Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τηλεχειρισμός οικιακού φωτισμού


silkman

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ,

 

Ψαχνω εδω και καιρο εναν τροπο να χειριζομαι τα φωτα του σαλονιου μου με τηλεχειρισμο και δεν εχω βρει γι αυτο και ζητω την βοηθεια σας.

 

Απολογουμαι προκαταβολικα για το μεγαλο ποστ αλλα θα προσπαθησω να περιγραψω οσο καλυτερα αυτο που θελω. :D

 

Εχω εγκατεστημενα 2 κυκλωματα dimmer, ενα για κρυφο φωτισμο γυψοσανιδας και ενα για σποτ. Παροτι ειναι απο διαφορετικους κατασκευαστες ( το ενα ειναι ηλεκτρονικο dimmer Hager στον ηλεκτρολογικο πινακα και το αλλο ηλεκτρονικο dimmer legrand στον τοιχο - αυτο με τα 2 κουμπακια ον οφφ και 2 κουμπακια + - ), ελεγχονται με παρομοιο τροπο, συνδεοντας δηλαδη παραλληλα ενα μπουτον για το καθε κυκλωμα.

 

Πατωντας το μπουτον εχεις on/off ενω αν το κρατησεις πατημενο αυξομειώνεις την ενταση του dimmer και στις 2 περιπτωσεις. Αυτο που χρειαζομαι δηλαδη ειναι μια διαταξη ασυρματου μπουτον με τηλεχειρισμο.

 

Να προσθεσω και τα παρακατω:

- Η διαταξη πρεπει να ειναι RF και όχι με υπερυθρες γιατι λογικα θα πρεπει να κρυφτει μεσα στην γυψοσανιδα (αν ειναι υπερυθρη δεν θα πιανει).

- Η διαταξη πρεπει να καταλαβαινει οταν κρατας το μπουτον πατημενο και οχι μονο σαν ον-οφφ γιατι τοτε δεν θα εχεις ελεγχο του dimmer.

- Πρεπει το τηλεκοντρολ να ειναι 2 καναλιων και οχι 2 τηλεκοντρολ ενος καναλιου το καθενα γιατι με τα υπολοιπα τηλεκοντρολ στον χωρο (tv, home cinema, dvd, hi-fi, a/c φτανουμε τα 44 :shock: )

 

Στον Καυκα δεν εχουν ιδεα, κοιταξα επισης μια εταιρια που φτιαχνει αυτοματισμους για ρολα, τεντες κλπ (somfy) αλλα δεν εχει την διαταξη που θελω (εχει μονο κάποιους ασυρματους διακοπτες οχι μπουτον)...

 

Να τονισω οτι εχω βασικες ηλεκτρολογικες γνωσεις (μην ανυσηχειτε δηλαδη δεν θα καω) αλλα δεν ειμαι επαγγελματιας.

 

Αναμενω τα σχόλια σας και ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια χρησιμοποιησα το παρακατω τηλεχειρισμο απο Μαρκιδη:

http://www.markidis.gr/product_info.php?products_id=42117

 

Το κάθε κανάλι είναι ON-OFF ή Push ON ή τα μισά κανάλια ON-OFF και τα μισά Push ON . Μπορεί δε να λειτουργήσει και ως μπουτονιέρα (μόνο ένα κανάλι ανοικτό κάθε φορά). Το χειριστήριο διαθέτει και κεραία για μεγαλύτερη εμβέλεια. Πολύ μικρές διαστάσεις δέκτη.

 

Ηταν πολυ ευκολο στην χρηση. Φυσικα ομως εβαλα αλλα ρελε να ελεγχουν το πραγματικο φορτιο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση. Βρηκα παρακατω για το συγκεκριμενο που εχει κοστος γυρω στα 85€:

 

Τρόποι λειτουργίας:

 

Κάθε κανάλι ανεξάρτητο ON - OFF , δηλαδή στο πρώτο πάτημα το συγκεκριμένο κανάλι κλείνει (επαφή) και με το δεύτερο πάτημα ανοίγει (επαφή).

Κάθε κανάλι είναι Push On, όσο χρόνο έχουμε πατημένο ένα μπουτόν το συγκεκριμένο κανάλι κλέινει (επαφή) αν το αφήσουμε ανοίγει (επαφή).

Λειτουργία Μπουτονιέρας. Ένα κανάλι είναι κλειστό (επαφή) μέχρι να κλείσουμε κάποιο άλλο. Ένα μόνο κανάλι δηλαδή μπορεί να είναι κλείστό (επαφή) κάθε φορά.

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

 

Εμβέλεια τηλεχειρισμού 80μ (ανοιχτό πεδίο)

Τάση τροφοδοσίας δέκτη 12V DC

Τάση τροφοδοσίας πομπού 12V DC (μπαταρία LR23 - περιλαμβάνεται)

Ρεύμα επαφών rele: 12 x 3A

Συχνότητα εκπομπής 315 ΜΗz

Διαστάσεις δέκτη: 100 x 79 x 18mm

 

Απο οτι φαινεται κανει, βεβαια δεν γνωριζω ποσο θα κρατησει μια και ειναι "κινεζιά". Απο την άλλη μου προτειναν μια λύση της Hager που βγαινει αρκετα ακριβη, αλλα είναι πιο επαγγελματική, 2 καναλια 327€, 4 καναλια 376€...

 

Hager TU 204

2605950-1-Hager-TU204.jpg

 

Hager TU 302 (υπαρχει και τετρακαναλο, το TU 304)

2605953-1-Hager-TU302.jpg

 

Hager TU 350

2605952-1-Hager-TU350.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενας τρόπος είναι με το έξυπνο σπίτι της legrand..

To μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να κατεβάσεις έναν ουδέτερο σε κάθε διακόπτη που θες να ελέγξεις φωτισμό με τηλεχειρισμό και να προγραμματίσεις τους διακόπτες.Ειναι κάτι σαν το τηλεχειριστήριο τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα ενημερωθει για λυσεις εξυπνου σπιτιου instabus / eib. H Siemens και η ΑΒΒ ειναι πολυ καλυτερες απο την Legrand σε αυτα. Ουσιαστικα περναει ενας εξτρα αγωγος απο καθε διακοπτη / πριζα και μπορεις να δημιουργεις σεναρια φωτισμου (που μπορουν να περιλαμβανουν και ηλεκτρικα ρολα/τεντες) σε ολο το σπιτι ή να κλεινεις όλα τα φωτα του σπιτιου με ενα μπουτον στην εξοδο, έχεις και έλεγχο απο τον ιντερνετ κλπ...

 

Το κοστος όμως είναι απαγορευτικο... :|

Link to comment
Share on other sites

Για ABB και Siemens μιλάτε για KNX, με τη λογική PL (Power Line), έτσι? H Legrand έχει δικό της ξεχωριστό σύστημα σε PL.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μίλτο, η Legrand έχει ξεχωριστό σύστημα,καμία σχέση με το KNX της siemens και πολύ ποίο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω κάνει αυτή την εφαρμογή μου έδωσαν λύση με RF ποιοτικά προιόντα από ΚΑΥΚΑ

 

XEIPIΣTHPIO MINI 2 KANAΛIΩN TELECO TVTXP868A02 τεμ 1

AΣYPM.ΔEKTHΣ ON/OFF IMPUL. TELECO TVRRL868A02P σε Impulsive function τεμ 2

 

RF 868.3 MHz

1000VA

 

Επίσης γίνεται και με τα hager ******

Link to comment
Share on other sites

Τα σετακια της TELECO ειναι και οικονομικα καλα και λυνουν χερια... μαλιστα δε, καποια module χωρανε ακομα και σε κουτι διακλαδωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.