Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Χρήση ιδιωτικού δάσους


bnpwm

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα έγινε κληρονόμος ενός ''αγροτεμαχίου'', κατά την διαθήκη, 5 στρεμμάτων. Το συγκεκριμένο κληροδότημα καθώς και άλλα 150 στρέμματα γύρω από αυτό έχουν χαρακτηριστεί από τον δασάρχη ως δασική έκταση. Σε παραπομπή του θέματος στην Α' επιτροπή αμφισβήτησης δασικών εκτάσεων, και η επιτροπή επιβεβαιωσε την απόφαση του δασάρχη.

 

Επομένως είμαι κάτοχος ενός τεμαχίου που είναι ιδιωτικό δάσος και το οποίο είναι γεμάτο πέυκα, εκ των οποίων τα μισά έχουν πλέον ξεραθεί, και σκέφτομαι .....άραγε είμαι ευτυχής που έγινα κάτοχος του ''αγροτεμαχίου'??

 

Ξέρω ότι δεν μπορώ να χτίσω ή να το πουλήσω.

 

Μπορεί να μου πει κάποιος τι πιθανές χρήσεις του ή πως μπορώ να το εκμεταλευτώ? Υπάρχουν κάπου καταγεγραμένες, σε κάποιον νόμο ίσως??

 

Άκουσα ότι μπορώ να βάλω φωτοβολταικά, ισχύει άραγε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει σιγουρια για το "ιδιωτικο" δασος?Πως προεκυψε το ιδιοκτησιακο?Ειχατε παλια συμβολαια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλο ιδιωτικό δάσος και δεν το βλέπω να αποχαρακτηρίζεται ποτέ!

Γι' αυτό ρωτάω, τι μπορώ να το κάνω, πως μπορώ να το εκμεταλευτώ!!

Για να το πουλήσω δεν νομίζω, αν και τα γύρω οικόπεδα, σε απόσταση 500μ που είναι εντός σχεδίου αξίδουν περί του 1.000.000€ το στρέμα!

Link to comment
Share on other sites

Θα απευθυνθεις σε Μηχανικο της εμπιστοσυνης σου για να σου εξηγησει ακριβως την κατασταση, την ισχυουσα νομοθεσια κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Highlander μαζεύεις μελάκι που είτε το πουλάς (όχι άσχημη τιμή) είτε το τρώς κιόλας (που είναι και υγιεινό).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ αξιόλογοι μηχανικοί, τοπογράφοι, δασολόγοι, αγρονόμοι στο site σας, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Είμαι πραγματικά σε αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να χειριστώ το εν λόγω ακίνητο.

Βοήθεια please???:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αξιολογοι συναδελφοι υπαρχουν..

Αλλα ειναι δυνατον σου δωσουμε λυση απο το φορουμ???????????????????

 

Δεν ξερουμε την παραμικρη λεπτομερια..

Εκτος απο αυτο οι απαραιτητες πληροφοριες ΔΕΝ ειναι δυνατον να δωθουν απο δω...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα συμβόλαια, ναι υπάρχουν που το αναφέρει ως αγρόκτημα, απλά οι παππούδες και οι προπάπουδες πήγαιναν κάθε μέρα και έβαζαν από ένα πευκάκι για να ....ομορφήνουν το αγρόκτημα!!! Και που να ήξεραν τι έγκλημα έκαναν!!!

 

Η προηγουμενη αποδοχή κληρονομιάς αναφέρει αναλυτικά από ποιον παραδόθηκε σε ποιον, τον συμβολαιγράφο, κτλ, για να μην μακρυγορώ η όλη ιστορία των συμβολαίων ξεκινά από το 1886!! Και μετά ήρθε το Δασαρχείο το 1995 και είπε, ''ΩΠ!, είναι δασικό!!!''

Link to comment
Share on other sites

Καλα σοβαρα μιλας τωρα???

Τα πευκο τα φυτεψαν οι παππουδες σου???

Μηπως και την Παρθηνα την φυτευσαν οι παππουδες-αθηναιοι για να κανουν τους περιπατους τα εγγονια τους?????

 

Ποιος σου ειπε οτι το σωστο ειναι να οικοδομουμε στα δσαη κια οχι τα δαση να φυτρωνουν στις πολεις και να μας στελνουν στον αγυριστο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.