Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με μεσοτοιχία και πόσο δικαιούμαι


Recommended Posts

Γεια σας,

θα ηθελα να μαθω τα εξης:

Εχω νοικιασει ενα καταστημα ισογειο το οποιο ειναι στο ιδιο κτιριο μαζι με αλλα 2 καταστηματα.

Δεξια του καταστηματος μου εχω την εισοδο του σπιτιου που βρισκεται στον πρωτο οροφο.

Αριστερα του καταστματος ειναι ενα αλλο καταστημα το οποιο εχει βαλει plexiglass σαν διακοσμηση εξωτερικα του καταστηματος και πανω στον τοιχο.

Ο τοιχος (οπως και το κτιριο) ειναι παλιος και πετρινος.

Παρατηρωντας απο μεσα τον δικο μου τοιχο ειδα πως εχει βαλει plexiglass σχεδον μεχρι τον δικο μου τοιχο.

Συγκεκριμενα στο σημειο που στηριζεται η πορτα μου ειναι κολωνα η οποια 20 εκατοστα πιο μεσα κανει μια "πατουρα" περιπου 8 εκατοστων και μετα αρχιζει ο τοιχος μου για αλλα 5 μετρα οπου και τελειωνει το καταστημα μου.

Εξωτερικα του τοιχου ο γειτονας εχει βαλει plexiglass στο τοιχο περιπου 7 εκατοστα.

Ρωταω εγω τωρα.

Εχει παρει μερος απο τον τοιχο μου?

Επειδη τα καταστηματα ειναι στην ιδια οικια,στο ιδιο κτιριο,"δικαιουμαι" την μιση μεσοτοιχια εξωτερικα?

Υποθετω πως ο πετρινος τοιχος δεν ειναι 4-5 εκατοστα.

Αυτος μου εχει αφησει 1 εκατοστο απο την μεσοτοιχια.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο πως αυτος το εχει ετσι καιρο το καταστημα ενω εγω πηγα εκει πριν 2-3 μηνες.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Σας ευχαριστω.

 

Φίλε, ενόψει της ώρας- ελεύθερη- απαντώ.

Τι σημαίνει έχει πάρει μέρος απο τον τοίχο σου, τον πήρε και τον πήγε που????????

Τι σημαίνει δικαιούσαι την μισή μεσοτοιχία να την πάρεις να την πας, που????????

Σίγουρα παίζει ρόλο ότι το έχει καιρό έτσι το κατάστημα. Εσύ αυτήν την κατάσταση αντίκρυσες, να τα χαλάσεις τώρα μαζί του δεν έχει άλλο λόγο παρά να παρεξηγηθήτε και στην καλύτερη να μην μιλιόσαστε.

Δεν έχω καταλάβει καλά, ποιά είναι η ερώτηση? Επανέλαβε αλλά αυτήν την φορά συνόδευσε τα κείμενα σου και με κάνα δυό φωτογραφίες να μάθουμε ποιό είναι το ζητούμενο.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ας το κλείσουμε το θέμα...

 

ο κύριος eskoef αναφέρεται (προφανώς) στην εξωτερική διαμόρφωση του κτηρίου και στις επεμβάσεις επί της όψης που έχει κάνει παλαιότερα ο γείτονας/καταστηματάρχης. Σε εξωτερικό λοιπόν τοίχο έχει αναρτηθεί πλέξιγκλας (μεγάλο κομμάτι φαντάζομαι) - αυτός ο τοίχος όμως σε ένα μικρό τμήμα "ανήκει" στο διπλανό κατάστημα. Είχε λοιπόν δικαίωμα να επεκταθεί ο γείτονας?

 

Εξαρτάται από το καταστατικό της πολυκατοικίας ή το συμφωνητικό ενοικίασης. Αν προβλέπεται "μοίρασμα" (αναλογικό) των όψεων τότε προφανώς επιβάλλεται ο κάθε καταστηματάρχης να μένει στην "περιοχή" του. Αν δεν υπάρχει κάτι από αυτά τότε είναι λίγο-πολύ "όποιος προλάβει".

 

 

υγ. δεν έχει πολύ σημασία να καταλάβουμε ποια είναι ακριβώς η κατασκευή με το πλέξιγκλας και πώς ακουμπάει στον τοίχο - έχω φανταστεί 1-2 σενάρια αλλά η ουσία βρίσκεται αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.