Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγυημένες τιμές


Recommended Posts

Δεν μου αρέσει η καταστροφολογία αλλά συνεχώς διαβάζουμε σχετικά άρθρα http://energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/b62e51db-2650-4709-83a5-dbd8748035ac

 

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη συναδέλφων πάνω σε αυτό το θέμα?

 

Δικιά γνώμη είναι ότι αν θα αλλάξουν οι τιμές, θα ισχύουν για τις νέες συνδέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν γίνει κάτι τέτοιο ΄τότε θα υπάρξει ένας ενιαίος φορέας ο οποίος θα κινηθεί για να προστατέψει το σύνολο των παραγωγών, προφανώς δικαστικά, ίσως ο σύνδεσμος παραγωγών φωτοβολταΐκών.

Κάτι ανάλογο το οποίο έγινε στην Ισπανία νομίζω αντιμετωπίστηκε έτσι, απο ότι άκουσα. Δεν έχω κάποιον στην Ισπανία για να ξέρω. ΄΄Τώρα αν μονομερώς το κράτος πληρώνει με "μειωμένη" τιμή και ενώ το δάνειο τρέχει τι να πώ. Είναι και δύσκολο να αφήσουν οι τράπεζες να γίνει κάτι τέτοιο. Τελικά ίσως θα είναι μια μικρή προστασια , αφού βέβαια βγάζουν τόσα απο εμάς. Πάντως είμαι σίγουρος ότι προσπάθεια θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

http://www.energypress.gr/portal/res...0-c608f4efd44a

.....η ισχύς των αιτήσεων για τη μέση και χαμηλή τάση ξεπερνά ήδη τα 2.250 MW και ειδικά στην περιφέρεια Μακεδονίας - Θράκης οι άδειες στα «σπάργανα» αφορούν σε 1.125 MW, που σημαίνει ότι «αν ένας μηχανικός της ΔΕΗ κατάφερνε να τις διεκπεραιώνει σε τρεις μέρες έκαστη, πράγμα δύσκολο, θα χρειαζόταν ούτε λίγο, ούτε πολύ, 25 χρόνια για να τα ολοκληρώσει»......

 

Αστείο το παραπανω παράδειγμα, καθως η ΔΕΗ δεν εχει εναν μονο υπάλληλο!, με αποτέλεσμα να ακυρώνει την σοβαρότητα του παραπάνω αρθρου, και να προκαλουνται υποψίες για τις προθεσεις του αρθρογράφου.!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, θα υπάρξει προσπάθεια να μειωθεί το κόστος πρους τους παραγωγούς ΑΠΕ. το θέμα είναι να βρεθεί΄λύση και να αντιμετωπιστεί. Και να μην μειώσουν τις τιμές, μπορούν να κάνουν διάφορα άλλα, όπως αύξηση φορολόγηγησης η φ.π.α. Εδώ που τα λέμε το φ.π.α. μην περιμένετε να μείνει ίδιο, εδώ ανεβαίνει σε βασικά τρόφιμα, στις απε θα κολήσουν?.Και ιδίως αν υπάρξει ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ, ίσως με παραμέτρους και του ΔΕΣΜΗΕ, καθώς το πλειοψηφικό πακέτο του ΔΕΣΜΗΕ το έχει η ΔΕΗ δεν συμφαίρει το κράτος να μει΄ωσει την τιμή, καθώς δεν θα είναι δικά του τα έξοδα αλλά συμφαίρει να αυξήσει το φ.π.α

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.