Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή αδείας


Recommended Posts

Αγαπητοί μηχανικοί γειά σας,

 

έχω μια οικοδομική άδεια οικίας 128τετρ.m. στην Αχαία, για κατασκευή μπετά-τούβλα με περίπου 170 ένσημα.

Η απορία μου είναι εάν με συμφέρει οικονομικά η αλλαγή της σε κατασκευή προκατ ?

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

υγεία και χαρά,

 

Γιάννης Ιωαννίδης

Τεχνήτης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο οικονομική η κατασκευή προκάτ.

Εάν κατασκευασθεί από εταιρεία γλιτώνεις τα ένσημα πλην της βάσης μπετόν.

Θα χρειαστεί όμως αναθεώρηση άδειας.

Ρώτα το μηχανικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι σωστο η οικονομια απο τα ημερομισθια να κρινουν την επιλογη του ειδους της κατασκευης.Πρεπει να σου εξηγησει ο μηχανικος σου τα μειονεκτηματα ή πλεονεκτηματα οσν αφορα την ασφαλεια και λειτουργια της καθε μιας κατασκευης και μετα προχωρας και στα αλλα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μηχανικοί,

 

φοβούμαι πως δεν ήμουν σαφής,

το ότι θα γίνει προκατ είναι αποφασισμένο και θα γίνει μαλιστα απο εμένα,μιάς και κατάχω την τέχνη.

Με την υπάρχουσα άδεια θα πρέπει να πληρώσω τα 170 ένσημα.

Εάν κάνω αναθεώρηση της άδειας σε προκάτ, θΑ πρέπει να πληρώσω τον ΦΠΑ του προκάτ σύν τα έξοδα της αναθεώρησης. Άυτά τα χρήματα εκτιμάτε πως θα είναι λιγότερα ή περισσότερα απο 170 ένσημα (τα οποία μάλιστα μπορώ και να πουλήσω).

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,

 

υγεία και χαρά,

 

Γιάννης Ιωαννίδης.

Link to comment
Share on other sites

Η απορια σου εχει λαθος βαση.Δεν υπαρχει δυνατοτητα επιλογης.Εφοσον ειναι αποφασισμενο να κανεις προκατ, τοτε προχωρας σε αναθεωρηση της αδειας με οτι αυτο (θετικο ή αρνητικο στα οικονομικα-ΙΚΑ) συνεπαγεται.

Ποτε εκδοθηκε η αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα να σου ζητηθει με την αναθεωρηση να προσκομισεις και ΚΕΝΑΚ (ενεργειακη μελετη).Ο τυπος προκατ που θα κατασκευασθει ,μπορει να καλυψει τις απαιτησεις του κανονισμου?Ρωτα το μηχανικο σου γιαυτο το θεμα.(Νε τσεκαρει εαν απαιτειται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.