Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπη παραγωγης Φ/Β λόγω διακοπης απο Δεη! Προτεινόμενη Λύση!


mpan1

Recommended Posts

Πελάτης μου ανεφερε πως κατα την διάρκεια διακοπης ρεύματος, το συστημα δεν απεδωσε στην Δεη καποιο ποσο ενέργειας!! Εχει κάποιος συναδελφος λυσει αυτο το πρόβλημα? Με κάποιο τύπο ασφαλειστικού προιόντος ίσως ?

 

Ευχαριστω παιδια, αναμένω τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

κατα την διάρκεια διακοπης ρεύματος, το συστημα δεν απεδωσε στην Δεη καποιο ποσο ενέργειας!!

 

Δεν κατάλαβα την ερώτηση, τη εννοείς με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι ο πελάτης του θέλει το Φ/Β του να λειτουργεί χωρίς διακοπές και να διοχετεύει την παραγώμενη ηλεκτρική ενέργεια στο δίκτυο της ΔΕΗ ακόμα και σε περίπτωση πυρηνικής καταστροφής σαν να μην συναίβει τίποτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...κατα την διάρκεια διακοπης ρεύματος, το συστημα δεν απεδωσε στην Δεη καποιο ποσο ενέργειας!!...

 

Αυτό δεν είναι απαίτηση της ΔΕΗ δηλ. όταν έχει διακοπή ρεύματος π.χ. λόγω εργασιών τα ΦΒ να μην διοχετεύουν ηλεκτρική ενέργεια στο δίκτυο για να μην προκληθεί ηλεκτροπληξία σε όσους εργάζονται στη γραμμή;

Κατά την παραλαβή του ΦΒ δεν γίνεται και ο αντίστοιχος έλεγχος από πλευράς ΔΕΗ όταν αφαιρούν ασφάλεια από την γραμμή για να δουν αν το αντιλαμβάνεται η ΦΒ εγκατάσταση;

(πρόβλημα νησιδοποίησης)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο τύπο ασφαλειστικού προιόντος ίσως ?

 

 

Τη μπορεί να είναι το ''ασφαλιστικό προϊόν'' και για ποιο λόγο το θέλει αφού δεν κάνει νησιδοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Αμάν......και ήθελα να γίνω εναερίτης της ΔΕΗ..... Καλέ μου Κύριε, τους Θέλουμε τους φίλους μας εκεί στην ΔΕΗ ζωντανούς, ακόμα!! Βρε τι βλέπουνε τα αυτιά μου και τι ακούν τα μάτια μου...

Link to comment
Share on other sites

Και μια που μιλάμε για ινβερτερ δείτε και έναν κινέζικο το πρόγραμμα του μου θυμίζει λίγο από SMA

http://www.samilpower.com/en/index.asp

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση (εαν θυμαμε καλα), οτι οταν υπογραφει καποιος με την ΔΕΗ ειτε ειναι Φ/Β ή Α/Γ, υπαρχει παραγραφος/ορος μεσα στο συμβολαιο που οριζει οτι η ΔΕΗ ειναι υποχρεωμενη να παρει ενα ελαχιστο ποσοστό της ετησιας παραγωγης. Συνηθως παιρνει παραπανω, χωρις ομως να ειναι υποχρεωτικο. Στην συγκεκριμενη περιπτωση που εγινε διακοπη ρευματος λογω εργων της ΔΕΗ το θεωρω πολυ λογικο η εταιρεια να μην απορροφησε καθολου ενεργεια απο το συστημα.

 

Υ.Γ Επειδη δεν εχω ενα συμφωνητικο μπροστα μου, θα μπορουσε (εαν καποιος θυμαται , να μας αναφερει πως οριζει η ΔΕΗ στο συμφωνητικο την ενεργεια που θα παιρνει απο ενα εργο)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι απαίτηση της ΔΕΗ δηλ. όταν έχει διακοπή ρεύματος π.χ. λόγω εργασιών τα ΦΒ να μην διοχετεύουν ηλεκτρική ενέργεια στο δίκτυο για να μην προκληθεί ηλεκτροπληξία σε όσους εργάζονται στη γραμμή;

Κατά την παραλαβή του ΦΒ δεν γίνεται και ο αντίστοιχος έλεγχος από πλευράς ΔΕΗ όταν αφαιρούν ασφάλεια από την γραμμή για να δουν αν το αντιλαμβάνεται η ΦΒ εγκατάσταση;

(πρόβλημα νησιδοποίησης)

 

Ε βέβαια! Στην κατάθεση της ΥΔ του Μηχανικού κατάλληλης ειδικότητας περιγράφεται υποχρεωτικά και ο τρόπος αποφυγής του φαινομένου της νησιδοποίησης και βεβαιώνεται ότι η αυτόματη απόζευξη του inverter πραγματοποιείται εντός 0.5 δευτερολέπτων σε περίπτωση υπέρβασης των ορίων τάσης και συχνότητας.

 

Tιμολόγηση Ηλεκτρικής Ενέργειας σύμφωνα με το άρθρο 7 της ΥΑ Δ6/Φ1/ΟΙΚ. 18359

 

Ο Παραγωγός, ο σταθμός του οποίου συνδέεται στα δίκτυα χαμηλής, μέσης ή υψηλής τάσης και λειτουργεί παράλληλα με το διασυνδεδεμένο σύστημα, δικαιούται να λαμβάνει το τίμημα που αντιστοιχεί στο σύνολο της καθαρής παραγωγής ενέργειας που παραδίδει στο Σύστημα ή το Διασυνδεδεμένο Δίκτυο και απορροφάται από αυτό σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων του Κεφαλαίου Δ΄ του ν. 3468/2006 και τη λοιπή νομοθεσία που διέπει την αγορά και πώληση ηλεκτρικής ενέργειας.

Για την ηλεκτρική ενέργεια που παράγεται από τις μονάδες του Παραγωγού και της οποίας η απορρόφηση δεν καθίσταται δυνατή για λόγους ασφαλείας της λειτουργίας του Συστήματος ή του Διασυνδεδεμένου Δικτύου δεν υφίσταται υποχρέωση αγοράς και καταβολής οποιουδήποτε τιμήματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.