Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κινήσεις κάνει ο μηχανικός για άδεια οικοδομής


rouvalis

Recommended Posts

Έχω δώσει στον μηχανικό μου την μελέτη αδείας 3όροφης οικοδομής 227 τ.μ.υπόγειο πυλωτή και 3 ορόφους από τον μήνα μάιο,μου λέει οτι έχει καταθέσει τα αρχιτεκτονικά ενώ δεν έχει παραδοθεί τίποτα στην πολεοδομεία,μετά από 15 ημέρες καταθέτει την άδεια και τώρα στα τέλη ιουλίου μου λέει οτι έχει αναλάβει μηχανικός στην πολεοδομεία την υπόθεση λέγοντας και το ονομά του μηχανού ενώ στην πραγματικότητα είναι απλώς στο πρωτόκολλο.Παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε την σειρά των εργασειών στην πολεοδομεία?

Επίσης μου λέει για κάποια συμβολαιογραφική πράξη να αναλλάβω σχετικά με την θέση αυτοκινήτων στο γκαράζ.Δεν είναι πολύ νωρίς γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως πρέπει να εμπιστευτείτε πλήρως το μηχανικό σας αφού η επιλογή του υποθέτω πως ήταν με κάποια θετικά κριτήρια..Αν δεν έχετε καταλάβει τη διαδικασία ρωτήστε τον ακριβώς πως γίνεται και πως προχωράει ανά στάδια στην πολεοδομία για να σας φύγουν όλες οι απορίες. Καμιά φορά (εμείς οι μηχανικοί) επηρεασμένοι από την επανάληψη των ιδίων πραγμάτων ξεχνάμε ότι κάποιοι το αντιμετωπίζουν πρώτη φορά και θα πρέπει αναλυτικά να μεταφέρουμε σε αυτούς τον τρόπο έκδοσης της αδείας.

Οσον αφορά τώρα για το γκαράζ έχει δίκιο, πρέπει να κάνετε το συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

Μάιος με... Ιούνιο δεν είναι μεγάλο διάστημα. χρειάζεται μεγαλύτερο για να δει κάποιος τα σχέδια και να κάνει τις μελέτες λαμβάνοντας υπόψιν και άλλες δουλειές που μπορεί να έχει... ο μηχανικός σου δείχνει σωστός, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το χρόνο κατόπιν 15 ημερών λές ότι καταθέτει όντως οι πολεοδομίες είναι ένα χάος. Αλλού κάθεται 15 μέρες ο φάκελος στο πρωτόκωλο και αλλού προχωράει κατευθείαν αλλά δεν τον βλέπουν αμέσως. Προφανώς ο φάκελος σου ήδη έχει χρεωθεί αφού ο μηχανικός σου σου είπε το όνομα του μηχανικού που χρεώθηκε... το οποίο μπορείς και να ελέγξεις. Πότε του έδωσε ραντεβού να δεί το φάκελο?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους. Μάιος με Ιούνιο δε θεωρείται μεγάλο χρονικό διάστημα, ειδικά για συγκεκριμένες Πολεοδομίες στις οποίες γίνεται πανικός και επικρατεί χάος. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, οπότε και οι διακοπές του λαού... Θα πρέπει να καταλάβουμε και να αποδεχτούμε όλοι ότι δεν είναι τα πάντα στο χέρι μας, όσο και αν κυνηγήσουμε όσο και αν πρήξουμε τους υπαλλήλους της Πολεοδομίας. Εκείνοι έχουν τους δικούς τους ρυθμούς.......... :-x

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους συναδέλφους , αφού οι χρόνοι και οι αναφορές του συναδέλφου που ανέλαβε την έκδοση της άδειας , είναι λογικα και ανταποκρίνονται και στους χρόνους και στην διαδιακασία που ακολουθείται στην πολεοδομία Πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη ανάμεσα στον εργοδότη και στο μηχανικό αλλιώς καλύτερα να σταματάει στην αρχή η συνεργασία Η μελέτη δεν είναι ψητό να μπει στο φούρνο και να βγεί σε συγκεκριμένη ώρα Μια σωστή μελέτη που θα ωφελει τον πελάτη και σε ενεργειακό επίπεδο και σε ασφάλεια και σε κόστος απαιτεί εμπιστοσύνη στο μηχανικό που επιλέγεται αλλιώς όπως έγραψα καλύτερα να τελειώνει στην αρχή Εγώ αυτό το έχω σαν αρχή και νομίζω ότι ισχύει όχι μόνο για μηχανικούς αλλά και για γιατρούς , δικηγόρους και άλλες επιστημονικές ειδικότητες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους. Μάιος με Ιούνιο δε θεωρείται μεγάλο χρονικό διάστημα, ειδικά για συγκεκριμένες Πολεοδομίες στις οποίες γίνεται πανικός και επικρατεί χάος. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, οπότε και οι διακοπές του λαού... Θα πρέπει να καταλάβουμε και να αποδεχτούμε όλοι ότι δεν είναι τα πάντα στο χέρι μας, όσο και αν κυνηγήσουμε όσο και αν πρήξουμε τους υπαλλήλους της Πολεοδομίας. Εκείνοι έχουν τους δικούς τους ρυθμούς.......... :-x

 

Δεν είναι μόνο αυτό Σόνια αλλά του ανέθεσε να κάνει 2, 3 ορόφους 227 μέτρα κοκ, εσύ πόσο χρόνο θες να κάνεις αυτήν την μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν καταλάβατε ότι όποια πληροφορία ή επιβεβαίωση μου δίνει όταν πάω στην πολεοδομεία αποδικνείετα ότι δεν λέει την αλήθεια,μόνος του μου λέει ότι καταθέτει την άδεια και αυτό δεν γίνεται,μόνος του μου λέει ότι το έχει αναλάβει με όνομα κάποιος μηχανικός και αυτός δεν έχει καταθέσει ούτε την άδεια.Στην πολεοδομεία πράγματι υπάρχει χάος άλλα δεν τον υποχρέωσα να λέει ανακρίβιες αλλά ούτε τον πίεσα.Για να εμπιστευτείς κάποιον πρέπει τουλάχιστον να έχεις κάποια δείγματα.

Ευχαριστώ για την άποψή σας.

 

Λοιπόν όταν μπένεις σε μια τέτοια ιστοσελίδα ,ζητάς κάποιες πληροφορίες όχι τις απόψεις του καθενός σχετικά με την συμπεριφορά που πρέπει να έχουμε απέναντι στον μηχανικό,ούτε να δούμε πόσο αλληλεγγύη υπάρχει στο επάγγελμα,δεν κινδυνεύει να δυσφημιστεί το επάγγελμα σας από εμένα άλλα από εσάς τους ίδιους.Ευχαριστώ.

 

Και επίσης η μελέτη είχε ξεκινήσει από τον απρίλιο,η προκαταβολή εδώθη τον Μάιο και ισχυρίστηκε ότι θα την τελειώσει μέσα με τέλη Μαίου όταν κάποιος σου λέει χρόνο που μπορεί να διεκπεραιώσει την εργασία του είναι υπεύθυνος γι'αυτό.

 

 

Η δημοσίευση διαδοχικών μηνυμάτων απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Αφού μας βάζεις και χέρι που δεν γίναμε υπηρέτες ή υπάλληλοι σου για να απαντάμε απίκο στο όποιο δικό σου ερώτημα, η δική μου απορία είναι γιατί μας ευχαριστείς?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.