Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σίδερα στο δώμα


 

Recommended Posts

1. Γνωρίζεις τι θα πει συνάφεια? Τι είναι αγκύρωση και πως λειτουργεί? Σκέψου αυτά και θα έχεις την απάντηση στο τι κάνουν μερικά σίδερα στον αέρα.

2. Τελικά να τα κόψεις θέλεις ή να τα εγκιβωτίσεις?

3. Η ενανθράκωση του χάλυβα αν και δεν έχει μελετηθεί επαρκώς, μη σε φοβίζει. Για του σκυροδέματος το συζητάμε.

 

tip. Σε δύο χρόνια από τώρα, ή αναμονές θα έχεις ή μόνωση. Και τα δύο μαζί δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω για την γρήγορη απάντηση, συνάδελφε.

Θέλω να σταθώ στο tip που δίνεις. Αν καταλαβαίνω σωστά το νόημα όσων γράφεις, δεν μπορώ να έχω μόνωση στην περίπτωση που οι αναμονές δεν κοπούν. Συνεπώς νομίζω ότι αυτό απαντά στο 2ο ερώτημά σου.

Διάβρωση χάλυβα και όχι ενανθράκωση. Έκανα ένα λάθος εκ παραδρομής συνάδελφε (δεν χρειάζεται η κυνικότητα στα σχόλια σου)

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη για τις αβλεψίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγκιβωτισμός μπορεί να γίνει με πληθώρα επισκευαστικών κονιών ή ακόμα και με ειδικά ρητινούχα που πληρουν την παράμετρο EN 1504 Sd>50.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να θέσω κι εγώ κάποια ερωτήματα που αντιμετωπίζω στο πατρικό μου. Ελπίζω οι πολιτικοί μηχανικοί να με συγχωρέσουν για την άγνοια μου επί του θέματος. :smile:

 

2rno.th.jpg

7btz.th.jpg

 

Ως λύση σκέφτηκα να καθαιρεθεί το τσιμέντο να κοπεί ο σιδηρός οπλισμός έως και 4cm βάθους του δώματος και μετά να γίνει επάλειψη με ρητίνη και τσιμεντοκονία.

Εσείς τί προτείνετε να γίνει; 

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτό προτείνω καθαίρεση μέχρι βάθους 4 εκ επάλειψη με zinc reach primer, επίπαση με χαλαζιακή και μετά εγκιβωτισμός με επισκευαστικό με δυνατότητα χαμηλής απορρόφησης νερού. Απο επάνω αστάρι σκυροδέματος και κάποια βαφή. Διαφορετικά μετα το επισκευαστικό κάποιος υδροφοβισμός με σκληρυντική δράση. 

 

Στην 2 φωτό τα πράγματα είναι ιδιαίτερα δύσκολα και θεωρώ οτι χρειάζεται καθαίρεση του σκυροδέματος και ξανά εδω για το μετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.