Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένταξη σε οικισμό ή σχέδιο πόλης?


Recommended Posts

Φίλε μου, όλοι εδώ μέσα από την εμπειρία μας σου λέμε πως όλες οι θεσμοθετημένες διαδικασίες είναι πάααααρα πολύ αργές.. ( και προφανώς και όσες θα θεσμοθετηθούν στο μέλλον..)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όπως σου απάντησε και ο συνάδελφος ΜΑΚΑΡ όλα εξαρτώνται από την πρόβλεψη των υφιστάμενων Γ.Π.Σ. Αν δεν υπάρχουν πρέπει πρώτα να θεσμοθετηθεί χρήση από Γ.Π.Σ. ή Σ.Χ.Ο.Ο.Α.Π. και μετά βλέπουμε . . .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με μηχανικό της περιοχής για διαδικασίες/αίτηση ένταξης και μου είπε πως ακόμα δεν έχουν στηθεί διαδικασίες λόγω Καλλικράτη. Κοινώς δεν ξέρει ακόμα κανείς ποιος κάνει τι.

Ισχύει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ο πελάτης σου έχει μεγάλη φαντασία και εσύ μικρή εμπειρία..

δεν γίνεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ..

δεν ξέρω την αξία γης ή τις τουριστικές δυνατότητες αξιοποίησης της περιοχής, αλλά αν αξίζει κάτι, μιά ιδέα θα ήταν να κρατήσει κάποια στρατηγικά κομμάτια και το υπόλοιπο να βρεί να το πουλήσει σε κανένα συνεταιρισμό ή άλλο επενδυτή, να τρέξουν την υπόθεση αυτοί..

 

edit : αν αναρωτιέσαι γιατί, θα σου πω ότι σε τέτοιες ιστορίες είναι αδύνατο να τα κερδίσεις όλα μόνος σου..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ο πελάτης σου έχει μεγάλη φαντασία και εσύ μικρή εμπειρία..

δεν γίνεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ..

δεν ξέρω την αξία γης ή τις τουριστικές δυνατότητες αξιοποίησης της περιοχής, αλλά αν αξίζει κάτι, μιά ιδέα θα ήταν να κρατήσει κάποια στρατηγικά κομμάτια και το υπόλοιπο να βρεί να το πουλήσει σε κανένα συνεταιρισμό ή άλλο επενδυτή, να τρέξουν την υπόθεση αυτοί..

 

edit : αν αναρωτιέσαι γιατί, θα σου πω ότι σε τέτοιες ιστορίες είναι αδύνατο να τα κερδίσεις όλα μόνος σου..

Τι θα τρέξουν αυτοί? Εννοείς θα λαδώσουν?

 

Απλά λόγω συννένωσης δήμων, δεν υπάρχουν ακόμα αρμοδιότητες!

PS Έχει ήδη δόσει τη μισή έκταση...απλά θέλω να βρω αν υπάρχει κρατική διαδικασία ένταξης και αν είναι αρμοδιότητα του Καλλικρατικού δήμου ή του υπουργείου.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα τρέξουν αυτοί? Εννοείς θα λαδώσουν?

 

Απλά λόγω συννένωσης δήμων, δεν υπάρχουν ακόμα αρμοδιότητες!

PS Έχει ήδη δόσει τη μισή έκταση...απλά θέλω να βρω αν υπάρχει κρατική διαδικασία ένταξης και αν είναι αρμοδιότητα του Καλλικρατικού δήμου ή του υπουργείου.

 

το παρεξήγησες..

πρόβλημα αρμοδιοτήτων λόγω Καλλικράτη υπάρχει και αφορά τα πάντα, όχι μόνο το θέμα μας.

Οι διαδικασίες γι αυτό που θέλεις αναφέρθηκαν ήδη και είναι ιδιαίτερα πολύπλοκες και χρονοβόρες.

Ωστόσο, το σημαντικότερο στην περίπτωση είναι για ποιό λόγο θα αποφασιστεί (από δήμο περιφέρεια υπουργείο κλπ) η κίνηση αυτών των διαδικασιών, επειδή το ζητάς εσύ ?

Η ένταξη περιοχών στο σχέδιο αποφασίζεται μόνο όταν υπάρχει σοβαρή πολεοδομική σκοπιμότητα, για να μην πω αναγκαιότητα.

Είναι λοιπόν πολύ διαφορετικό να επισπεύδει/πιέζει κάποιος κύριος ιδιοκτήτης 60 στρεμ. που θέλει να γίνει να γίνει πλούσιος, από το να επισπεύδουν/πιέζουν διακόσιοι ...

Link to comment
Share on other sites

το παρεξήγησες..

πρόβλημα αρμοδιοτήτων λόγω Καλλικράτη υπάρχει και αφορά τα πάντα, όχι μόνο το θέμα μας.

Οι διαδικασίες γι αυτό που θέλεις αναφέρθηκαν ήδη και είναι ιδιαίτερα πολύπλοκες και χρονοβόρες.

Ωστόσο, το σημαντικότερο στην περίπτωση είναι για ποιό λόγο θα αποφασιστεί (από δήμο περιφέρεια υπουργείο κλπ) η κίνηση αυτών των διαδικασιών, επειδή το ζητάς εσύ ?

Η ένταξη περιοχών στο σχέδιο αποφασίζεται μόνο όταν υπάρχει σοβαρή πολεοδομική σκοπιμότητα, για να μην πω αναγκαιότητα.

Είναι λοιπόν πολύ διαφορετικό να επισπεύδει/πιέζει κάποιος κύριος ιδιοκτήτης 60 στρεμ. που θέλει να γίνει να γίνει πλούσιος, από το να επισπεύδουν/πιέζουν διακόσιοι ...

Οι διαδικασίες που αναφέρανε οι φίλοι αφορούν ένταξη στο σχέδιο πόλεως. Η ένταξη σε οικισμό δεν είναι διαφορετικό πράγμα?

Αναφορικά με το "πλούσιος", όταν γύρω σου όλοι είναι εντός οικισμού ή σχεδίου εκτός από εσένα (με εξαίρεση ένα μικρό κομμάτι που είναι εντός), τότε οι προσδοκίες σου είναι λογικές, και ο λόγος που εσύ δεν είσαι εντός, ανεξήγητο!!

Link to comment
Share on other sites

"ένταξη σε οικισμό" δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα..

οικισμός νοείται κάτι που ήδη υφίσταται ("κάθε διακεκριμένο οικιστικό σύνολο") και η οριοθέτηση του έρχεται να τον διαπιστώσει/θεσμοθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.