Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρόσβαση προς παραλία


Recommended Posts

Νάσσια έτσι συμβαίνει συνήθως, τα μονοπάτια αφήνονταν για διέλευση από κάποιες άλλες παλιές εποχές, όμως ανήκαν σε οικόπεδα, και μετά τις υπεραξίες γής και την ανοικοδόμηση έβαλαν μάντρες και τα έκλεισαν, λογικό δεν είναι ?

το ίδιο και με τα ρέματα-χαντάκια, συνήθως τα έφτιαχναν μόνοι τους για να μη λιμνάζουν τα νερά, αλλά ο χώρος τους ανήκε και τα μάντρωσαν για τους ίδιους λόγους..

(αν δεν είναι έτσι και κάποιος έχει καταπατήσει ασφαλώς να του τα ξηλώσουν, αλλά δίνω λίγες πιθανότητες άσε που είναι πολύ δύσκολο να αποδειχθεί)

 

Άρα εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..

Το μόνο που μπορείς να κάνεις (όχι μόνη σου) είναι να μαζευτείτε κάποιοι να πιέσετε το Δήμο να απαλλοτριώσει δυό λωρίδες κατά το άρθρο 24 Ν.1337, φυσικά καλύπτοντας το κόστος εσείς γιατί ο Δήμος σίγουρα δεν έχει μία.

Μπροστά στο κόστος του συγκροτήματος σου, να δώσεις και 10 χιλ. δεν είναι τραγικό..

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα είναι γελοίο. Και ο νόμος ότι απαγορεύονται περιφράξεις σε ζώνη μικρότερη των 500μ από αιγιαλό είναι επίσης γελοίος και παράλογος. Δηλαδή έχω μία ιδιοκτησία, μία κατοικία και δεν μπορώ να την περιφράξω? Και πώς εξασφαλίζεται η ιδιωτικότητα της κατοικίας μου? Η ασφάλεια της οικογένειας και της περιουσίας? Μήπως να βάλει κάποιος και παγκάκια για τους τουρίστες?

 

Αυτά είναι γελοία πράγματα.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Έχω αντιμετωπίσει και εγώ τέτοιο θέμα σε παραθαλάσσιο έργο.

 

Ο νομοθέτης θα έπρεπε να είχε προνοήσει με το να υποχρέωνε την ίδια την τοπική αρχή να εξασφάλιζε πρόσβαση στον αιγιαλό

και όχι να είχε την χαζή ιδέα να στερείσει την ιδιωτικότητα σε όποιον είχε ακίνητο εντός αυτής της λωρίδας.

 

Αλλά ο νόμος είναι νόμος...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα αναλάβω τα όποια έξοδα, ήταν το πρώτο πράγμα που δήλωσα στον Δήμαρχο, κυρίως για να μην καθυστερήσουν με το ..."δεν έχει χρήματα ο Δήμος τώρα...κ.λ.π."....η απάντηση ήταν ότι.....αυτό είναι δουλειά του Δήμου.....και δεν δέχεται δωρεές από ιδιώτες.....

Link to comment
Share on other sites

@ Νάσσια, μαζευτείτε καμμιά δεκαριά, βρείτε και ένα μηχανικό (όχι της περιοχής - δε θα θέλει να αναλάβει) να φτιάξει μία πρόταση εναλλακτικά προτεινόμενων προς απαλλοτρίωση λωρίδων, να βάλει και μπλα μπλα θάλασσα πρόσβαση ποιότητα περιβάλλον, και υποβάλλετε την στο Δήμο εγγράφως, να συνεδριάσει και να πάρει θέση το Δημοτικό συμβούλιο. (με τα προφορικά δε βγαίνει άκρη). Μετά κινείστε αναλόγως προς ΚΕΔΚΕ, Περιφέρεια κλπ., φυσικά χρειάζεται και υπομονή..

Είναι ανάγκη να είσαστε αρκετοί, διότι οι "αντίπαλοι" θα πιέσουν και αυτοί αντίθετα, και ο Δήμος θα βρεθεί σε δύσκολη θέση.

 

Ως προς τα λεφτά, τι να πω, εδώ δόθηκαν ευρωπαικά κονδύλια σε Δήμους να φτιάξουν ποδηλατόδρομους ( !!! .. μιλάμε για εκατομμύρια, με αποτελέσματα κωμικοτραγικά), κάποιο κουτάκι θα υπάρχει και για την περίπτωση μας.. Αλλά και οι δωρεές δεν απαγορεύονται..

 

Άποψη μου πάντα, οι "άγριες" λύσεις που πρότειναν οι συνάδελφοι δεν έχουν αντικείμενο, και τυχόν δικαστικές εμπλοκές θα κρατήσουν πολλά χρόνια με επίσης μεγάλο κόστος και με πολύ αμφίβολο αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, δεν γνώριζα κάτι περί ....προτεινόμενων προς απαλλοτρίωση λωρίδων....

Όσον αφορά τα αιτήματα μου προς Υπηρεσίες, είναι πάντα όλα έγγραφα....

Το να εμπλακώ σε Δικαστικό Αγώνα....ούτε να το διανοηθώ δεν θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.