία .

Εγώ λοιπόν δεν θα σε κρίνω για το επίπεδο γνώσεων που έχεις σήμερα αλλά μπορώ να σου πω ότι εάν τότε είχες δεχτεί την απόφαση του ΔΙΚΑΤΣΑ σήμερα θα ήσουν είδη αναγνωρισμένος και με τα επαγγελματικά και με τα ακαδημαϊκά σου δικαιώματα χωρίς να μπλέξεις με ΣΑΕΠ. Το ΣΑΕΠ ενδέχετε να έχει αρχείο αυτών των αποφάσεων του τότε ΔΙΚΑΤΣΑ και υπάρχει άμεση συνεργασία και σήμερα ΣΑΕΠ με ΔΟΑΤΑΠ και κοινή απόφαση κατά κάποιο τρόπο για την τελική έκδοση της αποφάσεως του κάθε αιτούντος από το ΣΑΕΠ.

 

όχι προς Θεού δεν κρίνουμε κανέναν συζήτηση κάνουμε.

 

η απόφαση αυτή του τότε ΔΙΚΑΤΣΑ ήταν μόνο για το BENG. Και σωστά τότε το ΔΙΚΑΤΣΑ έβγαλε ότι απόφαση . to master θα το έκανα έτσι και αλλιώς αρα θεωρησα σωστό να μην χασω χρόνο και να ξεμπερδεύω μια ώρα αρχύτερα .

 

'όμως το ΣΑΕΠ δημιουργήθηκε καθαρά και μονό για επαγγελματίες αφού αποδείξουν ότι πληρούν τα επαγγελματικά κριτήρια ώστε επαγγελματίες από την Ευρωπαϊκή ένωση να αναγνωρίζονται και να εξασκούν το επάγγελμα τους σε χώρα κράτος μέλος της. Δεν έκανα καμία αίτηση στο ΔΟΑΤΑΠ ! όλα τα επαγγελματικά κριτήρια που παραθέτει το ΣΑΕΠ τα πληρώ επαναλαμβάνω για επαγγελματική αναγνώριση. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ.

 

και προσωπικα επειδη καταλαβα νωρις οτι με ενα BENG δεν θα εκανα και πολλα προσπαθησα μεσω αναγνωρισμενων επαγγελματικων ιδρυματων και ινστιτουτων να πάρω επαγγελματικες πιστοποιησεις αναγνωρισμενες σε όλο τον κόσμο όπως και το κατάφερα. Πιστεψε με δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολο να γινεις chartered engineer στην Αγγλια. Πρεπει να εχεις δουλεψει σε πολλα εργα σε πολλες μελετες και μεγαλα εργα και να τους δειξεις οτι εχει καινοτομησει. Απο το 2000 εχουν αλλαξει πολλα φιλε Λαζαρε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.