Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση Ο.Α. με διατάξεις προ ΚΕΝΑΚ


Recommended Posts

Να τους πεις ότι το άρθρο 26 του Ν.2831/00 θεσπίζει πάγιες μεταβατικές διατάξεις για την περίπτωση που μεταβάλλονται "οι γενικές ή ειδικές πολεοδομικές διατάξεις ή οι κανονισμοί" που αφορούν όρους δόμησης και όχι άλλοι κανονισμοί (όπως κανονισμός πυροπροστασίας, αντισεισμικός, θερμομόνωση κλπ).

 

Αυτό σαφώς προκύπτει από την εγκύκλιο 55/00, άρθρο 26:

Με το άρθρο αυτό τίθενται μεταβατικές διατάξεις, που επιτρέπουν την εφαρμογή των προϊσχυουσών διατάξεων και αφορούν τόσο τον παρόντα Ν-2831/00, όσο και κάθε διάταγμα ή απόφαση που καθορίζει ή τροποποιεί όρους δόμησης. Δηλαδή τίθενται κωδικοποιημένες και αναθεωρημένες οι διατάξεις του καταργηθέντος Αρθ-12 του Ν-651/77, σύμφωνα με τις οποίες σε κάθε διοικητική πράξη καθορισμού ή μεταβολής των όρων δόμησης, όπως οι γενικές ή ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, θα ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου αυτού, εκτός εάν αναφέρεται ρητά κάποια εξαίρεση.

 

O KENAK δεν άλλαξε κανέναν μα κανέναν όρο δόμησης.

Οπότε αν έχεις καταθέσει φάκελο πρό της 1-10-10 έχεις 9 μήνες καιρό για την έκδοση της άδειας, χωρίς ΜΕΑ με ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

armenopoulos, μιλάμε νιώθω σαν να μου πέταξαν σωσίβιο ενώ πνιγόμουν. Θα πάω αύριο να μιλήσω και προφορικώς και θα υποβάλλω και γραπτό αίτημα άμεσης έκδοσης της άδειας καθώς με την αιτιολογία που αναφέρεις δεν τίθεται θέμα ΜΕΑ με ΚΕΝΑΚ. Ελπίζω να βγάλω κάτι......

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημα με αδεια που πρωτοκολληθηκε 09/2010. Πήρα τηλέφωνο στο ΥΠΕΚΑ και τους ανέφερα το θέμα και ότι επίσης υπάρχουν πολεοδομίας οι οποίες τις περνάνε τις αδειες χωρίς κενακ και άλλες οχι. Μου απάντησαν ότι το γνωρίζουν το θέμα και ότι συζητιέται μέσα στο υπουργείο. Ωραία τους λέω, εγώ τότε τι να κάνω που λήγει το εννιαμηνο. Μου λενε ότι έπειδη συζητιέται μάλλον θα εκδοθεί εγκύκλιος. Τους ρωτάω, ποτέ . Απαντάνε δεν γνωρίζουμε. ΜΠΟΥΡdεJJO. Πρέπει να επικοινησουν και άλλοι συνάδελφοι με το ΥΠΕΚΑ μήπως και ξυπνήσουν καιγραψουν τη ρημαδα την εγκύκλιο και πάρουν μπρος και οι κοιμησμενοι ελεγκτές των πολεοδομιων. Ενυωμεταξυ έπειδη 1/04 ήταν Παρασκευή και μεσολάβησε Σ-Κ υπάρχουν πολεοδομίες που μέχρι και την Τρίτη 05/04/2011 έκδωσαν αδειες χωρίς κενακ και έπειτα αφού τους ήρθε επιφοίτηση σταμάτησαν να τις εκδίδουν και αναρτήσαν το γνωστό σημείωμα .

Link to comment
Share on other sites

παυλος κ. δώσε μας τον αριθμό τηλεφώνου που πηρες στο ΥΠΕΚΑ και αν έχεις και το όνομα του υπαλλήλου για να καλέσουμε οσοι ενδιαφερόμαστε για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα 1-2 φορές αλλά δεν κατάφερα να βγάλω γραμμή. Την Παρασκευή θα πάω Πολεοδομία και θα ξαναρωτήσω μήπως υπάρχει εκεί κάτι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τρέχω για έλεγχο φορολογικών και έκδοση της Ο.Α. Μιλάμε έσκασα απο το κακό μου τόσες μέρες. Ευχαριστούμε Armenopoulos!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.