Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη συστήματος εξαερισμού για συνεργείο


civilnet

Recommended Posts

Για σου και σενα

 

Κατ' αρχήν, θα πρέπει να γραψεις την ιδιότητα σου και το επάγγελμα, σύμφωνα με τους κανόνες του forum.

 

Κατ' δεύτερον, αν δεν βρεις στα downloads κάτι παραπλήσιο με την μελέτη που θέλεις να συντάξεις, θα πρέππει να την κάνεις απο μόνο σου.

 

Εγω εκεί που μπορώ να σε βοηθήσω, είναι να σου πω οτι για την συγκεκριμένη ειδικότητα συνεργείου, σύμφωνα με τα Π.Δ. 78/88 & 38/96, η ανανέωση του αέρα στον οφέλιμο χώρο του συνεργείου, πρέπει να είναι 4 φορές/h.

 

Συνεπως, θα πρέπει να υπολογίσεις τον οφέλιμο όγκο του συνεργείου (αν δεν γνωρίζεις να το κάνεις, θα πρέπει να διαβάσεις τα ανωτέρω Π.Δ. για να τα καταφέρεις) και να τον πολλαπλασιάσεις με το 4, που θα σου δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη παροχή αέρα, που πρέπει να έχει ο εξαεριστήρας.

 

Τώρα, επειδή υπογράφεις ως civilnet (πολ. μηχ. ....), θα πρέπει να σου πω, οτι αυτή η δουλειά ειναι αποκλειστικά για μηχανολόγους και αν την καταθέσεις στη δ/νση μεταφορών, κατά 99,99% δεν θα την κάνουν δεκτή.

 

Γιαυτό, καλό είναι να συνεργαστείς με κάποιο μηχανόλογο, που ξέρει τι πρέπει

να κάνει και έχει το δικαίωμα της υπογραφής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ αγαπητέ φίλε ...

 

1. είμαι πολιτικός (θα προσθέσω την ιδιότητα)

2. έχω διαβάσει το Π.Δ. 78/88 όπως έχει τροποποιηθεί

3. στη συγκεκριμένη μελέτη δε νομίζω ν απαιτηθεί υπογραφή μηχανολόγου

4.Το συνεργείο έχει άδεια λειτουργίας εξαερωτήρων(8 φορές/h) σε ισχύ (αορίστου) από το 1994 & θα λειτουργήσει με νέο ιδιοκτήτη ως συνεργείο πέδησης (4 φορές/h) ίσως να μην απαιτείται νέα μελέτη εξαερισμού αν υπάρχει στο φάκελο ...με τιμή Κ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

3. στη συγκεκριμένη μελέτη δε νομίζω ν απαιτηθεί υπογραφή μηχανολόγου...

 

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, για αλλαγή ειδικότητας (απο εξαερωτήρες σε πέδησης), απαιτείται ''έγκριση σχεδιαγραμμάτων'' (υπογεγραμμένα απο μηχανολόγο), όπου θα απεικονίζεται ο εξοπλισμός της ειδικότητας πέδησης (ωφέλιμος χώρος και διάταξη αυτού), πυροσβεστικών ειδών, κλπ.

 

4.Το συνεργείο έχει άδεια λειτουργίας εξαερωτήρων(8 φορές/h) σε ισχύ (αορίστου) από το 1994......

 

Έχει άδεια λειτουργίας για εξαερωτήρες οχι για πέδησης, συνεπώς ισχύουν τα αναφερόμενα της προηγούμενης παραγράφου

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της συνεργασίας μπορεί να συζητηθεί στην κατηγορία των αγγελιών. Θα διαγραφούν τα σχετικά μηνύματα, ως άσχετα με το θέμα.

 

Δείτε τους κανόνες αγγελιών

 

civilnet συπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου, όπως απαιτείται από τους κανόνες συμμετοχής

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η παρατήρηση & ζητάω συγνώμη απο τους διαχειριστές, δεν το γνώριζα. Παρασύρθηκα απο την πρόταση που μου έκανε ο συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.