Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη λεκάνης απορροής


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχοντας ένα αρχείο GIS με το υδρογραφικό δίκτυο και τις ισουψείς καμπύλες είναι δυνατόν να χαραχθούν αυτόματα υπολεκάνες απορροής για τα διάφορα ρέμματα που συμβάλουν στο κυρίως ποτάμι;; Το αρχείο ανοίγει τόσο σε ArcGIS όσο και σε Autocad Civil ωστόσο δυσκολεύμαι να βρω πως να κάνω τη χάραξη του υδροκρίτη. Αν γνωρίζει κάποιος η βοήθεια του θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

στο Autocad Civil θα πρέπει να βοηθηθείς απο όσα αναφέρονται στο help

σχετικά με surface analysis και ιδιαίτερα δες τα water drop analysis και watershed analysis

τα δύο λογισμικά που αναφέρεις έχουν απεριόριστες δυνατότητες,μιά και είσαι φοιτητής

δοκίμασε και το παλαιό τρόπο, να σχεδιάσεις λεκάνες με το χέρι απλά γιά εμπειρία,εξοικείωση με τις γεωμορφές και το ανάγλυφο. Το google-earth επίσης μπορεί να σου είναι χρήσιμο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Κοίταξα τα θέματα που μου είπες. Μια ακόμα ερώτηση τα δεδομένα που έχω είναι σε shape files γνωρίζεις άμα υπάρχει πρόβλημα με αυτό; Γιατί επιλέγοντας το water drop ή catchment area μου εμφανίζει there are no surfaces available. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε kasvan

εδώ που τα λέμε παρά είναι δυσχρηστο το manual (ιδαίτερα το on-line) και πολλές σελίδες ,μέχρι να το διαβάσεις κυκλοφορεί η επόμενη βελτιωμένη και επαυξημένη version και πάλι απο την αρχή σχεδόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά έχει πολύ καλά tutorials για το τί είναι οι επιφάνειες

 

μια που είναι φοιτητής από χρόνο νομίζω ότι έχει απεριόριστο

 

για το πως γίνεται ένα shape file ισοϋψείς μιας αναζήτηση στο google νομίζω ότι αρκεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.