Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανησυχίες νεοφώτιστων...


Georgina

Recommended Posts

Χαιρετώ τους μελλοντικούς συναδέλφους!:)

 

Ως νεοφωτιστο μέλος της κοινότητας σπουδαστών πολιτικών μηχανικών (φέτος πέρασα στο ΑΠΘ) θέλω να μάθω κάποια πράματα για το αντικέιμενο.

 

Η σχολή ήταν ένα εφηβικό όνειρο.Πάλεψα δύο φορές μέχρι να το καταφέρω καθότι πέρασα με τη δεύτερη.Ως κοπέλα μου έλεγαν κλασσικά να γίνω δασκάλα λόγω ωραρίου.Με τη στήριξη των δικών μου,που κατάλαβαν πόσο πολύ με ενέπνεε αυτή η σχολή,ξαναέδωσα για να περάσω.Για μένα κυνήγησα το όνειρό μου σαν αντικείμενο σπουδών και επιστήμη και από αυτή την άποψη μέσα μου είναι όλα καλά.

 

Έχω προβληματισμούς για το μέλλον,τι θα μπορούσα να κάνω δηλαδή.Αυτός ήταν ο βασικός προβληματισμός της οικογένειάς μου,επειδή οι γονείς μου είναι εκπαιδευτικοί και δεν έχουν επαφή με το αντικείμενό μου.[/color]

 

Είναι σκληρός ο ανταγωνισμός και απ'ότι μαθαίνω υπάρχουν ακόμα ταμπού για τις γυναίκες,λες και δεν είμαστε ικανές να αφομοιώσουμε τις ίδιες γνώσεις με τους άντρες,χωρίς να θέλω να θίξω κανένα αρσενικό με αυτό φυσικά.

 

Ακούμε τώρα για ασφαλιστικό,για καθεστώς μαύρης εργασίας,για τη γενια των 700 ευρώ κτλ...Τι πρέπει να σκέφτομαι για το μέλλον μου ως πολιτικός μηχανικός,πέρα από μεταπτυχιακές σπουδές που οπωσδήποτε θα κυνηγήσω;

 

Μεγάλη μου αγάπη είναι τα στατικά,αυτό με ώθησε να επιλέξω αυτό το επάγγελμα,η ικανότητα του πολιτικού μηχανικού να δημιουργεί σταθερές και ασφαλείς κατασκευές.Σκέφτομαι να ακολου8ήσω δομοστατικό τομέα.Τι θα προτείνατε οι έχοντες μαγαλύτερη πείρα;Επίσης,γνωρίζει κάποιος για το πόσο καλό είναι το επίπεδο σπουδών σε αυτόν τον τομέα αλλα και γενικά στους πολιτικούς μηχανικούς στο ΑΠΘ;Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια,αλλά θέλω και μια γνώμη από σχετικούς με το αντικείμενο.

 

Γνωρίζω ότι ίσως σας κούρασα και ζητώ συγγνώμη!Ίσως και να θεωρήσει κάποιος προτρέχουσα την ανησυχία μου για το θέμα,αλλα θέλω να είμαι ενήμερη από νωρίς για να μπορώ να ελιχθώ καλύτερα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα καλησπέρα, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου !!! Είναι λογικό να έχεις τις ανησυχίες σου για το τι μέλλει γενέσθαι με το επάγγελμά μας.

Για το θέμα του φύλλου στην δουλειά μην ακούς τίποτα το επάγγελμα μας τα τελευταία χρόνια δεν γνωρίζει φυλετικές διακρίσεις. Ίσα ίσα σε όποιες περιπτώσεις έτυχε να συνεργαστώ ή να γνωρίσω συνάδελφο του άλλου φίλου όλα πήγαν πολύ καλά και πολύ καλύτερα στο εργοτάξιο...πίστεψέ με. Σχετικά με το θέμα της μαύρης εργασίας και των χαμηλων μισθών όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...δυστυχώς αλλά το αντικείμενο σου δίνει ίσως την μεγαλύτερη ευελιξία στην αγορά. Μπορείς να ασχοληθείς από τον σχεδιασμό την κατασκευή την διαχείριση έργων (οποιωνδήποτε) μέχρι την αντιπροσωπεία προιόντων και κατασκευή λογισμικού κα πολλά.

Τα δομοστατικά είναι και μένα η συμπάθεια μου για αυτό τελείωσα και ΜΔΕ στον αντισεισμικό σχεδιασμό.Δεν είμαστε όμως λίγοι να το ξέρεις, μάλλον είμαστε η πλειοψηφία. Σίγουρα ο τομέας αυτός αυτός από μόνος του έχει πάρα πολλές εξειδικεύσεις θέλει αφοσίωση και να κρατάς επαφή με την σχολή σου.

Αυτό που μου έλειπε εμένα όταν ήμουν στα μικρά έτη της σχολής ήταν η γενικότερη εικόνα στον τρόπο υπολογισμού των κατασκευων. Έχω καταλάβει τώρα ότι κάποια σημαντικότατα (και όχι κατ ανάγκη δύσκολα) πράγματα θα μπορούσαμε να τα γνωρίζουμε απο την αρχή των σπουδων.

Καλό θα ήταν να αρχίσεις να αποκτάς κάποια επαγελματική εμπειρία πρίν αποφοιτήσεις, πρώτον γιατί σίγουρα το πανεπιστημιακό περιβάλλον απέχει από την πράξη και δεύτερον για να κατευθύνεις καλύτερα τα ενδιαφέροντά σου μέσα στην σχολή.

Για ειδικότερες ερωτήσεις είμαστε στην διάθεσή σου.

Εν κατακλείδι για μένα το επάγγελμα είναι μεν απαιτητικό και δύσκολο αλλά ταυτόχρονα δημιουργικό και συναρπαστικό, δεν το έχω μετανοιώσει ακόμα.

Τους συναδελφικούς χαιρετισμούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα,ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Αν δεν είναι κόπος,θα ήθελα (αν μου επιτρέπεις να χρισιμοποιώ ενικό) μερικές διευκρινίσεις.

 

Πρωτα,μια επεξήγηση του σημείου:" Αυτό που μου έλειπε εμένα όταν ήμουν στα μικρά έτη της σχολής ήταν η γενικότερη εικόνα στον τρόπο υπολογισμού των κατασκευων. Έχω καταλάβει τώρα ότι κάποια σημαντικότατα (και όχι κατ ανάγκη δύσκολα) πράγματα θα μπορούσαμε να τα γνωρίζουμε απο την αρχή των σπουδων. ".Αναφέρεσαι μόνο στο ότι σαν φοιτητές δεν πολυδιαβάζουμε ή εννοείς και κάτι επιπλέον;

 

Δεύτερον,όταν αναφέρεσαι σε επαγγελματική εμπειρία πριν την αποφοίτηση τι θέλεις να πεις;Σίγουρα όσοι έχουν γονείς ή συγγενείς στο επάγγελμα έχουν άμεσα τη δυνατότητα να παρακολουθούν τα πράγματα πριν πάρουν πτυχίο.Για άτομα σαν εμένα που δεν έχω αυτή την τύχη,τι διέξοδοι υπάρχουν;Το έχω σκεφτεί και γω ότι σίγουρα θα βοηθήσει και τις σπουδές μου αν έχω μια εικόνα της δουλειάς όντας ταυτόχρονα και φοιτήτρια.Υπάρχει τρόπος να δουλεύω ας πούμε part time σε κάποιο γραφείο ή κάτι αλλο;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Georgina και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!

 

Είναι ωραίο που το έχεις πάρει τόσο ζεστά από την αρχή.

Ισως μια καλή ιδέα θα ήταν να αγοράζεις περιοδικά του χώρου, για να μπαίνεις σιγά σιγά στο πνεύμα και να παρακολουθείς τι γίνεται στο χώρο. Πιθανότατα δεν θα καταλαβαίνεις πολλά στην αρχή αλλά σε εμένα το κόλπο δούλεψε και μάθαινα διάφορα μικρά ή λιγότερο μικρά πράγματα.

Γενικότερα, να διαβάζεις μπλα μπλα μπλα αλλά μην μείνεις μόνο στα βιβλία της Σχολής. Υπάρχει και η βιβλιοθήκη της και βέβαια, το Ιντερνετ.

Αν θέλει κάποιος να νοείται ως επιστήμονας στο αντικείμενό του.

 

Για ημιαπασχόληση σε τεχνικό γραφείο, μμμ, λίγο χλωμό. Είσαι φοιτήτρια και, από ό,τι έχω δει και ζήσει, είναι χλωμό ακόμα και για άτομα που έχουν το πτυχίο και θέλουν το ίδιο. ΑΛΛΑ να το προσπαθήσεις γιατί η δική σου περίπτωση, όπως και καθενός, είναι διαφορετική από τις άλλες. Μην το πιέσεις πάντως, για δουλειά γιατί μπορεί κάποια στιγμή -ή περισσότερες- οι απαιτήσεις Σχολής και δουλειάς να σε στριμώξουν να ρίξεις βάρος μόνο σε ένα από τα δύο.

 

Διαχωρισμοί λόγω φύλου φυσικά γίνονται. Απλά, όπως σε όλες τις δουλειές, υπάρχουν τα νορμάλ και τα άλλα άτομα- παντού υπάρχουν και οι δύο αυτές κατηγορίες. Να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά -όπως ίσως σου λέει και η μητέρα σου- και απλά θα καταλάβεις πού στέκεσαι εσύ σ'αυτόν τον επαγγελματικό χώρο. Το σίγουρο είναι ότι αν ονειρεύεσαι εργοτάξιο και όχι δουλειά γραφείου -αν και είναι νωρίς ακόμα- θα πρέπει να βγάλεις προς τα έξω άλλες πλευρές του χαρακτηήρα σου από ό, τι έχεις πιθανά συνηθίσει.

 

Νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς νσ σκέφτεσαι τι θα κάνεις με κατεύθυνση, μια που η αγορά πηγαίνει κάπως και ίσως θα ήταν χρήσιμο να της ρίξεις μια ματιά όταν θα έρθει ο καιρός να πρέπει να διαλέξεις. Το αντικείμενο του δομοστατικού είναι γοητευτικότατο, πλην όμως, όπως έγραψε ο συνάδελφος παραπάνω, υπαρχει πληθώρα. Όταν λοιπόν, είναι να διαλέξεις, θα έχεις πολλααά στοιχεία να λάβεις υπόψη σου.

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Δεν εννοώ ότι δεν διαβάζουν οι φοιτητές, άλλωστε αυτό έγκειται στους στόχους και το ενδιαφέρον του καθενός ...είναι προσωπική υπόθεση. Εγώ μιλάω για τα μαθήματα πχ μαθηματικά για μηχανικούς ή αριθμητικές μέθοδοι άν έχεις από την αρχή την θέση αυτών των μαθημάτων στα πεπερασμένα στοιχεία λόγου χάρη θα καταλάβαινες που ακριβώς και πως εφαρμόζονται κάποια πράγματα. (Εν πάση περιπτώσει η άποψη είναι προσωπική και την παραθέτω).

Τωρα για το άλλο ερώτημά σου που αφορά την δουλειά....θα μπορούσες να αρχίσεις με πάρα πολλά πράγματα ένα είναι ας πούμε ο απλη σύνταξη μελετών (2δ κατασκευαστικά σχέδια είναι ότι πρέπει για part time) , προυπολογισμοί πολεδοδομίες, απλά τοπογραφικά,3d σχεδιασμός, ακόμα και να βρείς κάποιον συνάδελφο που θα σου επιτρέπει να πηγαίνεις σε καποια επίβλεψη αραιά και που είναι τεράστιο κέρδος...

Σίγουρα ο ipal έχει δίκιο σχετικά με τις απαιτήσεις της σχολής και είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις .Πρέπει όμως να ζήσεις και σαν φοιτήτρια ...μην ξεχνιέσαι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Όσο για το διάβασμα,πιστεύω αν το αφήσω σε τελευταία μοίρα θα πρέπει να πάρω απόφαση ότι θ'αργήσω πολύ να βγάλω τη σχολή,κάτι που φυσικά δεν επιθυμώ!!:D

 

iovo μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι μπορώ να κάνω για τα part time που λες κλπ;Να ψάξω σε αγγελίες ας πούμε;Ενταξει,δε θέλω κάτι βαρύ και άμεσο καθότι ακόμα δεν γνωρίζω πολλά για το αντικείμενο αλλα να το'χω υπόψην μου από τώρα για μεταγενέστερα χρόνια.

 

Ευχαριστώ και πάλι και καλες επιτυχίες στισ δουλειές σας!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και συγχαρητηρια!μπορεις να μπεις στη σελιδα του ΤΕΕ για να δεις για να κοιτξεις για δουλειες. http://www.tee.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλά όχι και από το 1ο έτος δουλειά... Είναι λίγο νωρίς ακόμη.

 

Μια καλή λύση είναι να εκμεταλευτείς τα καλοκαίρια με εργασία σε κάποιον συνάδελφο. Θα σε βοηθήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!

 

Όχι βέβαια και δουλειά από το πρώτο έτος!Απλά ήθελα να έχω μια άποψη για το θέμα ώστε να είμαι καλύτερα ενήμερη όταν έρθει η ώρα σε μεγαλύτερα έτη να βρω κάτι να δουλέψω!

 

Ciao μελλοντικοί συνάδελφοι!:)

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα, πιστευω οτι ενα απο τα πιο σημαντικα μαθηματα αν και δεν ασχουλουνται πολλοι φοιτητες για να μαθουν απλα για να περασουν ειναι οι\\η οικοδομικη και τα δομικα υλικα. Τελειωσα τη σχολη μου και μετα τα ξαναδιαβαζα για να βρω μπουσουλα.

Επισης πηγαινε για καμια μερα να δεις καμια σκυροδετηση ή χτισιμο τοιχων, κανα υδραυλικο και ηλεκτρολογο πως δουλευουν.

Γιανα μην εχεις αγχος...ΚΑΝΕΙΣ δεν χανεται αρκει να εχεις ορεξη γιαδουλεια και να μην εχεις τρελες απαιτησεις.

Τελος ενας καλος μελετητης πρεπει να εχει περασει και απο κατασκευαστης ΚΑΙ ενας καλος κατασκευαστης πρεπει να εχει κανει και λιγο μελετητης ετσι ωστε να έχεις και τη σκεψη των 2 μεσα σου και να συνδυαζεις γνωσεις για την αντιμετωπιση προβληματων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.