Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωροθέτηση φβ πάρκου με αλλαγή πλαισίων


Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση!

κάνω χωροθέτηση για το διάγραμμα κάλυψης σε πάρκο 99.82 ΚW. Έχω χρησιμοποιήσει 434 πλαίσια των 230 Wp. Επειδή όμως είναι μικρός ο χώρος (δυσμενής προσανατολισμός) σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω πάνελ 280 wp που θα είναι λιγότερα. Ωστόσο για τα 99.80 ΚW μου βγαίνουν 356,5 πλαίσια. Μπορώ να τα βάλω 356 ή 357. Θα πρέπει να αλλάξω την τεχνική έκθεση για την πολεοδομία φαντάζομαι? θα έχω κανένα πρόβλημα αν είναι λίγο μεγαλύτερη ή μικρότερη (356*280 = 99.68 KW ή 357*280 = 99.96 ΚW) η εγκατεστημένη ισχύς από ότι στην αρχική αίτηση της δεη???

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δεή δεν δεχεται μεγαλύτερο από αυτό που έχεις δηλώσει στην αίτηση.

Πάντως κάνε μια ερώτηση στην τοπική δεη...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία έως τώρα λέει ότι η ΔΕΗ δέχεται και Configuration με μεγαλύτερη συνολικά ισχύ (μέχρι και 400 W που έχει τύχει δεν προέκυψε πρόβλημα) από την αρχική αίτηση, είναι βέβαιο όμως ότι θα σου ζητήσουν συμπληρωμένο εκ νέου το έντυπο της αίτησης πιθανόν κατά τη φάση της Σύνδεσης. Η κατάσταση αλλάζει ανάλογα με την τοπική ΔΕΗ. Άρα μιλάς με την τοπική ΔΕΗ και αν σου πούνε τα ίδια ετοίμασε την αίτηση από τώρα για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή και κατέθεσέ τη. Μόνο όμως αν έχεις καταλήξει στο τελικό configuration και έχεις παραγγείλει γιατί άμα πας στο τέλος να κάνεις αλλαγή στην αλλαγή πολύ πιθανό να κολλήσεις. Μου έτυχε και περίπτωση όπου η απάντηση του υπαλλήλου ήτο μνημειώδης: Όχι κύριε, δε μπορείτε να αλλάξετε τίποτα, ότι ισχύ καταθέσατε στην αρχική σας αίτηση, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Και μιλάμε για αίτηση που έγινε το 2008 αν θυμάμαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

φίλε @CHOUTOS σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Όταν καταλήξουμε σίγουρα στα πλαίσια θα κάνω τις απαραίτητες ενέργειες.

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ δέχεται +/-1kWp από την ισχύ που είχες δηλώσει αρχικά.

Απλώς, όπως σου είπε και ο CHOUTOS, θα πρέπει να ξανά δηλώσεις όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά/μονογραμμικό/αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.