Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΣΠΑΙΤΕ


Zeni0

Recommended Posts

γεια χαρα! μπορει καποιος να θεωρησει την ερωτηση μου βλακεια αλλα παιδια θα ηθελα να μου πει καποιος λιγα πραγματα για αυτο το θεμα! Δεν εχω ιδεα τι παιζει. Μετα το ΤΕΙ μπορω να γινω καθηγητης μεσω ΑΣΠΑΙΤΕ? Πως γινετε αυτο? Αν μπορει καποιος να γραψει ολη τη διαδικασια τον ευχαριστω!

 

* Μπορει να ειναι λιγο off το ποστ αλλα θα ηθελα να ξερω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (ΦΥΣΙΚΗ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΛΠ ΚΛΠ) ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ, 2 ΕΞΑΜΗΝΑ ΔΗΛΑΔΗ, ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΠ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΟΥ. ΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... ΟΣΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΗ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (...) ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ, 2 ΕΞΑΜΗΝΑ ΔΗΛΑΔΗ...

 

όσοι προέρχονται από μη καθηγητικές σχολές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

engineer_thess

 

Και αυτοί έχουν δικαίωμα να μπουν .

Όλοι όσοι το επιθυμούν έχουν δικαίωμα να μπουν αλλά η επιλογή γίνετε ανάλογα με τα κριτήρια.

Θα έπρεπε βέβαια κατά την γνώμη μου παιδαγωγικά προγράμματα ενός έτους να έχει το κάθε πανεπιστήμιο όπως γίνετε και στο εξωτερικό .

Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή τελείωσε κάποιος παιδαγωγικό γίνετε και αμέσως καθηγητής .Αυτό το πρόγραμμα απλώς σε βοηθάει στο να γράψεις καλά στα παιδαγωγικά μαθήματα στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και επιπλέον σου δίνει την προτεραιότητα έναντι αυτών που δεν έχουν παιδαγωγικά πτυχία .

Οι σχολές των φυσικομαθηματικών και αυτές που ασχολούνται με τα φιλολογικά είναι από μόνες τους παιδαγωγικές και από ότι γνωρίζω δεν χρειάζεται να παρακολουθήσουν ΑΣΠΑΙΤΕ .

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess

Και αυτοί έχουν δικαίωμα να μπουν .

Όλοι όσοι το επιθυμούν έχουν δικαίωμα να μπουν αλλά η επιλογή γίνετε ανάλογα με τα κριτήρια.

Οι σχολές των φυσικομαθηματικών και αυτές που ασχολούνται με τα φιλολογικά είναι από μόνες τους παιδαγωγικές και από ότι γνωρίζω δεν χρειάζεται να παρακολουθήσουν ΑΣΠΑΙΤΕ .

 

Έγραψα και πριν ότι οι απόφοιτοι καθηγητικών σχολών δεν χρειάζεται να πάνε στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

 

 

Στο ΕΠΠΑΙΚ/ΑΣΠΑΙΤΕ μπορούν να πάνε οι απόφοιτοι ΑΕΙ μη καθηγητικών σχολών και οι απόφοιτοι ΤΕΙ που έχουν δικαίωμα διδασκαλίας -δηλ. υπάρχουν αναθέσεις μαθημάτων- στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Στην ΑΣΠΑΙΤΕ φοιτούν για να γίνουν εκπαιδευτικοί στην ειδικότητα που ήδη έχουν.

Οι απόφοιτοι καθηγητικών σχολών (υπάρχει νόμος -Νόμος 3194/2003 άρθρο 8 παράγραφος 2- που ξεκαθάρισε ποιες σχολές είναι καθηγητικές) δεν χρειάζονται να πάνε στην ΑΣΠΑΙΤΕ γιατί είναι ΗΔΗ εκπαιδευτικοί.

 

 

Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή τελείωσε κάποιος παιδαγωγικό γίνετε και αμέσως καθηγητής.

Δηλαδή τι άλλο χρειάζεται να κάνει κάποιος για να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός εκτός από το να τελειώσει "καθηγητική" σχολή;

 

 

Αυτό το πρόγραμμα απλώς σε βοηθάει στο να γράψεις καλά στα παιδαγωγικά μαθήματα στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και επιπλέον σου δίνει την προτεραιότητα έναντι αυτών που δεν έχουν παιδαγωγικά πτυχία.

Στην ΑΣΠΑΙΤΕ γίνεσαι καθηγητής δεν πας για να βοηθηθείς και να γράψεις καλά στον ΑΣΕΠ.

Αυτά που περιγράφεις τα κάνουν τα φροντιστήρια της παραπαιδείας, που κερδίζουν και από αυτό.

Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο σημείο το forum ότι σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο θα συμμετέχουν σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών μόνο εκπαιδευτικοι.

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess

 

Δεν διαφωνούμε στα περισσότερα που λες .

Αλλά έχω την εντύπωση ότι υπήρχε συνάδελφος Μηχανικός στο φόρουμ που τελείωσε ΑΣΠΑΙΤΕ .

Επίσης σε Τηλεφωνική Επικοινωνία που είχα μαζί τους κατά το παρελθόν με είχαν ενημερώσει ότι γίνετε να μπουν και Μηχανικοί και οι κατάθεση των δικαιολογητικών γίνετε μια φορά το χρόνο κάθε Μάιο Μήνα .

Όσον αφορά αυτούς τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για τις θέσεις Καθηγητών δίνουν τέσσερα μαθήματα .Τα οποία τα δύο είναι Παιδαγωγικά και τα άλλα δύο ειδικότητας .Τώρα με αυτό τον Νόμο που προωθούν δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι αλλά κατά το παρελθόν έμπαιναν και άλλες ειδικότητες στα Προγράμματα της ΑΣΠΑΙΤΕ .Δεν αναφερόμουν στις σχολές Μπόνια .

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess

Δεν διαφωνούμε στα περισσότερα που λες.

 

Εγώ βλέπω ότι δεν διαφωνούμε πουθενά, όχι "δεν διαφωνούμε στα περισσότερα" όπως γράφεις.

 

 

Αλλά έχω την εντύπωση ότι υπήρχε συνάδελφος Μηχανικός στο φόρουμ που τελείωσε ΑΣΠΑΙΤΕ.

Επίσης σε Τηλεφωνική Επικοινωνία που είχα μαζί τους κατά το παρελθόν με είχαν ενημερώσει ότι γίνετε να μπουν και Μηχανικοί και οι κατάθεση των δικαιολογητικών γίνετε μια φορά το χρόνο κάθε Μάιο Μήνα .

 

Αυτό ακριβώς είπα ότι μπορούν να πάνε στην ΑΣΠΑΙΤΕ οι απόφοιτοι μη καθηγητικών ΑΕΙ για να γίνουν εκπαιδευτικοί στην ειδικότητα που ήδη έχουν.

Ξαναγράφω για 3η φορά ότι στην ΑΣΠΑΙΤΕ δεν χρειάζεται να πάει ένας π.χ. φιλόλογος, μαθηματικός, χημικός, καθ. ξένων γλωσσών γιατί είναι ήδη καθηγητής.

 

Όσον αφορά αυτούς τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για τις θέσεις Καθηγητών δίνουν τέσσερα μαθήματα .Τα οποία τα δύο είναι Παιδαγωγικά και τα άλλα δύο ειδικότητας.

Αυτό ισχύει.

Στις πιο πολλές ειδικότητες, όχι σε όλες, το γνωστικό αντίκειμενο εξετάζεται σε ένα μάθημα. Σε άλλες ειδικότητες σε 2 μαθήματα π.χ. στους φιλόλογους, πολιτικούς μηχανικούς κλπ. (1 μάθημα υποχρεωτικό και 1 που διαλέγουν)

 

Τώρα με αυτό τον Νόμο που προωθούν δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι αλλά κατά το παρελθόν έμπαιναν και άλλες ειδικότητες στα Προγράμματα της ΑΣΠΑΙΤΕ .Δεν αναφερόμουν στις σχολές Μπόνια .

 

Το νόμο δεν τον προωθούν ο νόμος έχει ήδη ψηφιστεί εδώ και 1 χρόνο και αφορά στο δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ. (ο νόμος δεν αφορά στο δικαίωμα υποβολής αίτησης για φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ)

Επίσης να ενημερώσω ότι από όταν θεσπίστηκε ο νόμος για τον γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών (προ 2000) έλεγε ότι δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο οι εκπαιδευτικοί και κάθε φορά που γινόταν ο διαγωνισμός όταν έβγαινε η προκήρυξη έλεγε κατ' εξαίρεση στον διαγωνισμό αυτόν μπορούν να συμμετάσχουν και οι απόφοιτοι χωρίς πτυχίο ΣΕΛΕΤΕ / ΑΣΠΑΙΤΕ και διορίζονται με την προϋπόθεση ότι δεν θα καλυφθούν οι θέσεις από τους κατόχους πτυχίου ΣΕΛΕΤΕ / ΑΣΠΑΙΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess

 

Έχεις δίκιο .Απλώς από το τελευταίο σου μήνυμα πριν γράψω εγώ νόμιζα ότι κάνεις ερώτηση για το εάν μπορούνε και μη .

Αλλά τώρα το είδα ότι δεν έχεις ερωτηματικό .

Κεκτημένη ταχύτητα .Συγνώμη .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eimai mixanikos oruktwn porwn kai tha ithela na rwtisw an mporw na didaksw stin deuterovathmia ekpaideusi kai ti mathimata;;prepei na perasw apo aspete 1 xrono;;kai meta na dwsw asep;;;

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε αυτό.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.