Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά για πληρωμή ασφάλτου


sga

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι νέο μέλος. Γνωρίζει κάποιος για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την πληρωμή της ασφάλτου (πληρωμή λογαριασμού δημοσίου έργου).

Link to comment
Share on other sites

από ιστότοπο γενικής γραμματείας εμπορίου την αξία της ασφάλτου τη μέρα που έριξες. τα υπόλοιπα είναι θέμα επιβλέποντα. δλδ,

πότε την έριξες---> ημερολόγιο έργου, δελτία αποστολής, αρκεί η παρουσία του επιβλέποντα στο έργο?

τί ποσοστό επί τοις εκατό έριξες---> θα θέλει μελέτη σύνθεσης από εργοστάσιο, θα θέλει προσδιορισμό από δοκίμια, θα πει από ΠΤΠ 265 4,7%? (στο βρόντο το έγραψα το τελευταίο)

πόσους τόνους έριξες---> θα αθροίσει δελτία αποστολής, θα πει μ²*0,05= μ³?

Να ξέρεις ότι υπάρχει μία απόφαση της γγδε που βάζει ένα 10% επιπλέον εμπορικό όφελος για την τσέπη σου, μερικοί κάνουν πως δεν την ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα δ.α. δεν τα ζητούν για Α-265, (m2),μπορούν να ζητηθούν σε περίπτωση ισοπεδωτικής στρώσης (tn) αλλά και πάλι ανάλογα υπηρεσία/επιβλέποντα.

Μελέτη σύνθεσης εννοείται, από όπου προκύπτει και το ειδικό βάρος για τους υπολογισμούς.

Στα των υπολογισμών, η τελευταία εγκύκλιος μιλάει καταρχήν για 1% απώλειες και 10% εμπορικό κέρδος προμηθευτή.Φυσικά η τιμή της ασφάλτου, όπως σου έγραψε και ο συνάδελφος, προκύπτει από τον ιστότοπο της ΓΓΕ.Αν θέλεις στείλε μου με πμ το μέιλ σου να σου περάσω ένα πρωτόκολλο υπολογισμού αξίας ασφάλτου.Διαφορετικά υπάρχει και ένα υπόδειγμα στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

θα το θεωρούσα προσβλητικό να τα ζητήσουν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. το ανάφερα περισσότερο για να καταδείξω ότι μπορούν να ζητήσουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι, αλλά φιξ παραμένει η τιμή από γενική γραμματεία εμπορίου, φιξ και όσα αναφέρει η τελευταία εγγύκλιος που λες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε ένα τέλειο κόσμο, ίσως και να ήταν προσβλητικό!

Αλλά είσαι σίγουρος ακόμα και για σένα, ότι ο ασφαλτάς έριξε 5εκ συμπυκνωμένο ασφαλτόμιγμα??

Link to comment
Share on other sites

συνήθως είμαι εγώ πίσω από το finisher του ασφαλτά με τη βέργα :) δεν εμπιστεύομαι κανένα για στρώση κυκλοφορίας. συνήθως είμαι σίγουρος για το πόσο έριξα. (δεν είπα νούμερο)

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω και εγώ και δεν έχω αφήσει παπούτσι για παπούτσι(αθλητικό, δηλαδή εντελώς ακατάλληλο).

Τέσπα, να μην το κάνουμε chat, να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.