Μετάβαση στο περιεχόμενο

τοπογραφικό για άδεια μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Έχω αναλάβει την εκπόνηση τοπογραφικού για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας. βασικά χάραξη πρώτα και μετά τοπογραφικό.(περίφραξη σε αγροτεμάχιο 1.5 στρ. εκτός σχεδίου στη Χαλκιδική). ποια πρέπει να είναι η αμοιβή μου? (ελάχιστη αμοιβή απ' όσο γνωρίζω δεν υφίσταται γι' αυτήν την εργασία)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των αμοιβών έχει συζητηθεί αρκετά και είναι σίγουρο οτι δημόσιες τοποθετήσεις περί αμοιβών δεν ωφελούν κανέναν. Υπάρχει το 5000λ αλλά κατά πόσο μπορείς να το εφαρμόσεις είναι άλλο θέμα. Κάνε μια έρευνα για τις αμοιβές χονδρικά στην περιοχή που δουλεύεις, εκτίμησε τον κόπο σου και δώσε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των αμοιβών έχει συζητηθεί αρκετά και είναι σίγουρο οτι δημόσιες τοποθετήσεις περί αμοιβών δεν ωφελούν κανέναν. Υπάρχει το 5000λ αλλά κατά πόσο μπορείς να το εφαρμόσεις είναι άλλο θέμα. Κάνε μια έρευνα για τις αμοιβές χονδρικά στην περιοχή που δουλεύεις, εκτίμησε τον κόπο σου και δώσε προσφορά.

 

διατύπωσα δημόσια την ερώτηση μου για να πάρω απάντηση με προσωπικό μήνυμα. προφανώς δεν ωφελεί να γίνει το φόρουμ παζάρι. ;) σε ευχαριστώ atsimeri!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή μου έτυχε μια δουλειά στη Χαλκιδική, συγκεκριμμένα σε επέκταση οικισμού, πίστεψε με, η αμοιβή της πιάτσας ήταν πολυυυύ κοντά στην ελάχιστη.

Την τιμή μου την πρότεινε τοπογράφος που δραστηριοποιείται εκεί, πολύ εξυπηρετικός κιόλας, απ'τους λίγους άξιους συναδελφους,ειδικά τέτοιους χαλεπούς καιρούς...

Εαν θέλεις λεπτομέρειες για την τιμή, μου λές, αν πάλι θες και το όνομα του, το ψάχνω στο γραφείο και στο λέω επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Το 696_1974 εξακολουθεί να ισχύει. Το ότι δεν εφαρμόζεται είναι ένα λυπηρό γεγονός , διότι ευνοεί το παραεμπόριο που στα Τοπογραφικά είναι πολύ μεγαλύτερο απ ότι το Νόμιμο. Πρέπει να ξέρεις πάντως ότι όποιος δεν κόβει το τιμολόγιο που προβλέπει το 696_1974 και κατ επέκταση δεν αποδίδει το αντίστοιχο Φ.Π.Α και τον αντίστοιχο φόρο είναι παράνομος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.