Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ζημιες κατω διαμερισματος


bilitsos

Recommended Posts

Καλησπερα σας ισως να γραφω σε λαθος φορουμ αλλα με εναν υπολογιστη στο χερι δεν ηξερα που αλλου να απευθηνθω.. Εχω τις εξης απορια. Σε εξοχικο συγκροτημα κατοικιων στην χαλκιδικη μια διορωφη μεζονετα ανοικη ο πανω οροφος σε εμας και ο κατω σε καποιον αλλον ιδιοκτητη. Χωρις εμεις να εχουμε καποιο προβλημα ο κατω πλυμηρησε και ζηταει αποζημιωση απο εμας συγκεκριμενα σε ενα χαρτι εγραψε ακριβως τα εξοδα που ειχε για επισκευες του σπιτιου :| Επισης οπως ανεφερε και ο ιδιος ολο τον χειμωνα ειχε ανοιχτες πορτες και παραθυρα στο σπιτι οποτε θα μπορουσαν οι ζημιες να εχουν προκληθει και απτις βροχες που ειχαμε αφθονες αυτον τον χειμωνα. Σας παρακαλω ενημερωστε με για το που θα μπορουσα να απευθηνθω ωστε να βρεθει μια λυση..

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ισως να γραφω σε λαθος φορουμ αλλα με εναν υπολογιστη στο χερι δεν ηξερα που αλλου να απευθηνθω.. Εχω τις εξης απορια. Σε εξοχικο συγκροτημα κατοικιων στην χαλκιδικη μια διορωφη μεζονετα ανοικη ο πανω οροφος σε εμας και ο κατω σε καποιον αλλον ιδιοκτητη. Χωρις εμεις να εχουμε καποιο προβλημα ο κατω πλυμηρησε και ζηταει αποζημιωση απο εμας συγκεκριμενα σε ενα χαρτι εγραψε ακριβως τα εξοδα που ειχε για επισκευες του σπιτιου :| Επισης οπως ανεφερε και ο ιδιος ολο τον χειμωνα ειχε ανοιχτες πορτες και παραθυρα στο σπιτι οποτε θα μπορουσαν οι ζημιες να εχουν προκληθει και απτις βροχες που ειχαμε αφθονες αυτον τον χειμωνα. Σας παρακαλω ενημερωστε με για το που θα μπορουσα να απευθηνθω ωστε να βρεθει μια λυση..

 

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Εχει χαρτί απο υδραυλικό που να περιγράφει απο που ακριβώς προήλθε η διαρροή?

Αποδεικνύεται πως είχατε ευθύνες για πλημμελή συντήρηση των υδραυλικών σας?

Link to comment
Share on other sites

Εχει χαρτί απο υδραυλικό που να περιγράφει απο που ακριβώς προήλθε η διαρροή?

Αποδεικνύεται πως είχατε ευθύνες για πλημμελή συντήρηση των υδραυλικών σας?

 

Οχι δεν εχει.

Και επισης δεν αποδυκνυεται πως εχουμε ευθυνες για πλημελη συντηρηση των υδραυλικων μας μιας και εμεις δεν ειχαμε καμια ζημια.

 

Επισης τωρα που βλεπω το χαρτι που μου εφερε με τα εξοδα που εκανε για το σπιτι Θελει αποζημιωση για κρεβατια στρωματα καναπεδες μαραγκους βαψιματα μπογιες καθαριστριες-καθαριστικα, διανυκτερευσεις βενζινες ντουλαπες ρουχα-σεντονια μαξιλαρια αλλα πουθενα δεν αναφερει εξοδα υδραυλικου:???: Περιεργο μου φαινετε...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει.

Και επισης δεν αποδυκνυεται πως εχουμε ευθυνες για πλημελη συντηρηση των υδραυλικων μας μιας και εμεις δεν ειχαμε καμια ζημια.

 

Επισης τωρα που βλεπω το χαρτι που μου εφερε με τα εξοδα που εκανε για το σπιτι Θελει αποζημιωση για κρεβατια στρωματα καναπεδες μαραγκους βαψιματα μπογιες καθαριστριες-καθαριστικα, διανυκτερευσεις βενζινες ντουλαπες ρουχα-σεντονια μαξιλαρια αλλα πουθενα δεν αναφερει εξοδα υδραυλικου:???: Περιεργο μου φαινετε...

 

Θα επαιρνα κανα τηλεφωνάκι τον δικηγόρο μου και τον γειτονα θα τον συνέδεα με Καιρο.

Αν θέλει τα λεφτα του ας σε παει δικαστικώς. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ όμως δεν τσακώνεσαι για κανένα λόγο.

Πολυ φιλικα θα του πεις "εχω καποιες διαφωνιές αλλα νταξ μωρε... γειτονάκια ειμαστε και θα τα βρουμε, οτι αποφασίσει το δικαστήριο θα το σεβαστω. Να φερω κανα τσιπουράκι γειτονα?"

 

p.s. δεν χρειαζεται να αναφερω οτι κρατας για μελλοντικη χρηση το χαρτι που ΔΕΝ αναφερει εξοδα υδραυλικου....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα και εγω τηλεφωνο δικηγορο και να το παμε δικαστικος.. Εξαλου εκτος απο αυτο το χαρτι δεν πιστευω οτι εχει παρει αποδειξη για ολα αυτα τα εξοδα που ζηταει.. Εκτος και αν οι αλοδαπες καθαριστριες που εφερε εκοψαν και αποδειξη...

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τίποτα...

Την διαρροή ποιος την είχε τελικά?

Δεν έγινε κάποια επισκευή?

Αν έγινε...σε ποιο διαμέρισμα έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Υδραυλικέ μας, ούτε εγώ κατάλαβα.

Θα έλεγα όμως στον bilitso να ελέγξει κατ αρχήν μπας και πράγματι έχει διαρροή οι παροχές του που είναι πιο εύκολο.

 

Οπότε κλείσε όλες τις βρύσες και τσέκαρε αν το ρολόι του νερού γυρίζει. Άφησε το και μπόλικη ώρα να περάσει με όλες τις βρύσες κλειστές.

Οπότε αν δεν γυρίζει τότε κατ αρχήν δεν έχεις διαρροή από την παροχή ύδατος.

Φυσικά αυτό δεν αποκλείει να υπάρχει διαρροή από απορροές υδάτων ή ακόμα από το δίκτυο καλοριφέρ (αν υπάρχει). Για αυτά όμως καλό είναι αν υπάρξει συνέχεια να στα ελέγξει υδραυλικός έμπειρος και όχι αρπακολλάς

 

Δεύτερο. Το χαρτί που σου έδωσε είναι χαρτάκι σκέτο και χαριτωμένο? Ή είναι εξώδικο με ημερομηνίες παραλαβής κλπ?

Αν είναι εξώδικο τότε μίλησε με δικηγόρο, μηχανικό και υδραυλικό. Διότι αν αποδείξει ότι οι ζημιές που είχε, αν τις είχε, προέρχονται από εσένα τότε υποχρεούσαι σε αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.