Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταπάτηση αγρ.δρόμου κ κλείσιμο εισόδου σε αγροτεμάχιο


ribasg3

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φίλοι.

Θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στο εν λόγο πρόβλημα που έχω να αντιμετωπίσω με το αγροτεμάχιο μου κ τον γείτονα μου.

Αν βρίσκομαι σε λάθος ενότητα παρακαλώ όπως διαγραφεί το παρών μνμ κ ας με ενημερώσετε για το λάθος μου, ευχαριστώ.

 

Το θέμα ειναι το εξής...

Είμαι ιδιοκτήτης αγροτεμαχίου, κ το κτηματολόγιο δείχνει ότι υπάρχει αγροτικός δρόμος ο οποίος καταλήγει στη βόρεια γωνία του αγροτεμαχίου μου κ συνεχίζει διασχίζοντας παράλληλα ολόκληρη τη βόρεια πλευρά μου, είτι μήκους 21 μέτρων στη περίπτωση του αγροτεμαχίου μου. Το πρόβλημα ειναι οτι ενώ ο αγροτικός δρόμος όντως φθάνει μέχρι τη βόρεια πλευρά του αγροτεμαχίου μου έπειτα κόβεται εκει καθώς ο εν Βορρά βρισκόμενος γείτονας μου έχει περιφράξει το αγροτεμάχιο του απο το οποίο θα έπρεπε , σύμφωνα με το κτηματολόγιο (τελευταία ανάρτηση προ 5μηνου κ οριστική), να περάσει ο αγροτικός δρόμος αυτός. Με αποτέλεσμα να μη μπορώ να εισέλθω στο αγροτεμάχιο μου παρά μόνο απο ένα άνοιγμα μήκους 1,30 μέτρων από το οποίο όπως αντιλαμβάνεστε δεν χωράει αυτοκίνητο παρά μόνο πεζός ή μηχανή.

Σε επικοινωνία μου με το κτηματολόγιο μου ανέφεραν οι νομικοί τους οτι θα πρέπει να κινηθώ δικαστικά εναντίον του δήμου που δεν ανοίγει τον δρόμο κ εναντίον του γειίονα ο οποίος τον έχει κλείσει.

Δυστυχώς ο γείτονας ειναι ευγενέστατος κ όπως ανέφερε η αγαπητή κυρία του "δεν με νοιάζει, να μη μπαίνεις μέσα στο κτήμα σου με αμάξι". Ενώ είχα όλη τη καλή διάθεση να βρούμε μια λύση....

Δυστυχώς δεν μπορώ να εισέλθω από αλλού μιας κ απο τα Νότια κ τα Δυτικά έχω χτισμένα σπίτια με νόμο Τρίτση, κ Ανατολικά αγροτεμάχιο με μεγάλες μουριές τις οποίες δεν μπορώ φυσικά να ρίξω κ να καταπατήσω το αγροτεμάχιο αυτό για να εισέλθω στο δικό μου. Επομένως η μόνη μου λύση φαίνεται να είναι ο αγροτικός δρόμος όπως δείχνει το κτηματολόγιο.

Τι μπορώ να κάνω? Η έννοια της δουλείας τι είναι κ βοηθάει? Απλός ιδιώτης είμαι, ιδιωτικός υπάλληλος , άσχετος με τα κτηματολογικά...ευχαριστώ πολύ.52175539.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο γείτονας ειναι ευγενέστατος

 

Αν είναι έται τότε να κάνεις μια συνάντηση μαζί του για να δεις αν μπορέσετε να συμφωνήσετε.

Αν όχι τότε σε μηχανικό και δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος προϋπάρχει από πότε? πότε έκανε περίφραξη ο γείτονας? Στις αεροφωτογραφίες τι φαίνεται? όλα αυτά και άλλα πολλά μπορεί να τα εξετάσει ένας δικηγόρος καθώς και ένας μηχανικός. Η γνώμη μου είναι ότι αν ο δρόμος είναι χαρακτηρισμένος (κοινοτικός, δημοτικός, επαρχιακός, αγροτικός), δεν εχει δικαίωμα ο γείτονας να τον κλείσει. Τι είναι ο δρόμος, ξέρει ο Δήμος και ενδεχόμενα τα συμβόλαια...

Καλή δύναμη!

ΥΓ. Δεν είναι αναγκαίο να φτάσετε σε αγωγές και δικαστήρια. Απλά χρειάζεται ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Το αγροτεμάχιο το αγόρασα εγώ πέρσι το καλοκαίρι παίδες.

Ο δρόμος υπήρχε όπως είναι κ τώρα.

 

Δεν γνωρίζω περισσότερα, απλά είδα στο κτηματολόγιο ότι τον έχει χαρακτηρισμένο ως αγροτικό δρόμο κανονικά με κωδικό.

 

Επομένως πρέπει όντως να μιλήσω με κάποιον μηχανικό και δικηγόρο.

 

Ευχαριστω παίδες

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά και άλλα πολλά μπορεί να τα εξετάσει ένας δικηγόρος καθώς και ένας μηχανικός.

 

όχι φίλε μου όλα αυτά μπορεί να τα εξετάσει ένας μηχανικός καθώς και ένας δικηγόρος

 

για μένα δεν χρειάζεται ο δικηγόρος κατ' αρχήν

θα κρίνει ο μηχανικός αν πρέπει να απευθυνθείτε και σε ένα δικηγόρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.