Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμένη γη (reinforced earth)


 
geokout

Recommended Posts

Συνάδελφοι σας χαιρετώ.

Ψάχνω προδιαγραφές για μελέτη οπλισμένης γης.... Μήπως είναι κανείς που μπορεί να με βοηθήσει? Υπάρχει τίποτα στους Ευρωκώδικες αν γνωρίζει κάποιος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιες εταιρίες. Είχα έρθει σε επαφή με το αντικείμενο, κυρίως σχεδιαστικά γιατί δούλευα σε μια εταιρία πολυεθνική που έκανε τέτοια πράγματα. Μάλιστα μέσω Acad και Lisp έβγαζα ανάλυση πανέλων, πλεγμάτων, μηκών, κιλών κλπ... Από τις πρώτες μου σοβαρές εφαρμογές Lisp.

Αυτή που λέω είναι η VSL, με αντικείμενο προεντάσεις, καλωδιωτές γέφυρες κλπ... Τεράστια εταιρία σε 40 χώρες, με απίθανα έργα! Πολύ ωραίο αντικείμενο, αρκεί να είσαι σίγουρος για το έδαφος και πάντα συντηρητικός στις εκτιμήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη πλέον λέγονται ΟΜΟΕ (αντικατέστησαν τις ΟΣΜΕΟ), εκ παραδρομής το ΟΣΜΕΟ. θα τις βρείς στα downloads

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=487

Link to comment
Share on other sites

1. Οι ΟΜΟΕ περιέχουν πολύ λίγα πράγματα περί οπλισμένης γης.

 

2. Μπορείς να βρεις κανονιστικές διατάξεις στο αντίστοιχο BS (δεν θυμάμαι πιο από όλα είναι, αλλά είναι εύκολο να το βρεις), AASHTO (και αυτό κυκλοφορεί) και DIN (λόγω μη ενασχόλησης με Γερμανικούς κανονισμούς, δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά μάλλον κάτι θα έχουν).

 

3. Όσον αφορά τα Ελληνικά δρώμενα, πριν από μερικά χρόνια εκδόθηκαν κάποιες οδηγίες. Πολύ καλό κείμενο, αλλά ψιλοδύσκολο να το βρεις. Αν θυμάμαι καλά ονομάζεται "Οδηγίες Σχεδιασμού Οπλισμένων Επιχωμάτων".

 

4. VSL? Σοβαρή εταιρεία. Αν θυμάμαι καλά έχουν έδρα στο Hong Kong. Έργα σε όλο τον κόσμο.

 

5. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και τις εταιρείες Maccaferri και Tensar.

 

6. ΒΕΒΑΙΑ, προτιμότερο όλων είναι να διαβάσεις κανά καλό βιβλίο περί του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

H VSL ήταν - ίσως είναι ακόμη- ελβετογαλλικών συμφερόντων σε 40 χώρες... Εδρα δεν είχε εκεί που λές, απλώς εκεί ήταν ο Τομέας Αν. Ευρώπη - Ασία... Π.χ. εγώ δούλευα με 2 Σουηδούς και 1 Νορβηγό αλλά ο supervisor ήταν Κορεάτης.

 

Να σχολιάσω δε, ότι λόγω μεγάλης απόστασης (120 μ. τένοντες) είχαμε ασύρματα... Δηλαδή Νορβηγικά, Αγγλικά, Ελληνικά, Αλβανικά στο ίδιο κανάλι!!!

 

Στο site της VSL international δείτε και θαυμάστε!!! Πράγματι πολύ καλή εταιρία!!! Αλλά δεν περπάτησε στην Ελλάδα λόγω περιορισμένου αντικειμένου

Link to comment
Share on other sites

@geokout

 

Σχετικά με τις "Οδηγίες Σχεδιασμού Οπλισμένων Επιχωμάτων".

 

Εντόπισα αυτό : http://library.tee.gr/digital/m2185/m2185_naskos.pdf

 

Επίσης , στο ίδιο θέμα , μπορείς να διαβάσεις και αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Πολύ χαίρομαι που βρήκα τη παρέα σας...Θα τα ψάξω όλα και ελπίζω να βρω αυτό που θέλω.:o

 

@Στα,

 

συνάδελφε, προσπαθώ να κατεβάσω τις ΟΜΟΕ από τα downloads αλλά μου βγάζει πρόβλημα σελίδας...Μήπως δεν είναι πλέον διαθέσιμες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.