Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες τιμές ΔΕΗ


Recommended Posts

Από το της 9/5/2011 η ΔΕΗ άλλαξε τις χρεώσεις από όλους τους τιμοκατάλογους(λόγου ανταγωνισμού έγινε φτηνότερη από πριν) άλλαξε επίσης και την χρέωση της άεργου, μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας πει πώς χρεώνεται τώρα η άεργος στη Χ.Τ όπως και στη Μ.Τ , εγώ μπερδεύτηκα.:confused:

Παραθέτω το link της ΔΕΗ με τους τιμοκαταλόγους

http://www.dei.gr/Default.aspx?ID=29882&nt=18&langid=1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς προκύπτει ότι έγινε αλλαγή στις 9-5-2011 ή έστω εκεί κοντά; Στα δελτία τύπου της ΔΕΗ δεν αναφέρει κάτι για νέα τιμολόγια, ούτε τον Μάιο, ούτε άλλον μήνα μέσα στο 2011. Το τιμολόγιο, αν δεν κάνω λάθος, είναι το ίδιο από τα τέλη του 2010, αρχές 2011.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στο ίδιο θέμα γιατί ταιριάζει ο τίτλος του

Από 16-8-2011 προκειμένου να ηλεκτροδοτηθεί οικοδομή αλλάζει ο τρόπος σύνταξης του σχεδίου του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη

¨όπως μου ενημέρωσε φίλος εγκ/της θα απαιτείται η εγγραφή στο σχέδιο του μήκους και των απωλειών κάθε γραμμής που φεύγει από τον πίνακα

Προκειμένου να βγουν οι απώλειες θα απαιτείται η μέτρηση των γραμμών με ειδικό μηχάνημα περίπου 1000 ευρώ-οπότε κάθε σχέδιο θα κοστολογείται περί τα 600-700 ευρώ (υποθετικό αυτό) πέραν του γεγονότος ότι αν η οικοδομή είναι ήδη βαμμένη θα απαιτείται το άνοιγμα κουτιών με παρενέργειες ..

Link to comment
Share on other sites

μην το πολυψάχνετε το θέμα , πρόσφατα η ΡΑΕ σύγκρινε τιμές και των 3 εταιριων παρόχων και στις περισσότερες καταναλώσεις η ΔΕΗ είναι πιο φθηνή!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμολογηση της αεργου εχει οντως αλλαξει. Αλλα θελει προσοχη για ποιο τιμολογιο ακριβως μιλαμε. Στο βιομηχανικο π.χ. παλαιοτερα ειχες εκπτωση μεχρι 15% της ενεργου γραμμικα αν το συνφ ηταν πανω απο 0,85 και προστιμο μεχρι 20% της ενεργου αν ηταν κατω απο αυτο. Αυτο δινονταν απο εναν τυπο και το υπολογιζες για καθε περιπτωση. Τωρα η χρεωση ειναι αναλογη της ενεργου δηλ. η ΔΕΗ τιμιλογει πλεον φαινομενη ισχυ δηλ. και ενεργο και αεργο. Δηλ συμφερει πλεον το συνημιτονο να εινα 1,0!!!

Αν παλαιοτερα τα PFC αποσβενονταν σε 6-7 μηνες, τωρα ειναι must επενδυση για κάθε τιμολογουμενο που χρεωνεται άεργο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η τιμές της ΔΕΗ €/kwh έχουν διαφοροποιηθεί προς τα κάτω, κρατώ τιμολόγιο Γ22 πελάτη με Νο 7 παροχή (250kva) με ημερομηνία 17/6/2011 και η χρέωση της Kwh είναι 0,06540€ ενώ το περσινό τιμολόγιο με ημερομηνία 17/8/2010 η kwh είναι 0,11529€.

Εγώ έχω μπερδευτεί με τον τρόπο που υπολογίσει και χρεώνει τα άεργα ,(υπάρχει στην σελίδα 17 στο link που ανέβασα)αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα

@tseronis η ΔΕΗ έχει κάνει το 0,95cosφ υποχρεωτικό από το 2008 και βάση αυτού υπολόγιζε και την χρέωση της άεργου όπως και ο ΚΕΝΑΚ ζητά το cosφ να είναι >0,95 σε όλα το κτίρια του τριτογενή τομέα

Link to comment
Share on other sites

τα "άεργα" δηλαδή η άεργη κατανάλωση ειναι η διαφορά ενδείξεων του μετρητή και δεν υπολογίζεται. Αυτό που υπολογίζεται είναι το μέσο συνφ σύμφωνα με την σχέση συνφ = [1/(1+(Άεργα/Ενεργά)^2)]^1⁄2 αφού Άεργα/Ενεργά=εφφ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας είμαι καινούργιος εδώ στο φόρουμ

τώρα άρχισα να ασχολούμε με φόρουμς και ελπίζω να τα πάμε πολύ καλα :)

είμαι φοιτητής στο τμήμα ηλεκτρολογίας.

 

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση

πόσο κοστίζει η kwh;

θέλω να το υπολογίσω σε μία άσκηση και προφανώς θα πολλαπλασιάσο τις kWh που στην περίπτωση μου είναι 255 με το κόστος

πόσο είναι το κόστος;

 

ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να υπολογίσετε και μόνοι σας την κατανάλωση ή την εξοικονόμηση ενέργειας για τις συσκευές που χρησιμοποιείτε στο σπίτι σας ή που προτίθεστε να αγοράσετε, με την βοήθεια των στοιχείων που παρατίθενται παρακάτω. Πρέπει να έχουμε όλοι υπόψη μας ότι ο λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ κοστολογεί την ηλεκτρική ενέργεια κλιμακωτά. Κοιτώντας προσεκτικά ένα τέτοιο λογαριασμό βλέπουμε ότι εάν η κατανάλωση τετραμήνου δεν υπερβαίνει τις 800 kWh, κοστολογείται με 0.06987 €/kWh. Στην περίπτωση που η τετράμηνη κατανάλωση υπερβαίνει τις 800 kWh και κυμαίνεται μεταξύ 801 και 2000 kWh τότε οι πρώτες 800 kWh χρεώνονται με 0,07197 €/kWh, οι επόμενες 800 με 0,09171 €/kWh και οι υπόλοιπες 400 kWh με 0,11257 €/kWh. Πέραν αυτών των καταναλώσεων (800+800+400 = 2000 kWh), η επιπλέον κατανάλωση έως 1000 kWh κοστολογείται με 0,15059 €/kWh. Μετά και τις πρώτες 3000 (800+800+400+1000) kWh κατανάλωσης ανά τετράμηνο, η όποια επιπλέον κατανάλωση έως 1400 kWh χρεώνεται με 0,15204 €/kWh . Σε περίπτωση που υπερβούμε και αυτό το όριο κατανάλωσης (δηλαδή 800+800+400+1000+1400=4400 kWh) τότε αλλάζει η κλίμακα σε όλες οι χρεώσεις και γίνεται για τις πρώτες 800 kWh 0,07441 €/kWh, για τις επόμενες 800 kWh 0,09483 €/kWh, για τις επόμενες 400 kWh 0,11639 €/kWh

 

και για τις υπόλοιπες 0,15421 €/kWh, πάντα ανά τετράμηνο. Με κλιμακωτή λογική χρεώνεται και το πάγιο των μονοφασικών και τριφασικών παροχών. Μην ξεχνάτε ότι οι παραπάνω χρεώσεις επιβαρύνονται με 9% ΦΠΑ.

 

παιζουν και αλλα ρολο ... αν θες μπες στο site της δεη και θα τα βρεις ολα
Edited by 3l3ctr1c
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.