Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά μετρητή της ΔΕΗ


Recommended Posts

Έχω πελαγώσει!, σε επισκευή σεισμόπληκτου κτιρίου ζήτησα λόγω παλαιότητας τησ εγκατάστασης της ηλεκτροδότησης μεταφορά του μετρητή τησ ΔΕΗ , ήρθε ο αρμόδιος υπάλληλος έκανε αυτοψία και υπέδειξε την θέση κατασκευής της κολώνας , δόθηκε το σχετικό σκαρίφημα για το οποίο ΄ζητήθηκαν εξηγήσεις καθώς δεν έδειχνε αποστάσεις από τον τοίχο του σπιτιού το οποίο βρίσκεται στον επαρχιακό δρόμο , ο υπ'αλληλος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα ούτε με το δήμο ούτε με την πολεοδομία , τελικά αρνείται γιατί λέει ότι η θέση που αυτός υπέδειξε είναι λάθος , το πρόβλημα είναι ότι οι εργασίες στο σπίτι έχουν σταματήσει γιατί με τον μετρητή στον τοίχο δεν μπορούμε να τοποθετήσουμε πλέγμα αφεν'ος και αφεταίρου δεν θα έχω ηλεκτροδ'οτηση

Σημειωτέον ότι ο εν λόγω υπάλληλος διατέλεσαι αντιδήμαρχος και είναι γνώστης των νόμων ενώ όσον αφορά το χωριό δεν υπάρχει πεζοδρόμιο καθώς όπως λένε οι απλλοτριώσεις αφορούσαν την κατασκευή του δρόμου και όχι την πεζοδρόμηση του

Κάποιος ας απαντήσει γιατί ούτε ο δήμος΄, ούτε η πολεοδομία διευκρινίζουν το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Αν ξυλώσεις το μετρητή και τον αφήσεις κάπως να κρέμεται ή να σταθεί με κάποιο ξύλο για παράδειγμα και εσύ κάνεις τις εργασίες σου και μετά τον τοποθετήσεις πάλι στη θέση του σου δημιουργεί πρόβλημα; και γιατί δεν θα έχεις ρεύμα αν δεν είναι στον τοίχο; ρεύμα έτσι κι αλλιώς έχει η οικοδομή δεν στο έχουν κόψει ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά χρειάζεται ψυχραιμία. Προσπαθήστε να περιγράψετε λίγο καλύτερα το συμβάν, αν και το καλύτερο είναι να κάνετε μια επίσκεψη στο αρμόδιο κατάστημα ΔΕΗ στο οποίο υπάγεστε και να κάνετε μια συζήτηση με τον προϊστάμενο του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ,ΝΑ ΠΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΕΡΑ , Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΗΡΘΕ 2 ΦΟΡΕΣ , ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΛΩΝΑΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 15 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΗ ΚΟΛΩΝΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ , ΤΟ ΣΚΑΡΙΦΙΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΚΟΛΩΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ , ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ Ή ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ ΠΡΙΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ " ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ!" , ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΡΙΦΙΜΑ ,ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΛΩΝΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 15 Μ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΗΛΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΗΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΘΩΣ ΑΠΕΧΕΙ 40 ΕΚ. ,ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΥΠΑΙΝΙΣΣΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ , ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΠΟΡΑΦΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ , ΑΝ Η ΚΟΛΩΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ , ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΦΡΑΞΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξυλώσεις το μετρητή και τον αφήσεις κάπως να κρέμεται ή να σταθεί με κάποιο ξύλο για παράδειγμα και εσύ κάνεις τις εργασίες σου και μετά τον τοποθετήσεις πάλι στη θέση του σου δημιουργεί πρόβλημα; και γιατί δεν θα έχεις ρεύμα αν δεν είναι στον τοίχο; ρεύμα έτσι κι αλλιώς έχει η οικοδομή δεν στο έχουν κόψει ...

 

ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ,ΝΑ ΠΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΕΡΑ , Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΗΡΘΕ 2 ΦΟΡΕΣ , ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΛΩΝΑΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 15 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΗ ΚΟΛΩΝΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ , ΤΟ ΣΚΑΡΙΦΙΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΚΟΛΩΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ , ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ Ή ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ ΠΡΙΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ " ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ!" , ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΡΙΦΙΜΑ ,ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΛΩΝΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 15 Μ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΗΛΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΗΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΘΩΣ ΑΠΕΧΕΙ 40 ΕΚ. ,ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΥΠΑΙΝΙΣΣΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ , ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΠΟΡΑΦΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ , ΑΝ Η ΚΟΛΩΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ , ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΦΡΑΞΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξυλώσεις το μετρητή και τον αφήσεις κάπως να κρέμεται ή να σταθεί με κάποιο ξύλο για παράδειγμα και εσύ κάνεις τις εργασίες σου και μετά τον τοποθετήσεις πάλι στη θέση του σου δημιουργεί πρόβλημα; και γιατί δεν θα έχεις ρεύμα αν δεν είναι στον τοίχο; ρεύμα έτσι κι αλλιώς έχει η οικοδομή δεν στο έχουν κόψει ...

 

ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ,ΝΑ ΠΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΕΡΑ , Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΗΡΘΕ 2 ΦΟΡΕΣ , ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΛΩΝΑΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 15 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΗ ΚΟΛΩΝΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ , ΤΟ ΣΚΑΡΙΦΙΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΚΟΛΩΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ , ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ Ή ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ ΠΡΙΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ " ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ!" , ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΡΙΦΙΜΑ ,ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΛΩΝΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 15 Μ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΗΛΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΗΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΘΩΣ ΑΠΕΧΕΙ 40 ΕΚ. ,ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΥΠΑΙΝΙΣΣΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ , ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΠΟΡΑΦΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ , ΑΝ Η ΚΟΛΩΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ , ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΦΡΑΞΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ? ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ , ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥΜΕΤΡΗΤΗ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΞΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΝ , ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΣΚΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΤΟΥ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥ ΤΟΥ! ,ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Αν και βλέπω οτι το θέμα είναι παλιό θα ήθελα να το επαναφέρω μιας και έχω μια απορία επι του θέματος. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο των εγκαταστάσεων και δεν μου είχε τύχει στο παρελθόν να ασχοληθώ με μεταφορά ρολογιού. Το θέμα είναι οτι σε μια εγκατάσταση επαγγελματικού χώρου έγινε ολική ανακαίνιση και επειδή το ρολόι βρίσκεται μέσα στον χώρο, θέλουμε να μεταφερθεί στην πίσω μεριά του ίδιου τοίχου, μιας και εκεί είναι ο διάδρομος που οδηγεί στα διαμερίσματα της ίδιας πολυκατοικίας. Εκεί βρίσκονται και όλα τα υπόλοιπα ρολόγια και αυτό θα τοποθετηθεί ακριβώς δίπλα. Έχει έρθει τεχνικός της ΔΕΗ και εγκρίνει την συγκεκριμένη θέση. Εγώ θέλω να μάθω ποιες είναι οι υποχρεώσεις του ηλεκτρολόγου. Φαντάζομαι πως πρέπει να γίνει το σκάψιμο στον τοίχο και στις διαστάσεις που υπέδειξε ώστε να χωνεύσει το ρολόι, την γραμμή πίνακα-μετρητή καθώς και έναν αγωγό γείωσης; Τα λέω σωστά ή παραλείπω κάτι; Το καλώδιο παροχής της ΔΕΗ και το πως θα φτάσει στον μετρητή δουλειά της ΔΕΗ δεν είναι; Πρέπει να κάνω κάποια προεργασία εγώ; πχ να τοποθετήσω σωλήνα για να περάσουν την παροχή; Γενικά θα ήθελα μια ενημέρωση-συμβουλή πάνω στο θέμα από κάποιον συνάδελφο.

Ελπίζω να μην κούρασα. Ευχαριστώ.

Edited by gas_liosia
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ο "ΔΕΗτζής" που ήρθε να σου έχει δώσει κάποιο σχέδιο. Κάνεις ότι λέει αυτό.

Υ.Γ. Συμπλήρωσε στο profil σου την ειδικότητά σου.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.