Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Τροχοβίλα 60τμ.Οι κάτοχοι να βοηθήσουν....


aporias

Recommended Posts

Χαιρετώ το φορουμ. Πραγματικά τα πράγματα είναι μπερδεμένα. Απ'οτι ξερω δεν χρειάζεσαι άδεια απο την πολεοδομία ή αλλη μελέτη για κατι που δεν έχει θεμέλεια. Εδω σε ενα αρθρο του Εθνους το 2008 το αναφέρει http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22733&subid=2&pubid=145805

 

Φυσικά απ'οτι διαβάζω, η αστυνομια ,ο δημος, η πολεοδομια και ολοι που δεν θα πάρουν λεφτά απο την κατοικία, θα σε καταγγείλουν ως παράνομο. Παλαιότερα είχα διαβάσει για ενα ατομο απο εδω που είχε δικαιωθεί στα δικαστήρια. Αν τον γνωρίζει καποιος ας μου πει το ονομα του για να επικοινωνήσω. Αν έχει βγει δικαστική αποφαση πρόσφατη ,τοτε δεν υπάρχει θέμα παρανομίας λογω δεδικασμένου.

 

Το οικόπεδο ειναι 750τμ εκτος σχεδίου στην Κερατέα και το μονο που ίσως βαλω ειναι μια πλατφόρμα απο ξυλο ή μπετον για να κάτσει πανω. Αν αυτα θεωρηθουν θεμέλεια ,τοτε να μην τα βαλω καν.

 

 

Υ.Γ Το μαθημα μου το πήρα απο τους γονείς μου που εδωσαν 200χιλ. ευρω για ενα διαμερισμα 94τμ και εφαγαν λεφτα συμβολαιογραφοι(αυτος μαλιστα δεν εδωσε και αποδειξη ,γιατι τα 3000ε ηταν λιγα λεφτα οπως ειπε), μεσιτες ,ο μηχανικος που δεν εκανε καν καλη δουλεια, αλλα και πολλοι πολλοι αλλοι

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1229

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=815

κανε και καμια αναζητηση ρε αδερφε...

Υ.Γ Το μαθημα μου το πήρα απο τους γονείς μου που εδωσαν 200χιλ. ευρω για ενα διαμερισμα 94τμ και εφαγαν λεφτα συμβολαιογραφοι(αυτος μαλιστα δεν εδωσε και αποδειξη ,γιατι τα 3000ε ηταν λιγα λεφτα οπως ειπε), μεσιτες ,ο μηχανικος που δεν εκανε καν καλη δουλεια, αλλα και πολλοι πολλοι αλλοι

Δηλ το μαθημα που πηρες ήταν να κανεις τροχοβίλα και όχι σωστή επιλογή επαγγελματιών για το σπίτι σου...

Σωστός...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έμαθε ότι κάνε την παρανομία σου και όλο θα βολευτείς κάπου.

 

Δεν πρόσεξε όμως ακόμα και τα μικρά γράμματα της υποσημείωσης ότι το έξυπνο πουλάκι από την μύτη πιάνεται…

Θα τα μάθει κι αυτά αφού με αφέλεια νομίζει ότι βρήκε δεδικασμένο.

 

(γνώμη μου φυσικά.... )

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1229

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=815

κανε και καμια αναζητηση ρε αδερφε...

 

Δηλ το μαθημα που πηρες ήταν να κανεις τροχοβίλα και όχι σωστή επιλογή επαγγελματιών για το σπίτι σου...

Σωστός...

 

 

Σωστή επιλογή ειναι να δωσω 200.000ε για να κυκλοφορεί ο μηχανικός με cayenne? Πάντως και ο μηχανικός συμφώνησε να κλείσει τον ημιυπαίθριο απο όπου σου γράφω τώρα. Πληρώσαμε 3000ε για αυτό ,αλλά και ξαναπληρώσαμε για περαίωση.Ο μηχανικός πλήρωσε κάτι ή πίνει στην υγεια των κορόιδων? Μήπως το 99% των πολυκατοικιών είναι ετσι? Μήπως όλες ειναι ψευτοκατασκευες με ατέλειες παντου?

 

Ρωτάω για την τροχοβίλα για να μην είμαι παράνομος και εγω. Δεν είπα οτι θέλω να παρανομήσω ,αλλά παρέθεσα άρθρο που λέει οτι είναι νόμιμες οι τροχοβίλες και ρωταω για δικαστικές αποφάσεις.

 

Η τροχοβίλα δεν είναι το όνειρο μου ,αλλά κάτι εφικτό για τις οικονομικές μου δυνατότητες τωρα. Ισως αργότερα οταν κάνω οικογενεια να σκεφτώ κατι καλύτερο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έμαθε ότι κάνε την παρανομία σου και όλο θα βολευτείς κάπου.

 

Δεν πρόσεξε όμως ακόμα και τα μικρά γράμματα της υποσημείωσης ότι το έξυπνο πουλάκι από την μύτη πιάνεται…

Θα τα μάθει κι αυτά αφού με αφέλεια νομίζει ότι βρήκε δεδικασμένο.

 

(γνώμη μου φυσικά.... )

 

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Για να είμαι νόμιμος ρωτάω. Δεν είπα να χτισω αυθαίρετο όπως εχουν χτίσει όλοι γυρω απο το οικοπεδο μου. Βέβαια απ'οτι καταλαβαίνω είναι πιο εύκολο να είσαι παράνομος ,αφου αν ξεκίναγα αυθαίρετο θα έτρωγαν αστυνομικοί, πολεοδομία, μηχανικοι κ.τ.λ

 

Υ.Γ Το χρεωμένο νόμιμο πουλάκι παει στην φυλακή και οι ''τιμιοι'' εργολαβοι στην Χαβαη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή επιλογή ειναι να δωσω 200.000ε για να κυκλοφορεί ο μηχανικός με cayenne?

 

Εννοειται πως όχι!

Δεν θα πας σε μηχανικό να του δωσεις τα λεφτα σου για να πλουτισει εκεινος.

Φυσικα και οταν αρρωστήσεις δεν θα πας σε γιατρο. Βλάκας εισαι να του δωσεις λεφτα για να κυκλοφορει με τζαγκουαρ?

Για συμβολαια σε συμβολαιογράφο???? Μα εισαι τρελός? Οι παπουδες μας που τα ειχαν "δια λογου" κάτι ήξεραν ;)

 

Γενικώς να το χεις σαν αρχη στη ζωη σου: ποτέ μην πληρώνεις επαγγελματίες. Μπορεις και μόνος σου!

 

 

Πάντως και ο μηχανικός συμφώνησε να κλείσει τον ημιυπαίθριο απο όπου σου γράφω τώρα. Πληρώσαμε 3000ε για αυτό ,αλλά και ξαναπληρώσαμε για περαίωση.Ο μηχανικός πλήρωσε κάτι ή πίνει στην υγεια των κορόιδων?

Ακου να σου πω κάτι.

1) Ο μηχανικός δεν έβγαλε απολύτως τίποτα απ τον ημιυπαιθριο που εκλεισες.

2) αντίθετα οι αμοιβες του που υπολογιζονται με τα τετραγωνικά βγηκαν μικρότερες αφού πληρωθηκε σαν να σου μελέτησε σπίτι 100 τ.μ. και όχι 120 που πραγματικά κατασκεύασες.

3) εσυ ομως μας κοπανάς οτι εδωσες 3 χιλιαρικα και δεν λες ποσο αυξήθηκε η αξία του σπιτιου σου με τα παραπανίσια τετραγωνικά του ημιυπαιθρίου. Πόσο πάει το τετραγωνικό στην περιοχη σου νεαρέ μου? Ετσι για να ξέρουμε ποιο λαμόγιο ωφελήθηκε απ το κλείσιμο του ημιυπαιθρίου τελικα. Λες να ειναι το ιδιο λαμόγιο που τωρα το ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ? και βγαινει με αναιδεια να πει τις φιλοσοφίες του?

Link to comment
Share on other sites

@aporias,

φίλε για κάποιο λόγο βρίσκεσαι εν θερμώ, κοίτα να ηρεμήσεις και μακρυά από βιαστικές κινήσεις.

άμα γινότανε να φτιάχνεις τροχοβίλα σε όποιο οικόπεδο δε χτίζεται, η έννοια "αυθαίρετο" δε θα υπήρχε, άρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα (μάθε να μη δίνεις πολύ βαρύτητα σε ότι γράφουν οι εφημερίδες.. )

Link to comment
Share on other sites

Σωστή επιλογή ειναι να δωσω 200.000ε για να κυκλοφορεί ο μηχανικός με cayenne?

Όχι ρε φίλε...

Σωστη επιλογή είναι να ψάξεις κανένα νέο μηχανικό που διψά για δουλεια και να κάνει όνομα και να του δώσεις τα 200Κ, να πιάσουν τόπο απ'όλες τις απόψεις...

Πάντως και ο μηχανικός συμφώνησε να κλείσει τον ημιυπαίθριο απο όπου σου γράφω τώρα.
Εσύ όμως αποφάσισες να παρανομίσεις! Αν ηθελες να κλεψεις ενα Σ/Μ κι ο μηχανικος ελεγε "ΟΚ", θα εφταιγε αν σε πιανανε;
Πληρώσαμε 3000ε για αυτό ,αλλά και ξαναπληρώσαμε για περαίωση.
Τι; Τζαμπα τον ήθελες; Την περαίωση δεν σου επέβαλε κανείς να την κάνεις!
Ο μηχανικός πλήρωσε κάτι ή πίνει στην υγεια των κορόιδων?
Μήπως θα έπρεπε να μιλας για τον εργολάβο φίλε;
Μήπως το 99% των πολυκατοικιών είναι ετσι? Μήπως όλες ειναι ψευτοκατασκευες με ατέλειες παντου?
Πως γίνεται να αντιλαμβανεστε όλοι εκ των υστερων οτι τα σπιτια σας δεν αξιζουν μία, δεν μπορω να καταλάβω... Αν το αγοράσατε έτοιμο, θα έπρεπε ή να το έχετε δει ή να βάλετε ιδιώτη μηχανικό να τα ελέγξει όλα αυτα και να σας πει την γνώμη του. Όπως εσείς το "κλείσατε" τουλάχιστο από τα τούβλά και μετά. Σε αυτή την περίπτωση, θα έπρεπε να κάνετε αυτο που έχετε δικάιωμα και ορίζεται στο συμβόλαιό σας, δηλ να προσλάβετε δικό σας επιβλέποντα για να προλάβει κακοτεχνίες... Το κάνατε; Όχι! Γιατί;; Τι θα ήταν η αμοιβη; 3000; 4000; 5000; τί ειναι τα 5000 μπροστά στα 200000;
Η τροχοβίλα δεν είναι το όνειρο μου ,αλλά κάτι εφικτό για τις οικονομικές μου δυνατότητες τωρα. Ισως αργότερα οταν κάνω οικογενεια να σκεφτώ κατι καλύτερο.

Επειδη τετοιες λύσεις εχουν μικρό lifespan, σου συνιστώ να σκεφτείς ανάποδα απ'ότι σκέφτεσαι, να κρατήσεις τα $$ σου και να κάνεις ένα κανονικό σπίτι όταν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Τι το αναλύουμε άλλο, αφού το έχει το όραμα του ο φοιτητής.

Να πάει Χαβάη και όπως λέει μια ψυχή εδώ όλα τα αλλά είναι τρούφες.

 

Και δεν θέλει να παρανομήσει.

Το μόνο που θέλει είναι το οίκημα που θα μένει αντί για γλάστρες να του έχει κρεμάσει δυο ρόδες για να το ονομάζει όχημα.

 

τι κάνει νιάου νιάου στους κεράμους......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με εκπλήσσει είναι η άγνοια νόμου.

Το Ελληνικό Δίκαιο, δεν είναι εθιμικό. Δεν έχει σχέση π.χ με το Βρετανικό.

Στο Βρετανικό (και Αμερικανικό σύστημα) η έννοια του δεδικασμένου είναι πανίσχυρη καθώς αποφάσεις ενός δικαστή δεσμεύουν τις αποφάσεις επόμενων.

ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Κάθε περίπτωση δικάζεται ξεχωριστά, και δεν δεσμέυεται καμμία απόφαση από προηγούμενη.

Στο Ελληνικό δίκαιο ο απόλυτος Άρχοντας είναι ο Δικαστής.

 

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.