Μετάβαση στο περιεχόμενο

petroleum engineering


engineer84

Recommended Posts

Ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, μπορώ να ασχοληθώ με Α.Π.Ε. αλλά βλέποντας τους μισθούς που παίρνουν οι εργαζόμενοι των Ελληνικών Πετρελαίων κ.α. σκέφτηκα να ρωτήσω αν με δέχονται σε msc petroleum engineering και μου απάντησαν ότι μπορούν να με δεχτούν (imperial, heriot-watt κ.α.).

 

Το ερώτημα είναι : Αν με δεχτούν αυτά τα προγράμματα, μπορώ έπειτα ως Ηλεκτρολόγος μηχανικός να ασχοληθώ προσωπικά σαν ελεύθερος επαγγελματίας με το αντικείμενο στην Ελλάδα (π.χ. μελέτες σχετικές υπάρχουν; ) ή δεν μπορώ να υπογράφω και δεν έχω τέτοια δικαιώματα;

 

Βέβαια καλή και η εργασία σε εταιρία αλλά καλύτερο ακόμα να είσαι ελευθερος επαγγελματίας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη μερικών για το αν υπάρχουν αυτές οι μελέτες (π.χ. πετρελαικές μελέτες; ) και γενικά για την ιδέα της ενασχόληςη με το πετρέλαιο μετά από ένα μάστερ.

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα πέραν από τα ΕΛΠΕ και την motor oil, δεν μπορώ να φανταστώ κάπου αλλού. Σαν ελ.επαγγελματίας σχετικά με τα πετρέλαια να κάνεις τι?

Εν πάση περιπτώση πιστέυω ότι είναι μία πολύ καλή ενασχόληση αλλά όχι για την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

engineer84

 

γιατί έχεις κολλήσει με το ελ. επαγγελματίας και την υπογραφή?

Link to comment
Share on other sites

Κ. Ροδόπουλε χαίρεται.

 

Θεωρώ πολύ σημαντικό να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, γιατί δεν έχεις άλλον πάνω από το κεφάλι σου να σε κατευθύνει και να ακούς εντολές.

 

Ένα αρνητικό πάντως είναι στο θέμα αυτό και το ότι δεν θα έχεις αρκετές ευκαιρίες να επιστρέψεις μετά..

Link to comment
Share on other sites

Κ. Ροδόπουλε χαίρεται.

 

Θεωρώ πολύ σημαντικό να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, γιατί δεν έχεις άλλον πάνω από το κεφάλι σου να σε κατευθύνει και να ακούς εντολές.

 

Ένα αρνητικό πάντως είναι στο θέμα αυτό και το ότι δεν θα έχεις αρκετές ευκαιρίες να επιστρέψεις μετά..

 

γιατι να γυρισεις πισω? εδω αμαν κανουν οσοι εχουν πτυχιο να φυγουν εξωτερικο, και οσοι ειναι ακομα φοιτητες να βρουν καποια διεξοδο για καριερα στο εξωτερικο , και εσυ θα απορριψεις σπουδες(μεταπτυχιακες) επειδη δεν θα μπορεις να γυρισεις???αντιλαμβανεσαι ποσο πισω ειμαστε σαν χωρα(και πισω θα παραμεινουμε)? τοσος ζηλος πια να τακτοποιησεις ολους τους ημιυπαιθριους?

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι προσωπικά

 

Operation Life Cycle management and assessment of Oil Refineries

Link to comment
Share on other sites

@engineer84

 

χαίρομαι που τελικά βλέπω ότι μετά τη συζήτηση των προηγούμενων ημερών περί κατατακτηρίων σε τμήμα ΠΜ για περισσότερα επαγγελματικά διακιαώματα, έχεις αρχίσει και εξετάζεις περισσότερες εναλλακτικές.

 

Από τη γρήγορη ανάγνωση αυτού του thread αλλά και από την άλλη μας συζήτηση, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το βασικότερο κριτήριο επιλογής επαγγέλματος για σένα είναι το ύψος του μισθού/εισοδήματος και όχι το πόσο σου αρέσει η δουλειά σου (φυσικά μπορείς να με διορθώσεις αν κάνω λάθος).

 

Δεν λέω ότι το οικονομικό δεν είναι σημαντικό, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να επιλέξεις κάτι που να συνδυάζει και τα δύο. Δηλαδή να σπουδάσεις/ειδικευτείς σε κάτι που σε ενδιαφέρει πραγματικά αλλά παράλληλα να σταθμίσεις και τις ευκαιρίες μελλοντικής επαγγελματικής αποκατάστασης τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

 

Εσένα τι θα σου άρεσε περισσότερο να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

@ Τριαντάφυλλος,

 

Μου αρέσει η δουλειά σημαίνει α) Πιστεύω ότι μπορώ να πετύχω σε αυτήν

β) Έχει προοπτικές στο μέλλον γ) Μου αρέσει σαν περιβάλλον εργασίας (π.χ. μπορείς να εργαστείς από το σπίτι , μπορείς να εργαστείς σε μεγάλες εταιρίες, μπορείς να ταξιδέψεις σε όλο τον κόσμο , ή το περιβάλλον στο οποίο εργάζεσαι είναι ήρεμο ευγενικό, μου αφήνει περιθώρια προσωπικού χρόνου κτλ)

 

Σωστά;

 

Το 'μου αρέσει' ειναι σχετικό ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.