Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Πραγματογνωμοσύνης


Recommended Posts

Συγγνώμη για τα κεφαλαία πρώτη φορά έθετα ερώτημα στο forum και δεν ήξερα . Οσο για την πραγματογνωμοσύνη πρόκειται για ένα αγροτεμάχιο που διεκδικούν δύο ιδιοκτήτες . Μάλιστα ο ένας εκ των ιδιοκτητων το διεκδικεί ως αυτόνομο τμήμα και ο άλλος το παρουσιαζει τμήμα μιας μεγαλύτερης ιδιοκτησίας του .Εχω κάνει μετρήσεις και όλα τα σχετικά και εχω καταλήξει σε αυμπερασματα ήθελα απλώς να δω με πιο τρόπο παρουσιαζονται στην έκθεση αυτα : βρήκα και το σχετικό του ΤΕΕ που λέει ότι η πραγματογνωμοσύνη πρέπει να περιέχει :

Τή νομιμοποίηση του πραγματογνώμονα.

- Περίληψη του αντικειμένου της.

- Ιστορικό επαφών με τα αντίδικα μέρη και αυτοψίες.

- Τεχνική περιγραφή και στοιχεία

- Αναφορά στις απόψεις των αντιδίκων μερών

- Πόρισμα πραγματογνωμοσύνης

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε διευκρίνιση

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τίποτε άλλο.

 

Δεν υπάρχει στανταρ τροπος, αλλά στανταρ περιεχόμενο το οποιο τα αναλυεις παραπανω.

Φυσικα, θα τηρησεις τους κανονες γραπτου κειμενου, όπως ακριβως θα εκανες και σε μια πτυχιακη.

 

Παραδιδεις σε 2 κοπιες και τελειωσες.

Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα της έκθεσης πραγματογνωμοσύνης είναι να εξετάσεις κάποια δεδομένα σχετικά με κάποιο ερώτημα που σου έχει τεθεί, να εντοπίσεις τα στοιχεία που σε βοηθάνε ώστε να καταλήξεις στα συμπεράσματα σου τα οποία και τελικά θα παρουσιάσεις με σαφήνεια εφόσον αυτά είναι σωστά και ισχυρά τεκμηριωμένα.

Από εκεί και πέρα, αναλόγως με το πόσο καλά χειρίζεσαι τον γραπτό λόγο και το πόσο συγκροτημένη σκέψη έχεις θα καταλήξεις και σε ένα καλό κείμενο.

Να θυμάσαι, να είσαι περιεκτική στις εκφράσεις σου, να έχεις υπόψην σου πως απευθύνεσαι σε μη μηχανικούς (π.χ. σε έναν δικαστή) άρα πρέπει να είσαι όσο πιο σαφής και απλή γίνεται και φυσικά η έκθεση σου να μην είναι πιο μεγάλη σε έκταση από όσο χρειάζεται. Ολα αυτά φυσικά είναι η γνώμη μου. Καλή συνέχεια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στις παραπάνω σωστές συμβουλές και προτάσεις, προσθέτω και την ταπεινή μου άποψη στο θέμα αυτό.

 

Για μια σωστά τεκμηριωμένη έκθεση, πρέπει ο πραγματογνώμων να βάζει τον εαυτό του στη θέση του τεχνικού συμβούλου των διαδίκων και να την ξαναδιαβάσει προσπαθώντας να βρει στοιχεία για να την "αποδομήσει", αφού αυτός είναι ο ρόλος του.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι, αφού ο πραγματογνώμων καταθέσει την έκθεσή του, δεν μπορεί να επανέλθει και να προσθέσει ή να αφαιρέσει οτιδήποτε ενώ οι τεχνικοί σύμβουλοι των διαδίκων (συνάδελφοι και αυτοί, είτε άπειροι είτε έμπειροι σε αυτές τις διαδικασίες) έχουν το δικαίωμα αλλά και την "υποχρέωση", ανάλογα με τα συμφέροντα του πελάτη τους, να την "ξετινάξουν", ακόμη και με άσχετους και αστήρικτους ισχυρισμούς, χωρίς να μπορεί ο πραγματογνώμων να αντιδράσει.

 

Από τη μακρόχρονη ενασχόλησή μου με το θέμα αυτό, έχω καταλήξει ότι, μια σωστή έκθεση πραγματογνωμοσύνης πρέπει να είναι σωστά δομημένη και σωστά τεκμηριωμένη στα συμπεράσματά της, έστω και εάν απαιτηθούν περισσότερες σελίδες. Η έκθεση με αυτά τα δεδομένα θα γλυτώσει τον συντάκτη της από την ταλαιπωρία της κλήσης του στο ακροατήριο, με ότι αυτό συνεπάγεται, για την παροχή διευκρινίσεων, πρόσθετων πληροφοριών κλπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.