Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες ηλεκτρολόγου


nikos_1

Recommended Posts

Καλημερα

 

Σας παραθετω ενα θεμα και ελπιζω να το εχω ποσταρει στο σωστο σημειο.

Απο το 1993 εχω ατομικη επιχειρηση ηλεκ/κων εγκαταστασεων.Οι αδειες που εχω ειναι ολες οι του βοηθητικου προσωπικου.Τα εργα τα επαιρνα με επιβλεψη και υπογραφη απο μηχανολογους ηλεκτρολογους.τωρα θελω να παρω καποιες αδειες και μου ζητανε τισ βεβαιωσεις αυτων των μηχανολογων που εγω δεν τους βρησκω πουθενα ασε που για κανα 2 πρεπει να τηλεφωνησω στον Αγιο Πετρο.

υπαρχει καποια συμβουλη.

Link to comment
Share on other sites

Aπ ότι ξέρω θα πρέπει με κάποιον τρόπο να αποδείξεις οτι δούλευες υπό την επίβλεψη κάποιου αδειούχου ηλεκτρολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις ατομική επιχείρηση ηλεκ εγκαταστάσεων σημαίνει ότι είσαι γραμμένος στο εμπορικό επιμελητήριο της νομαρχίας που ανήκεις αλλά για να κάνεις τέτοια έναρξη σου ζητάτε την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος εσύ τη προσκόμισες?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τελειωσει την σχολη "Ηρακλειτος" νεου τυπου τοτε και δικαιουμασταν εξασκηση του επαγγελματος θπο την επιβλεψη αδειουχου κοινως υπεργολαβιες.

Δεν κάνουμε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κουράζουμε τα άλλα μέλη.

miltos

Link to comment
Share on other sites

Άρα έκοβες τιμολόγια παροχής υπηρεσιών στους ηλεκ μηχανολόγους

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά τα τιμολόγια που προφανώς τα έχεις είναι ικανά να σου δώσουν δικαίωμα για εξετάσεις για την απόκτηση άδειας εξασκήσεως επαγγέλματος, ρώτα το τμήμα βιομηχανίας που ανήκεις ή στο σωμάτιο ηλεκτρολόγων που θα κάνεις τη εγράφη.

Ο σωστός τρόπος είναι να μαζέψεις προϋπηρεσία μέσω ενσήμων του ΙΚΑ από αδειούχο ηλεκτρολόγο εργολήπτη ή ηλεκ μηχανολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι γνωριζω τούλαχιστον στα χρονια τα δικα μου χρειαζοτανε και ενσημα ,και μαλιστα οι βεβαιωσεις των εργοδοτων αναφερονταν κανονικα και η ειδικοτητα (Α,Γ) και αναλογα με τα χρονια της προυπηρεσιας εδινες εξετασεις στην Διευθυνση Βιομηχανιας και επαιρνες και την κατηγορια που δηλωνες και την ειδικοτητα,υπαρχουν πολλων ειδων και πολλων βαθμιδων αδειες ,μπορεις να φτασεις δλδ και δικαιωμα υπογραφης μεχρι εκτελεσης εργου(Υποσταθμο Μ.Τ),παντως για να μην μπερδευουμε μ'ολα αυτα το προβλημα σου θα στο λυσει η Διευθυνση Βιομηχανιας του τοπου σου,αντε και καλες υπογραφες??

ΥΓ:Οι βεβαιωσεις εγοδοτων δεν εχουν καμμια αξια ,μονο ενσημα.

 

Χρωστα παντου ,φυγε γι'αλλου!!!!!Μ'αρεσει η μπουγατσα και μπουνατσα,πειραζζζζζζζζζζζ?????????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.