Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστος αριθμός οροφών σε οικισμό <2000


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Η τομή που έχω επισυνάψει αφορά οικοδομή κατοικιών σε οικισμό<2000 ατόμων

Στη Σκόπελο. Ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός ορόφων είναι 2. Τα 4 επίπεδα που βλέπετε σε τομή αφορούν Υπόγειο Ισόγειο Α' & Β' όροφο. Ωστόσο Δεν Βρίσκονται σε κανένα σημείο της οικοδομής 4 πλάκες στη σειρά η μία κάτω από την άλλη. Άλλα χωρίζεται η οικοδομή σε δύο όγκους που έχει 2 επίπεδα ο καθένας. Αποτελούν βέβαια μία οικοδομή, έχουν μία είσοδο, και είναι λειτουργικά ενιαία. Η έντονη κλίση του εδάφους όμως μας αναγκάζει να διαχωρίσουμε έτσι τους όγκους ώστε να έχουμε φυσικό φωτισμό-αερισμό σε όλα τα δωμάτια. Πιστεύεται ότι θα αποτελέσει πρόβλημα στην πολεοδομία; Ότι θα θεωρηθεί 3όροφο κτίσμα; Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

 

Ευχαριστώ

_02 Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως ναι. Θα θεωρηθεί 3όροφο. Κι αυτό θα φάνει κι από την όψη.

Δυστυχώς όπως είναι διατυπωμένες μερικές πολεοδομικές διατάξεις ειδικά το ζήτημα με το ύψος και τους ορόφους σε γη με μεγάλη κλίση, σε υποχρεώνουν να κάνεις «πατέντες» νομιμότητας

 

Φυσικά ένας προέλεγχος στην αρμόδια πολεοδομία θα σου δώσει την βεβαιότητα.

Και η Ελλάδα είναι μια χώρα που συχνά συναντάς μεγάλες κλίσεις. Το έκανε μόνη της η ριμάδα πριν βγουν οι ΓΟΚ.

 

Δείχνει όμορφη δαυλιά. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Η κύρια όψη είναι εξίσου μπερδεμένη με τα μπρος πίσω των όγκων, όσο μπερδεμένες είναι και οι κλίσεις του εδάφους, δε ξέρω αν βγαίνει άκρη.. Οπότε μάλλον πάω κ ελπίζω για το καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δεν κρατιέμαι και αυτό που θα σου πώ έχει πικρία και όχι ειρωνία.

τον ψαλίδα θα φωνάξεις για να σου κρατήσει τα χώματα στο διώροφο στην σκόπελο?

πώς θεωρείς ότι μια τέτοιου είδους ανισόσταθμη θεμελίωση θα λειτουργήσει για το κτίριο?

θα διαχωρίσεις με αρμό δύο κτίρια? για να κατασκευάσεις το "κάτω", θα φτιάξεις μπεντονιτικό τοίχο?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει η θεμελίωση, γνωρίζοντας μάλιστα για την κακή ποιότητα του εδάφους στην περιοχή.. Αρμός ανάμεσα στους όγκους δεν μπορεί να υπάρξει.. ο πολ.μηχ φάνηκε οτι μπορεί να δώσει λύση, Θα είναι μια δύσκολη επιχείρηση πάντως.. Τι να πω, τόσα ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πώ κάτι που είπε κάποιος αρχιτέκτονας ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ σπουδαιότερος από εμένα...:

"...αφού αγνοούμε τις ιδιότητες του υλικού με το οποίο σχεδιάζουμε..."

Η πικρία μου έγκειται στο γεγονός ότι προσφάτως είχα μια περίπτωση όπου και ο πολιτικός μηχανικός και ο αρχιτέκτων αγνοούσαν ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ και ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ τα όσα τους έλεγα (παρόμοια με αυτά που σου ανέφερα- γήπεδο με εντονότατες κλίσεις- πιθανή κατασκευή αναβαθμίδων, τοίχου αντιστήριξης στο όριο κλπ) σε επίπεδο ΜΕΛΕΤΗΣ, με αποτέλεσμα σε επίπεδο ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ να μου βγει η ψυχή να διεκπαιρεώσω τα όσα απαιτούνταν...τέλος καλό όλα καλά μεν, αλλά εμένα η κρυάδα μου έμεινε και δεν πρόκειται να την ξεχάσω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.