Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση-ψύξη-ΖΝΧ


giorgio

Recommended Posts

Παιδιά του έχουν προτείνει μόνο ηλιακούς με boiler διπλής ενέργειας για παραγωγή ΖΝΧ.Θα επαρκεί αυτό ? Αυτά έχουν ηλ.αντίσταση 4 KW αλλά παλι δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω αναλυτικά: πρέπει να μάθεις τι χρήση θα έχουν τα γήπεδα.

- Αν παίζουν τα παιδιά της γειτονιάς αρκεί ένας θερμοσίφωνας

- Αν παίζουν ενήλικες την βολεύεις με δύο ηλιακά + 2 αντιστάσεις 4kW

- Αν έρχονται ομάδες δεν γλιτώνεις τον λέβητα

 

Το αφεντικό εκεί ποιος είναι; Τι κόσμο θέλει στο μαγαζί του; Αυτός -εμμέσως- θα σου δώσει τις πληροφορίες για τις ανάγκες σε ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωριζει κανεις ποια ισχυ επιτοιχου λεβητα και ΒΑ καταχωρουμε ,για θερμανση και ΖΝΧ?Τα στοιχεια αναφερονται στα τεχνικα χαρακτηριστικα...

Μεγ/ελάχ. θερμική παροχή ζεστού νερού (ΗΙ)

Ν

25,8 / 11,0

30,0 / 13,0

Μεγ/ελάχ. θερμική παροχή ζεστού νερού (Η5)

28,7 / 12,2

33,3 / 14,4

Μεγ/ελάχ. θερμική παροχή θέρμανσης (ΗΙ)

27 / 11,0

31,3 / 13,0

Μεγ/ελάχ. θερμική παροχή θέρμανσης (Ης)

30 / 12,2

34,8 / 14,4

Μέγ./ελάχ.θερμική ισχύς

24,2/9,8

28,1 / 11,6

Θερμική παροχή Ζ.Ν.Χ.

Κ

26,2 / 9,8

29,5 / 11,6

Απόδοση καύσης (στα καυσαέρια)

%

94,5

93,9

Απόδοση στην ονομαστική θερμική παροχή (60/80°ς) ΗΙ

%

93,8 / 84,5

93,6 / 84,3

Απόδοση στο 30% στους 47°ς

%

93,6 / 84,3

93,2 / 83,9

Απόδοση στο ελάχιστο ΗΙ

%

89,2 / 80,3

89,3 / 80,4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση θερμιδομετρητών σε κοινόχρηστο χώρο. Στην περίπτωση μου δεν έχω καθόλου κοινόχρηστους χώρους, έχει κανένας καμία καλή ιδέα.. έλεγα να κάνω δύο διαφορετικές κεντρικές στήλες (έχω δύο διαφορετικές ιδιοκτησίες) μονοσωλήνιου και να τους βάλω στο λεβηοστάσιο, αλλά το θεωρώ αρκετά δαπανηρό και πολύκπλοκο για μια τόσο μικρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να κάνω δύο διαφορετικές κεντρικές στήλες (έχω δύο διαφορετικές ιδιοκτησίες) μονοσωλήνιου και να τους βάλω στο λεβηοστάσιο, αλλά το θεωρώ αρκετά δαπανηρό και πολύκπλοκο για μια τόσο μικρή εγκατάσταση.

 

Είναι όμως το καλύτερο.

Και αντί για ηλεκτροβάνες δύο κυκλοφορητάκια με δυο αντεπίστροφα και είσαι κούκλος.;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω αναλυτικά: πρέπει να μάθεις τι χρήση θα έχουν τα γήπεδα.

- Αν παίζουν τα παιδιά της γειτονιάς αρκεί ένας θερμοσίφωνας

- Αν παίζουν ενήλικες την βολεύεις με δύο ηλιακά + 2 αντιστάσεις 4kW

- Αν έρχονται ομάδες δεν γλιτώνεις τον λέβητα

 

Το αφεντικό εκεί ποιος είναι; Τι κόσμο θέλει στο μαγαζί του; Αυτός -εμμέσως- θα σου δώσει τις πληροφορίες για τις ανάγκες σε ΖΝΧ.

 

αν και παλιο θεμα , αλλα επειδη την εχουν πατησει στο γυμναστηριο μου με τα ηλιακα , δειτε αυτην την προσσεγγιση:

τα ηλιακα θα σε καλυψουν ελαχιστοτατα. τα παιχνιδια με ενηλικες ειναι ως επι τω πλειστων απογευμα/βραδυ οποτε με ηλιακους αντε να εξυπηρετισεις το πρωτο παιχνιδι. συνηθως οταν το νερο ειναι ζεστο και αφθονο οικονομια δεν γινεται.

απο κει και περα θα καινε συνεχως οι αντιστασεις , το χειροτερο ομως ειναι οτι δεν θα καλυψουν τη ζητηση.

επιπλεον ειναι τελειως ασταθης η ζητηση του νερου, μπορει σε ενα παιχνιδι να πανε 10 για μπανιο , και σοτ επομενο κανεις οποτε αν ζεστανεις νερο θα το χασεις.

 

γνωμη μου ειναι ταχυθερμαντηρας πετρελαιου η εστω ηλεκτρικος και καθολου ηλιακα , αμφιβαλλω αν θα αποσβεσουν το κοστος εγκαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι να ρωτήσω εάν στη μελέτη ΚΕΝΑΚ προβλέπεται η τοποθετηση ΛΕΒΗΤΑ πετρελαίου Μπορουμε να τοποθετήσουμε αντλία θερμότητας?Τι διαδικασία απαιτείται (αναθεωρηση της Η/Μ μελέτης?)

ευχαριστώ...

Μη δημιουργείτε ίδια μηνύματα σε διαφορετικά σημεία του φόρουμ.

miltos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.