Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση Ο.Α. με διατάξεις προ ΚΕΝΑΚ


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω πρόβλημα με το εξάμηνο που λέτε παραπάνω, αλλά όχι ακριβώς με τον ΚΕΝΑΚ, αλλά με την απόφαση 49731 όπως δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 498 Δ της 23ης Νοεμβρίου 2010, και αφορά στην υποχρέωση όλων των μηχανολογικών μελετών, σε κάθε περίπτωση που απαιτείται κενακ. Κατέθεσα πληρότητα αρχές Νοέμβρη και μόλις μου έληξε το εξάμηνο, το οποίο ομολογώ ότι δεν γνώριζα. Διάβασα αυτά που γράφετε παραπάνω, αλλά δυστυχώς εκεί που θεσμοθετήθηκε το εξάμηνο, η διατύπωση είναι "αν μεταβάλλονται γενικές ή ειδικές πολεοδομικές διατάξεις ή κανονισμοί" , οπότε το κανονισμοί φοβάμαι πως εμπεριέχει τον κτηριοδομικό, που είναι κανονισμός και σε αυτόν υπάγεται τόσο ο ΚΕΝΑΚ όσο και η εν λόγω εγκύκλιος που αφορά την υποβολή όλων των Η/Μ, εκεί όπου μέχρι 23 Νοέμβρη δεν απαιτούντο. Εν τω μεταξύ έχω σφραγίσει τα πάντα, έχει γίνει και πράξη γκαράζ (μετενγεγραμμένη) και αν πάω τώρα να βάλω λεβητοστάσιο μου διαλύει τα πάντα (χώρια το κόστος των μηχανολογικών το οποίο δεν το επωμίζεται ο πελάτης...) Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κι άλλοι στη θέση μου, ας διαδοθεί μπας και γίνει τίποτα, όπως με τον ΚΕΝΑΚ. Κάθε ιδέα, πρόταση, καθοδήγηση, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγγραφο-Οδηγία του ΥΠΕΚΑ που επιβεβαιώνει όσα έγγραφα παραπάνω:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=dp9ZwE2MoI0%3d&tabid=37&language=el-GR

......στην αργυρούπολη δεν το δεχονται αυτο το χαρτι, το θεωρουν ''ακυρο'' με τη δικαιολογια οτι ''μονο με νομο αλλαζεις νομο''..... !!!

....και τωρα οι πελατες ειναι στον συνηγορο του πολιτη!!!!

....και ολα αυτα εγιναν πριν ληξει το 9μηνο

ομορφα?????

Link to comment
Share on other sites

Τρέχω για έλεγχο φορολογικών και έκδοση της Ο.Α. Μιλάμε έσκασα απο το κακό μου τόσες μέρες. Ευχαριστούμε Armenopoulos!

....και εκδοθηκε η αδεια?

Link to comment
Share on other sites

......στην αργυρούπολη δεν το δεχονται αυτο το χαρτι, το θεωρουν ''ακυρο'' με τη δικαιολογια οτι ''μονο με νομο αλλαζεις νομο''..... !!!

 

Να τους ρωτήσεις τότε στην Αργυρούπολη, που δεν δεχονται ούτε το έγγραφο, ούτε την εγκύκλιο 55/00 γιατί χορήγησαν μέχρι τώρα οικοδομικές άδειες που είχαν κατατεθεί μετά τις 9/7/10 και πριν την 1/10/10 χωρίς ΜΕΑ - με τη λογική τους οι άδειες αυτές είναι άκυρες αφού η παράταση για την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ μετά την 9/7/10 έγινε με απλό έγγραφο της Μπιρμπίλη και όχι με νομο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λέω ότι βάσει του ΚΕΝΑΚ από 9-7-10, σε κάθε οικοδομική άδεια έπρεπε να υπάρχει ΜΕΑ.

Η παραπάνω προθεσμία με έγγραφο του ΥΠΕΚΑ, παρατάθηκε ως 1-10-10.

 

Οπότε με τη λογική της Αργυρούπολης, ότι άδεια έχει κατατεθεί στο διάστημα 9-7 έως 1-10 του 2010 θα πρέπει να έχει και αυτή ΜΕΑ (πράγμα που αποκλείεται να έχουν εφαρμόσει).

Συνεπώς στην Αργυρούπολη δέχτηκαν (όπως όλες οι πολεοδομίες) παράταση προθεσμίας (δηλαδή τροποποίηση νομοθετικού κειμένου) με απλό έγγραφο και δεν δέχονται ερμηνία νόμου με εγκύκλιο (55/00) και έγγραφο (917/11). Ότι να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Αμφισβητεί πλέον την εγκύκλιο 55/00 το υπεκα. Επίσης αναιρεί το περιεχόμενο του εγγράφου 917/2011.

 

Θεωρεί ότι και ο ΚΕΝΑΚ και συνεπώς όλες οι πολεοδομικές διατάξεις/κανονιμοί και όχι μονο όσες αφορούν όρους δόμησης εμπίπτουν στο άρθρο 26 του Ν.2831/00.

 

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/tropolperivallon.pdf (τέταρτη παράγραφος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.