Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομείται το συγκεκριμένο οικόπεδο?


sonja_k

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο συγκεκριμένο θέμα. Μου έφερε ιδιώτης το συγκεκριμένο τοπογραφικό. Ενδιαφέρεται να αγοράσει το οικόπεδο που φαίνεται γραμμοσκιασμένο και θέλει για αρχή να δούμε αν χτίζει και τί. Ο Σ.Δ. είναι 0.70 και η κάλυψη 70%. Προτάσεις? Σίγουρα έχω περιορισμούς βάσει των Ρ.Γ.-Ο.Γ. Με την απόσταση Δ τί κανω? Το όμορο κτίσμα είναι μεσοτοιχία. Σκεφτόμουν να περιορίσω τη δόμηση στο πάνω κομμάτι όπου έχω την μεγαλύτερη πλευρά.

Κάθε σκέψη είναι καλοδεχούμενη. Είμαι νέα στο χώρο και δεν έχω ξανακάνει μελέτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-42372-131887276058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα που έβαλες είναι μικρή και δεν φαίνονται η διαστάσεις.

 

Τι χρήση θέλει ο πελάτης? (οικία? Κατάστημα? Ισόγειο πιλοτή?) τι γενικά

 

Ορόφους? Ανελκυστήρα?

Link to comment
Share on other sites

γράφει στο τοπογραφικό αν είναι άρτιο - οικοδομήσιμο ;

τα διπλανά του είναι ;

εγγράφει 5-50 ;

 

έτσι που τα λες φαίνεται κακή περίπτωση (ο πελάτης), απόφυγε να μπλεχτείς/δεσμευτείς ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αποφασίσει τί θα το κάνει...Οι διαστάσεις του οικοπέδου είναι 10,30*42,50*6,65*42,60 ξεκινώντας από πάνω δεξιά γωνία και έχω πρασιά 4μ.

 

Είναι άρτιο-οικοδομήσιμο καθώς είναι 360 τ.μ. και στους όρους δόμησης έχει 10μ πρόσωπο και 200 τ.μ. εμβαδό.

 

γράφει στο τοπογραφικό αν είναι άρτιο - οικοδομήσιμο ;

τα διπλανά του είναι ;

εγγράφει 5-50 ;

 

έτσι που τα λες φαίνεται κακή περίπτωση (ο πελάτης), απόφυγε να μπλεχτείς/δεσμευτείς ..

 

όταν λες εγγράφει 5-50 τι εννοείς?

Συγγνώμη αν η ερώτηση φαίνεται αστεία αλλά είναι η πρώτη μου δουλειά με αυτό το αντικέιμενο και το ψάχνω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποφασίσει θα μπορούσα να έλεγα κι εγώ κάποια πρόταση. Άνευ χρήσης και με δύστροπο σχήμα οικόπεδου ότι και να πω θα είναι τρία πουλάκια κάθονταν.

 

Άλλη διάταξη κάνεις αν έχεις πυλωτή στο ισόγειο οπότε είναι με χ τρόπους προσβασιμο το κλιμακοστάσιο, άλλο αν είναι οικία και άλλο αν είναι κατάστημα ισόγειο και γραφεία στους ορόφους που θα βόλευε με μια πρόχειρη ματιά που βλέπω στο οικόπεδο σου.

 

Φυσικά η χρήση για γραφεία δεν επιλέγεται μόνο από το σχήμα του οικόπεδου αλλά από την θέση και την εμπορικότητα της περιοχής.

 

Ας αποφασίσει ο πελάτης σου και ας σου αναθέσει (με πληρωμή φυσικά) να του κάνεις ένα δυο προτάσεις σχηματικές έστω βέλτιστης αξιοποίησης της χρήσης που ο ΙΔΙΟΣ αποφασίσει.

 

 

.ΥΓ.

Θεώρησα δεδομένο ότι το πρώτο πράγμα που έλεγξες αν το οικόπεδο είναι ΑΡΤΙΟ και ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

καλά! φιρουλί

 

1. Πάρε τηλέφωνο τον πελάτη, τι είδους κτίριο θέλει να κτίσει? (επιβεβαίωσε ότι το επιτρέπουν οι χρήσεις γης)

2. Εξακρίβωσε αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, καθώς και οτι τα διπλανά του είναι, κάνας τοπογράφος θα ξέρει να σε διαφωτίσει περισσότερο εφόσον δεν θυμάμαι τις περιπτώσεις...

3. Κάνε επαλήθευση όρων δόμησης στην πολεοδομία, καμιά φορά γράφεται κάνα λάθος, ζωτικής σημασίας.

4. Επιβεβαίωσε ότι μπορεί να εγγραφεί κτίριο μίνιμουμ πλευράς 5μ και μίνιμουμ εμβαδού 50τμ, μια πλήρης ανάγνωση στο ΓΟΚ 2000 θα σε διαφωτίσει περισσότερο, καθώς ούτε θυμάμαι, ουτε προλαβ.

5. Μην ανυσυχείς για τα Δ ακόμα κι αν ο διπλανός σου έχει χτίσει προ του '85 και υποχρεούσε σε Δ. Δεν έχεις πρόβλημα γιατί θα πας με την 9μετρη και No problem.

Αυτιά

και μύτες και στόματα :)

και καλωςήλθες συναδέλφισσα!

 

 

υγ: Ποτέ όμως μην το βάλεις κάτω. Και μην το παρατήσεις για τίποτα ;)

:*

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με βάσει τους όρους δόμησης. Έτσι όπως το βλέπω εγώ και βάσει της γειτονιάς (επικρατούν ως επί το πλείστον κατοικίες), θα πρότεινα κατοικία (π.χ. μεζονέτα).

 

καλά! φιρουλί

 

1. Πάρε τηλέφωνο τον πελάτη, τι είδους κτίριο θέλει να κτίσει? (επιβεβαίωσε ότι το επιτρέπουν οι χρήσεις γης)

2. Εξακρίβωσε αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, καθώς και οτι τα διπλανά του είναι, κάνας τοπογράφος θα ξέρει να σε διαφωτίσει περισσότερο εφόσον δεν θυμάμαι τις περιπτώσεις...

3. Κάνε επαλήθευση όρων δόμησης στην πολεοδομία, καμιά φορά γράφεται κάνα λάθος, ζωτικής σημασίας.

4. Επιβεβαίωσε ότι μπορεί να εγγραφεί κτίριο μίνιμουμ πλευράς 5μ και μίνιμουμ εμβαδού 50τμ, μια πλήρης ανάγνωση στο ΓΟΚ 2000 θα σε διαφωτίσει περισσότερο, καθώς ούτε θυμάμαι, ουτε προλαβ.

5. Μην ανυσυχείς για τα Δ ακόμα κι αν ο διπλανός σου έχει χτίσει προ του '85 και υποχρεούσε σε Δ. Δεν έχεις πρόβλημα γιατί θα πας με την 9μετρη και No problem.

Αυτιά

και μύτες και στόματα :)

και καλωςήλθες συναδέλφισσα!

 

 

υγ: Ποτέ όμως μην το βάλεις κάτω. Και μην το παρατήσεις για τίποτα ;)

:*

 

Το παλεύω όσο μπορώ... ;) Ελπίζω να είμαι από τους τελευταίους που θα ξεστομίσουν το "φεύγω για Αυστραλία" που είναι της μόδας τώρα τελευταία.. Είναι επίσης ενθαρρυντικό για εμάς τους νέους η ύπαρξη του φόρουμ καθώς και η κάθε είδους βοήθεια από τους παλαιότερους..

Link to comment
Share on other sites

φοβού τους Δαναούς, χαχαχαχαχαχαχα

Σ στέλνω και ένα ενδιαφέρον σπιτάκι τι έκανε ο Tadao Ando σε ένα στενόμακρο οικόπεδο.

 

Check out the Azuma House!!!!!!!!

 

http://www.greatbuildings.com/buildings/Azuma_House.html

 

http://en.wikiarquitectura.com/index.php/Azuma_House

Link to comment
Share on other sites

@sonja_k,

βλέπω ότι οι συνάδελφοι δεν έδωσαν σ αυτό σημασία, έτσι θα επιμείνω με κίνδυνο να φανώ δυσάρεστος.

Ο υποτιθέμενος πελάτης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ. Να είσαι βέβαιη ότι επειδή είναι παράξενο, έχει πάρει το σχέδιο παραμάσχαλα και έχει γυρίσει πολλούς ακόμα μηχανικούς προσπαθώντας να βρεί αυτόν που θα νιώσει πιό σίγουρος/ασφαλής και, όπως όλοι που το ψάχνουν πολύ, είναι πιθανό να μη το αγοράσει τελικά.

Μην πάρεις την ευθύνη για την αγορά ούτε να δεσμευτείς για το πώς μπορεί να χτιστεί αυτό το οικόπεδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.