Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάκελος για ''Μικρή Επιχείρηση''


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μου έχει τύχει μια περίπτωση που ο πελάτης έχει ένα κτίρο στο όνομα του και στεγάζετε η επιχειρησή του σε αυτό και θέλει να βάλει φωτοβολταικά. Για να ενταχθεί στο οικιακό πρόγραμμα πρέπει να απασχολεί λιγότερο από 10 άτομα και να έχει στο ενεργητικό τζίρο λιγότερο από 2εκ το χρόνο. Καλά ως εδώ. Τώρα ακολουθούν οι ερωτήσεις! :P

 

1)Όταν λένε ότι η απαλλαγή από τη φορολόγηση των εσόδων ισχύει και για τις πολύ μικρές επιχειρήσεις με την προϋπόθεση ότι τα κέρδη εμφανίζονται σε ειδικό λογαριασμό αφορολόγητου αποθεματικού τι εννοούν?

2)Οι μικρές επιχειρήσεις που κρατούν βιβλία Γ κατηγορίας πρέπει να δηλώνουν το εισόδημα από τα φωτοβολταικά. Φορολογούνται δηλαδή αυτές που έχουν Γ βιβλία?

3) Όσο αφορά την αρχική κατάθεση φακέλου εκτός από τα γνωστά δικαιολογιτικα χρειάζεται κάτι επιπλέον? σίγουρα μια υπεύθυνη δήλωση ότι ανήκει στην κατηγορία της μικρής επιχείρησης. Κάτι άλλο?

(σε αυτή την περίπτωση η επιχείρηση πρέπει να διαθέτει ηλιακό? δε το λέει ξεκάθαρα....)

 

sorry αν κούρασα thx

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να υπάρχει ηλιακός σε περίπτωση τοποθέτησης φ/β σε μικρή επιχείρηση, μόνο σε οικείες

 

thx! Αυτό υποψιαζόμουν και εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

έστω μικρή επιχείρηση ενοικιαζόμενων δωματίων η οποία συνίσταται από συγκρότημα 3 κτιρίων(χελώνα ανα κτίριο). Σε αυτήν την περίπτωση η επιχείρηση μπορεί να εγκαταστήσει 3 φ/β των 10 kw (1 σε κάθε κτίριο) ή έχει περιορισμό στα 10 σύνολικά;

ευχαριστώ εκ των προτέρων, δεν έχω ασχοληθει ξανά με φ/β και κάθε βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη

Link to comment
Share on other sites

Τα κτιρια αυτα εχουν κοινη οικοδομικη αδεια?

Ανηκουν σε μια επιχειριση ή φαινονται σε διαφορετικους ιδιωτες?

Εχουν ηλιακο θερμοσιφωνα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοινή οικοδομική άδεια (πρόκειται για εκτός σχεδίου με τους γνωστους περιορισμους) και ανήκουν στην ίδια επιχειρηση στην ουσία όμως πρόκειται για 3 διαφορετικές εγκαταστάσεις. Ο ηλιακός θερμοσίφωνας εχω την εντύπωση οτι για επιχειρήσεις δεν είναι απαραίτητος αλλα εδω επειδή πρόκειται για τουριστικά καταλύμματα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αφου μιλαμε για μια επιχειριση και οχι για ιδιωτη νομιζω (και εφοσον πληροις τις προυποθεσεις για ετησιο τζιρο και απασχολουμενους) οτι μπορει να τοποθετηθει μονο ΕΝΑ συστημα εως 10Kw.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάση αυτο που λες, ωστόσο απο την ''αγορά'' με πληροφορησαν οτι η ισχυς ειναι ανα εγκατασταση, δλδ 3 εγκαταστασης 3 φορες την max ισχύ. Ο καταλληλότερος για να απαντησει ίσως είναι η οικεία ΔΕΗ. Μολις έχω σίγουρη απαντηση θα αναρτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αφου μιλαμε για μια επιχειριση και οχι για ιδιωτη νομιζω (και εφοσον πληροις τις προυποθεσεις για ετησιο τζιρο και απασχολουμενους) οτι μπορει να τοποθετηθει μονο ΕΝΑ συστημα εως 10Kw.

 

Άλλιως, αν θέλει να κάνει 3 σύστηματα ΦΒ, δε θα μπορεί να μπει στο ειδικό πρόγραμμα των οικιακών ΦΒ, δε θα έχει την τιμλη πώλησης 0,55 την κιλοβατώρα.

Εναλλακτικά, μπορεί να μπει σε άλλο καθεστώς, δλδ να κάνει τα 3 ΦΒ αλλά θα έχει ως τιμη πώλησης της κιλοβατώρας τα 0,419 ευρώ. Εκεί όμως θέλει άλλη γραφεικρατική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.