Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετικός αριθμός οικοπέδου στο τοπογραφικό σχετικά με την διανομή.


Recommended Posts

κανένα πρόβλημα φίλε μου, απλά σε όλα τα πολεοδομικά θέματα πρέπει να συνηθίσουμε (και ιδίως οι νέοι συνάδελφοι) να μιλάμε με ΦΕΚ, είναι απίθανο τι μπορείς να δείς (και να ακούσεις) στις διάφορες υπηρεσίες με τεκμηρίωση "έτσι το κάνουμε εμείς εδώ"

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φίλε μου είναι έτσι και χειρότερα..

 

αριθμός ΟΤ ? από πού ? από το ρυμοτομικό ? από την παλιά διανομή ? από τη συμπληρωμένη ? από την εφορία ? από εμένα ?

 

 

 

Το Ο.Τ παραμένει το ίδιο σ' αυτές τις περιπτώσεις (όπως προφανώς συμβαίνει και στην περίπτωση που εξετάζουμε αλλά και σ' αυτή που συνάντησα και εγώ όπως προανέφερα ήδη)

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος, υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις ΟΤ που κυκλοφορούν με διαφορετικά νούμερα, όπως και διαφορετικά ΟΤ με το ίδιο νούμερο.

πχ σε μιά διανομή λέει [7] αλλά το εγκεκριμένο σχέδιο έχει κι άλλο ΟΤ.7 αλλού, μπαίνει στο σχέδιο η διανομή παίρνει νούμερο ΟΤ.77, έχει κάνει κι ο Νομάρχης επέκταση παραδίπλα έχει κι άλλο ΟΤ.77, γίνεται αναθεώρηση τα αριθμούν απ την αρχή γίνεται ΟΤ.277. Στο μεταξύ οι συμβολαιογράφοι χρησιμοποιούν τα παλιά νούμερα γιατί αντιγράφουν τα παλιά συμβόλαια. Η εφορία μπορεί νάχει κάνει αρίθμηση μόνη της αλλα αντ άλλων.

 

Για να μην πω και περιπτώσεις κατατμήσεων στυλ ιδιωτικό σχέδιο όπου ο πωλητής βάζει αριθμούς ΟΤ στα σχέδια γιατί είναι πιό πιασάρικο..

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει μονοσήμαντο σύστημα αρίθμησης των ΟΤ ανα την χώρα.

Ίσως με το Κτηματολόγιο να γίνει κάτι.

Στο μεταξύ μη δίνουμε κανένα βάρος στο ότι το ΟΤ "έχει νούμερο", δε σημαίνει τίποτα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.