Μετάβαση στο περιεχόμενο

Vrv σύστημα κλιματισμού!


Danath

Recommended Posts

Κλιματισμό κάνουν μόνο οι κεντρικές κλιματιστικές μονάδες. Χονδρικά κλιματισμός είναι η διαδικασία ελέγχου και ρύθμισης, εντός προκαθορισμένων ορίων, της θερμοκρασίας, της υγρασίας και της ποιότητας του αέρα μέσα σε ένα κτίριο. Το vrv παράδειγμα δεν εκτελεί θέρμανση με ύγρανση ;)

 

Και εγώ για διαρροή μιλούσα πριν!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη τα κλιματιστικα δε κανουν κλιματισμο? Το οτι δε κανεις υγρανση δε σημαινει οτι δε κλιματιζεις. Κανεις αφυγρανση ψυξη θερμανση τα παντα.

 

Ιδανικές συνθήκες κλιματισμού : Αυτό που εσύ λες κλιματισμό

Επιθυμητές συνθήκες κλιματισμού : Αυτό που μπορούμε να κάνουμε πολλές φορές

Εφικτές συνθήκες κλιματισμού : Τελικές συνθήκες που είναι δυνατό να επιτευχθούν από μια συγκεκριμένη εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικές συνθήκες κλιματισμού : .....

Επιθυμητές συνθήκες κλιματισμού : ....

Εφικτές συνθήκες κλιματισμού : .....

Συνθήκες ανέσεως θα έλεγα εγω

 

Το οτι τους εχει δοθεί ενας εμπορικός όρος δεν σημαίνει κάτι.Όταν θα κάνουν και ύγρανση τότε θα κάνουν κλιματισμό. Επιθυμητή συνθήκη κλιματισμού είναι και η θερμανση με ύγρανση και αρκετές φορες και η ψύξη με ύγρανση (σε άλλες εφαρμογές) και επιτυγχανεται μόνο απο ΚΚΜ. Για να χρησιμοποιηθεί ο όρος Κλιματισμός πρεπεί να ικανοποιούνται όλοι οι παράμετροι του ορισμού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε και με αυτό. Όλα τα βιβλία το VRV το αναφέρουν ως σύστημα κλιματισμού. Δηλαδή αν είχαμε μια ΚΚΜ χωρίς σύστημα ύγρανσης δεν είναι κλιματισμός?

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fvergina.eng.auth.gr%2Fmech%2Fpedl%2FSISTIMATA%2520KLIMATISMOU.ppt&rct=j&q=sistimata%20klimatismou&ei=fzLETb2IH8r0sgadl-D6Dg&usg=AFQjCNEfUKg4Ey4ZV4HOpl6Zazp_wB8T1w&sig2=nTLxZjnWlspXfq__QGA4JA

 

Δες και αυτό.

 

Αυτό που υποστηρίζεις απλά είναι σύστημα πλήρους κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα σύστημα κλιματισμού πρέπει να εκπληρώνει τέσσερις στόχους ταυτόχρονα:

Θερμοκρασία αέρα,

Υγρασία αέρα,

Κυκλοφορία αέρα,

Ποιότητα αέρα,

 

Φίλε kosmas85, με όλο το σεβασμό, ένα σύστημα VRV δεν κάνει κλιματισμό αλλά αντιθέτως κάνει ψύξη- θέρμανση. Οπως άλλωστε και ένα split unit δεν κάνει κλιματισμό ασχέτως αν έχει επικρατήσει λανθασμένα αυτή η εντύπωση. Και εγώ προσωπικά πολλές φορές τα αναφέρω ως κλιματιστικά στην ρύμη του λόγου. Δεν είναι όμως σωστό. Ο ορισμός του κλιματισμού είναι σαφής και ξεκάθαρος.

Η απάντηση ότι το λένε τα βιβλία προφανώς δεν καλύπτει μηχανικούς. Τα βιβλία περιέχουν και λάθη, γι΄αυτό και εμείς διαθέτουμε την απαραίτητη επιστημονική κατάρτιση ώστε να μπορούμε να εντοπίζουμε τα λάθη και να τα επισημαίνουμε.

Πάντα φιλικά και με εκτίμηση στο πλαίσιο των διαδικτυακών συζητήσεων του http://www.michanikos.gr

Link to comment
Share on other sites

[offtopic mode on] και που να πας να αγορασεις αυτοκινητο , που θα προσπαθησουν να σου εξηγησουν τη διαφορα μεταξυ κλιματισμου και aircondition (ημαρτον!) , δε θα βρισκεις πετρα να πεταξεις. [/offtopic mode off]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου maestro, δεν ειναι ο καημός μου προσωπικά η ετοιμολογία της λέξης κλιματισμός. Αυτό που λέω ομως είναι οτι παντού αναφέρεται ως σύστημα κλιματισμού (ακομα και σε ASHRAE) αν δεν ειναι επιστημονικό βιβλιο του Σελλουντος η όποιο άλλο.

 

Ολη αυτη η κουβέντα προκύπτει διότι στη βιβλιογραφία ο κλιματισμός με ΚΚΜ αναφέρεται ως πλήρες σύστημα κλιματισμού. Τα αλλα συστήματα επιτυγχάνουν μερικό κλιματισμό διοτι διαμορφώνουν το κλιμα μεσα σε ορια εξοπλισμού.

 

Μπορείς να διαβάσεις και αυτο που ανέβασα οπου ειναι απο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσ/νικης. Δε προσπαθώ να αποδείξω κατι, όμως επειδή δε θεωρούμε κατι σωστό εμείς (ακόμα και εμένα λογικό μου φαίνεται όπως το λέτε) δε σημαίνει οτι θα καταργήσουμε ακόμα και βιβλιογραφία ASHRAE.

 

Φιλικά πάντα εννοείται άλλωστε κουβέντα κάνουμε και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο τεχνικό περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χαίρεται σε νεόδμητη οικοδομή σκέφτομαι να προτείνω σύστημα vrv για θέρμανση και ψύξη.

Η άλλη επιλογή που είχα ήταν fan coil με Α.Θ.

Αν και το έχω ψάξει αρκετά θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη η άποψή σας για  τη σύγκριση των δύο συστημάτων όσον αφορά κυρίως το κόστος εγκατάστασης και το κόστος λειτουργίας διότι αν και απευθύνθηκα σε "έμπιστους " προμηθευτές - εγκαταστάτες  ομολογώ πως μπερδεύτηκα περισσότερο.

Επίσης σε VRV αδυνατώ να βρω τερματικές μονάδες μικρής ισχύος .. 

Link to comment
Share on other sites

πόσο μικρής ισχύος θες ; 

υπάρχουν στα 2.5 kW αν θυμάμαι καλά

μεγάλο πλεονέκτημα του VRV η ευκολία εγκατάστασης και οι μάλλον καλύτεροι βαθμοί απόδοσης

είναι εν γένει λίγο πιο ακριβά στην εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.