Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακανονισμός - Έναρξη επαγγέλματος


geoka02

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Η "απορία" μου έχει ως εξής:

Είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν έχω κάνει ακόμα έναρξη επαγγέλματος. Παράλληλα, οφείλω ένα ποσό λόγω του ότι δεν έχω πληρώσει κάποιες δόσεις.

Σε περίπτωση που προβώ σε διακανονισμό της οφειλής μου, μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος ή πρέπει να έχω ξοφλήσει τα πάντα για να κάνω κάτι τέτοιο;

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

η έναρξη επαγγέλματος πρέπει να είναι ανεξάρτητη από το αν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ.αν δεν κάνω λάθος βεβαίωση ΤΕΕ χρειάζεσαι. πάντως εφόσον με το καλημέρα χρωστάς τί ψάχνεσαι με την έναρξη? αν δεν επείγει άστο...σε αντίθετη περίπτωση θα έχεις τα ραβασάκια της εφορίας.

Link to comment
Share on other sites

η έναρξη επαγγέλματος είναι ανεξάρτητη από το αν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ. πάντως εφόσον με το καλημέρα χρωστάς τί ψάχνεσαι με την έναρξη? αν δεν επείγει άστο...σε αντίθετη περίπτωση θα έχεις τα ραβασάκια της εφορίας.

 

Δεν ειναι ανεξαρτητη, γιατι αν δεν με απατα η μνήμη μου, η εφορία ζητά ασφαλιστική ενημερότητα.... μπορεί να κανω και λάθος

Link to comment
Share on other sites

το διόρθωσα.σίγουρα πάντως δεν απαιτείται ολική εξόφληση. με διακανονισμό ξέρω ότι ασφαλιστική (αν ζητάνε) δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ανεξαρτητη, γιατι αν δεν με απατα η μνήμη μου, η εφορία ζητά ασφαλιστική ενημερότητα.... μπορεί να κανω και λάθος

 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ζητάει ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ, συν τα υπόλοιπα. Ακόμα και για έκδοση ενός μπλοκ ζητάει από το ΤΣΜΕΔΕ απόδειξη ότι δεν χρωστάς, και γενικά ισχύει για ένα χρόνο αυτή που θα τους προσκομίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.