Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kατασκευή ξυλολέβητα


kostasser

Recommended Posts

Φίλε Κώστα είμαι τελείως άσχετος με τα θερμοκήπια αλλά μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το θέμα.

Αν θέλεις έτσι επιγραμματικά ενημέρωσε μας τι προσπαθούμε να θερμάνουμε σε ένα θερμοκήπιο.

Το χώμα;

Το χώμα και τον αέρα;

Και σε τι θερμοκρασία;

Έχω την αίσθηση ότι αυτό που πρέπει να βρεις πρώτα είναι οι απώλειες.

Τα 2.1/2 κυβικά νερό που περιέχουν οι σωλήνες είναι εύκολο να βρεθεί πόση θερμική ενέργεια χρειαζόμαστε για να ανυψώσουν την θερμοκρασία τους κατά 55βαθμούς Κελσίου. Απο τους 5-60 βαθμούς Κελσίου.

2500Χ55=137500kcal

 

Απο εκεί και πέρα όμως σε ενδιαφέρουν οι απώλειες.

Εκεί νομίζω είναι όλο το θέμα.

 

 

 

.. na soy πω Αθυλαινιο ..

.. το θερμοκηπιο ειναι οπως εγραψα πιο πανω 4 στρεματα και ειναι με διπλη καληψη ναιλον ..

οι πλαστικοι σωληνες βρισκονται κοντα στο φυτο και ζεστενουν και το χωμα και κατασυνεπεια το ριζωμα αυτων, τον εναεριο χωρο γυρο απο το φυτο και βεβαια ολον τον χωρο μεσα ..

.. με θερμοκρασια νερου 55 πετυχαινω θερμοκρασια χωρου 15 οταν εξω εχει 0 βαθμους ... και αναλογως ποια ειναι η εξω θερμοκρασια ανεβοκατεβαινει και η μεσα..

 

.. να πω οτι η θερμοκρασια που φευγει το νερο απο τον λεβητα ειναι 55 κι επιστρεφει 45 κι αυτο γινετε σε 12-13 λεπτα ... σε πιο κρυες συνθηκες (-5 & -8-) το νερο επιστρεφει φυσικα πιο κρυο

 

.. μπορω να πω οτι η θερμοκρασιες χορου που εχω ειναι ικανοποιητικες και επαρκουν για τη σωστη αναπτυξη των φυτων ..

 

.. το προβλημα μου ειναι ποσα κιλα ξυλα πρεπει να καψω για να πετυχω αυτο το αποτελεσμα και ποσο μεγαλος χωρος καυσης, σε διαστασεις, πρεπει να ειναι ετσι ωστε αυτη η ποσοτητα ξυλων να επαρκει για 4-5 ωρες και με 3 το πολυ γεμισματα να βγαινει η βραδια ....

 

.. γι αυτο και επιμενω για καποιο σχεδιο ... 2.. 3 διαδρομων κτλ .. τα διαφραγματα ειναι με νερο μεσα?... η σχαρα κατω να ειναι με σωληνες νερου ή οχι ? .. θα επαρκει η φυσικη ανελκυση αερα ή θα ηταν προτιμοτερο να ειναι με τουρμπινα .. ποσα εκατοστα φαρδος θα πρεπει να εχει η εξαγωγη καμιναδας..

 

εχω πει δυο κουβεντες με γνωστο μου μηχανολογο μηχανικο, αλλα οπως προεγραψα ψαχνω για οτι καλυτερο ...και το καλυτερο ειναι περισσοτερες γνωμες απο μια ..

 

.. συγνωμη παιδια αν γινομαι βαρετος, αλλα επειδη τα λεφτα ειναι αρκετα κοιταζω να γλυτωσω οτι μπορω

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά αναφέρω ότι πυρηνολέβητας 700.000kcal με σιλό ημερήσιας τροφοδοσίας 4,50τον, καμινάδα, ανταλλακτικό κοχλία, τριοδη, ηλεκτρικούς πίνακες με αυτοματισμούς plc -ενδειξη λαθών- ειδοποίηση προβλημάτων σε GSM απο τον κορυφαίο κατασκευαστη στην Ελλάδα ( ονοματα δεν λεμε για να μην κανουμε διαφημιση) κόστισε περσι περιπου 25.000+φπα. Πιστεύω ότι εφόσον είσαι επαγγελματίας θα κάνεις γρήγορα απόσβεση. Ενα λαθος να γίνει στο ξυλοκάζανο και θα καταστραφεί η σοδιά ενός έτους. Υπάρχουν προγράμματα (δεν ξερω αν τρεχουν ακομασ και αν οχι θα βγει συντομα καποιο) για επιδοτηση αγροτών για εργασίες που περιλαμβάνουν την αντικατάσταση λεβητα με μαζούτ με λέβητα από βιομάζα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά αναφέρω ότι πυρηνολέβητας 700.000kcal με σιλό ημερήσιας τροφοδοσίας 4,50τον, καμινάδα, ανταλλακτικό κοχλία, τριοδη, ηλεκτρικούς πίνακες με αυτοματισμούς plc -ενδειξη λαθών- ειδοποίηση προβλημάτων σε GSM απο τον κορυφαίο κατασκευαστη στην Ελλάδα ( ονοματα δεν λεμε για να μην κανουμε διαφημιση) κόστισε περσι περιπου 25.000+φπα. Πιστεύω ότι εφόσον είσαι επαγγελματίας θα κάνεις γρήγορα απόσβεση. Ενα λαθος να γίνει στο ξυλοκάζανο και θα καταστραφεί η σοδιά ενός έτους. Υπάρχουν προγράμματα (δεν ξερω αν τρεχουν ακομασ και αν οχι θα βγει συντομα καποιο) για επιδοτηση αγροτών για εργασίες που περιλαμβάνουν την αντικατάσταση λεβητα με μαζούτ με λέβητα από βιομάζα.

 

 

..25000+ΦΠΑ το κοστοσ θα ανεβει πανω απο 30000, βαλε και τα τσιμεντα, πλεγματα, πελματα, στεγαστρα κτλ ...φευγει πολυ ...οσο για τα προγραμματα που τρεχουν ? .. μουφα .. ασε που δεν ειναι τοσα πολλα τα εσοδα για να γινει αποσβεση σε λιγο καιρο

 

.... εγω υπολογιζω πανω κατω η ολη υποθεση να μου βγει γυρω στις 5000-6000 .. ειναι μεγαλη η διαφορα ...

 

.. ασε που για να φερεις πυρηνοξυλο απο μακρυα θα το πληρωνεις σε τιμη πετρελαιου ... αν θα βρισκεις κιολας οποτε το χρειαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.