Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Μόνωση


Recommended Posts

καλουτσικα εισαι απο μονωση τοιχοποιας

μονωσε τις πλακες(μη ρωτας με τι υλικο,πως,σε ποιον,πανε σε ενα μηχανικο να σου πει αναλυτικα)

τα χωνευτα ειναι προβληματικα απο αεροστεγανωση και μονωση,τα καλυτερα ειναι τα ανοιγομενα η τα συρομενα που σφραγιζουν με λαστιχα

Link to comment
Share on other sites

πεθαίνω! αμα θες δικηγόρο κορυφη να σου βγάλει άδεια περίφραξης για ρυμοτομούμενο τότε να σκίσω τα πτυχία μου.

 

Βασικά μεταξύ μας υπάρχουν πολλοί εύκολοι τρόποι να το κάνεις αυτό αλλά δεν είναι της παρούσης.

 

Εν τω μεταξύ το ξεφτίλισες με αυτά που γράφεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Exω αλουμίνια χωνευτά.Εχω για τοίχο 2 σειρές τουβλα,και στην μέσα μεριά της εξωτερικής σειράς,έχει μια φέτα DOW κολλημένη.Τα αλουμίνια έχουν 2πλό τζάμι απλά δεν είναι πολύ καλής ποιότητας,και έχουν μερικές απώλειες.

 

καλουτσικα εισαι απο μονωση τοιχοποιας

μονωσε τις πλακες(μη ρωτας με τι υλικο,πως,σε ποιον,πανε σε ενα μηχανικο να σου πει αναλυτικα)

τα χωνευτα ειναι προβληματικα απο αεροστεγανωση και μονωση,τα καλυτερα ειναι τα ανοιγομενα η τα συρομενα που σφραγιζουν με λαστιχα

 

@Moldovanis γιατί η μόνωση της τοιχοποίας που αναφέρει ο hailander είναι καλούτσικη? Δεν ειναι η πιο διαδεδομένη πια στις νέες κατασκευές ή λέω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις δεν είμαι μηχανικός και γιαυτό οι απορίες μου. Απλώς ετοιμάζομαι να κλείσω με τούβλα έναν όροφο μιας νεόδμητης οικοδομής και θέλω να πετύχω την καλύτερη δυνατή μόνωση μιας και στο παρελθόν πλήρωσα πάρα πολλά για θέρμανση.

Ποιά ειναι η πιο ενδεδειγμένη μόνωση στην τοιχοποιία και στην πλάκα της οροφής.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβαινω δεν εχει προηγηθει καμια μελετη ενεργειακη ετσι?Μονο με μια καλη ενεργειακη μελετη μπορουμε να σου δωσουμε λυσεις.πρεπει να πας σε ενα μηχανικο να σε καθοδηγησει ποια θερμομονωση να ακολουθησεις.τελειως χονδρικα και για ενδιαμεση μονωση θα σου ελεγα τα εξης

 

Μπορεις να τοποθετησεις τουλαχιστον ενα 5αρι cm υλικο(εχει παρα πολλα υλικα,με πολυ καλα λ)

Το καλυτερο ειναι να βαλεις 10αρι,αφου δεν εχεις μελετη στα χερια σου,και μιλωντας για ενδιαμεση μονωση(μεταξυ των 2 τοιχοποιων) .θα πληρωσεις αρκετα ομως να εισαι προετοιμασμενος.να προσεξεις την εφαρμογη της,να μην αφηνεις κενα,να κουμπωνουν οι πλακες μεταξυ τους,να μονωσεις τα σεναζ(αν κανεις)

 

 

 

Να προσεξεις παρα πολυ την εφαρμογη των κουφωματων,την ποιοτητα του προφιλ αλουμινιου,να ειναι με θερμοδιακοπες,να εχει διπλους υαλοπινακες με μεγαλο ενδιαμεσο κενο αερος,να σφραγιζουν ερμητικα

Να αποφυγεις χωνευτα,επαλληλα και συρομενα εκτος αν τα τελευταια ειναι τυπου VW,συρομενα με σφραγισμα με λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάνει καμιά ενεργειακή μελέτη. Στο ισόγειο της ίδιας οικοδομής που διαμένω τώρα (σε ένα δυαράκι 50τμ) έχω ενδιάμεση μόνωση με 5αρια και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια με θερμοδιακοπή με το μεγαλύτερο κενό αέρος που υπάρχουν.

Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ακόμη ευχαριστημένος με αυτού του είδους τη μόνωση, μιας και το ταβάνι απο το διαμερισματάκι ειναι αμόνωτο επείδη το διαμέρισμα απο πάνω είναι ακόμη γιαπί. Οπότε για ένα χειμώνα (τον πρώτο χειμώνα) έκαψα 2500lt πετρελαίου μόνο για τα 50τ.μ. Φίλος μου είπε πως οι απώλειες απο το αμόνωτο ταβάνι είναι τεράστιες. Αν κλείσω το πάνω διαμέρισμα με τούβλα και την οροφή του με κεραμίδια πιστεύω οτι θα μειωθούν πολύ οι απώλειες.

Γιαυτό λοιπόν ψάχνομαι για το πάνω διαμέρισμα. Σκεφτόμουν 10αρι μονωτικό να βάλω στην πλάκα της οροφής, για την τοιχοποιία δεν μου πέρασε απο το μυαλό το 10αρι.

Απλά σκεφτόμουν απο 10cm τα δύο τούβλα και 10cm το μονωτικό, σύνολο 30cm.Το μπετό απο μόνο του είναι 25cm, που θα έρθει η τοιχοποία στην ευθεία με κολώνες απο μπετόν δεν κατάλαβα.

Συγγνώμη που δεν γνωρίζω απο ορολογίες οικοδομής για να είμαι πιο σαφής στις περιγραφές μου.

Link to comment
Share on other sites

πεθαίνω! αμα θες δικηγόρο κορυφη να σου βγάλει άδεια περίφραξης για ρυμοτομούμενο τότε να σκίσω τα πτυχία μου.

 

Βασικά μεταξύ μας υπάρχουν πολλοί εύκολοι τρόποι να το κάνεις αυτό αλλά δεν είναι της παρούσης.

 

Εν τω μεταξύ το ξεφτίλισες με αυτά που γράφεις παραπάνω.

 

Aυτά να τα πεις στους συναδέλφους σου,που με το που άκουσαν ότι θα γίνει η περίφραξη,άρχισαν να χλευβάζουν.Ενδεχωμένος αυτό που έχεις στο μυαλό σου,να είναι αυτό που θα κάνω.Οσο για το τελευταίο που γράφεις περί ξευτηλίσματος,με μία προσεκτική ανάγνωση θα καταλάβεις ότι υπόχραιούμαι να αμυνθώ την στιγμή που δέχομαι απρόκλητες επιθέσεις.Τι να κάνω?Αφού δεν έμαθαν μερικοί τρόπους στην ηλιακία που έπρεπε,είναι αδύνατον να μάθουν τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη μόνωση της τοιχοποιίας. Παρακαλώ να με συγχωρήσετε για το "μπακαλίστικο" συλλογισμό αλλά θα ήθελα να απευθυνθώ σε αυτούς που έχουν εμπειρία σχετικά με το παρακάτω θέμα.

Αν υποθέσουμε οτι έχουμε ένα σπίτι με 100τ.μ με μόνωση με την κλασσική μόνωση στην τοιχοποιία (τούβλο 9cm-Μονωτικό (fibran ή dow ας πούμε) 5cm- τούβλο 9cm).

Και έχουμε πάλι ακριβώς το ίδιο σπίτι 100τμ στην ίδια περιοχή κλπ με τον ίδιο τύπο μόνωσης στη τοιχοποιία με τη διαφορά το μονωτικό να είναι πάχους 10cm. Υποθέτουμε οτι και στα δύο σπίτια στην πλάκα της στέγης βάζουμε 10cm Μονωτικό.

Η διαφορά αυτή στη τοιχοποιία όσον αφορά την κατανάλωση πετρελαίου θέρμανσης (Ας πούμε) είναι αρκετά μεγάλη?

Συγγνώμη που ρωτάω κάτι τέτοιο τόσο μπακαλίστικα όπως προείπα, αλλα δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου της τάξης των μεγεθών διαφοράς. Αν μου πείτε δηλαδή οτι το ένα σπίτι σε ένα χειμώνα θα καίει το μισό πετρέλαιο απο ότι το άλλο ή οτιδήποτε άλλο κραυγαλέο, θα το πιστέψω. Αντιλαμβάνεστε λοιπόν πως δεν ζητάω την ακρίβεια. απλώς μια προσέγγιση μεγέθους.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2.Το σπίτι είναι piloti, 1ός όροφος, 2ος όροφος.Ο 2ος κατικοίτε και ο 1ος είναι στα μπετά.Πρέπει να μονωθεί το ταβάνι του 1ου ορόφου οποσδήποτε,γιατι οι απώλειες είναι πολύ μεγάλες.Τι μπορώ να κάνω δεδομένου ότι κάποια στιγμή ο όροφος αυτός θα χτιστεί και θα κατικοιθεί οπότε θα ήθελα μια λύση που δεν θα δημειουργίσει αισθητικό πρόβλημα αργότερα.

 

Νομίζω πως αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα , τόσο πρακτικά όσο και οικονομικά .

Μπορείς κάλιστα στο ταβάνι του 1ου να τοποθετήσεις πετροβάμβακα 100κ/μ3

με κόλλα και ειδικά βύσματα , που τωρα θα σου δώσουν θερμομόνωση και όταν χτίσεις και σοβατίσεις (η βάλεις γυψοσανίδα ) θα έχεις μια ικανοποιητική ηχομόνωση μεταξύ των ορόφων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.