Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματική αγκύρωση δοκού σε στύλο


 

Recommended Posts

Ναι, είναι το ευαίσθητο σημείο και θέλει προσοχή στην όπλιση.

Το ίδιο όμως ισχύει και στις γωνίες των τοιχωμάτων ενός πυρήνα κλιμακοστασίου.

Δύο κρυφοκολώνες ή τρεις εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς. Εκεί που έχεις το "δόντι" θα συνεχίζεται η κρυφοκολώνα και μέσα στο τοίχωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγώ βλέπω τρείς κρυφοκολώνες πάντως. Εκεί στο δόντι, θέλει μία 20/45 στην πλευρά υπό γωνία, η οποία θα εισέρχεται στην τετράγωνη κρυφοκολώνα. Να μαλώνεις με τα συνεργεία δηλαδή...

 

Πάντως, μία τυχούσα διατομή πενταγωνικής κάτοψης, η οποία θα συνδεθεί μέσω ομάδας υποστυλωμάτων με το τοιχίο, θα έβλαπτε;

Link to comment
Share on other sites

Ειδικότατα μιλώ κι εγώ!

Κάνε το συγκεκριμένο από 40/40 σε 50/50 ή και περισσότερο να δεις...

Με τον τρόπο που προτείνεις, ακόμα και τη 40/40 να την κάνεις 50/50 δεν καλύπτεται η αγκύρωση των ράβδων για την παρειά 1. Με 60/60! ή 60/50! είσαι σε καλή κατάσταση, αφού τότε έχεις περίπου 40 εκ. (με βάση τη γεωμετρία) για αγκύρωση. 60/60 όμως???? Δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις. Τελικά καταλήγω σε τραπέζιο. Χωρίς προβληματικά δοντάκια στο καλούπωμα και νομίζω λειτουργει πιο ξεκάθαρα.

Η δοκός BC είναι στηριζόμενη δοκός επί δοκού. Όντας δοκός χωρίς ΑΑΠ απαιτεί αύξηση του πάχους στο στύλο στη θέση C;

post-2121-131887203396_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.