Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα...θέλω να βγάλω μια άδεια σε υφιστάμενο κτίριο το οποίο έχει δύο ισόγεια καταστήματα ..στον ά όροφο υπάρχουν 6 διαμερίσματα και στον β επίσης (εδώ θα πρέπει να τονίσω οτι οι φάκελοι δεν υπάρχουν στην πολεοδομία και έχουν σωθεί μόνο τα στελέχοι)..στην άδεια εγω θέλω να κάνω συνένωση των δύο καταστημάτων και αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ενώ στουσ δύο ορόφους θέλω να κάνω συνένωση 6 διαμερισμάτων σε δυο διαμερίσματα..υπάρχει και ένας επιπλέον όροφος που επειδή υπάρχει υπολειπόμενος συντελεστης δόμησης θα πάει μάλλον με εξαίρεση απο κατεδάφιση και νομιμοποίηση...

πρώτη ερώτηση όσον αφορα στατικά και μηχανολογικά θα χρειαστουν αποτύπωση; και αν ναι ειδικα για τα μηχανολογικα θα χρειαστει κενακ και επιπλεον νεες μελετες γι αυτην την άδεια;

δευτερη ερωτηση η εξαιρεση απο τη κατεδάφιση και η νομιμοποίηση κατα τη γνωμη σας θα έπρεπε να πάει σαν ξεχωριστη άδεια; και πως θα υπολογίσω το πρόστιμο που θα επιβληθεί;

και τριτη ερώτηση όσον αφορα τισ αμοιβές; για την αλλαγη χρήσης γνωριζω οτι βγάζω προυπολογισμό για το καταστημα τον οποιο αφαιρω απο τον προυπολογισμό του καταστηματος υγειονομικου ενδιαφέροντος...για τις συνενωσεις απλα θα το πάς με αναλυτικό προυπολογισμό; ή χρειαζεται και κάτι άλλο;

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατι ειλικρινά μου φαίνεται βουνό η υπόθεση

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα ξεκινήσεις με μία πολύ καλή αποτύπωση των υπαρχόντων,αφού δεν υπάρχουν σχέδια, μετά θα δεις την περίπτωση του αυθαίρετου ορόφου και μετά θα προχωρήσεις στα υπόλοιπα...

 

Πρώτα οι εκκρεμότητες δηλαδή...

 

Σημαντικό για το αυθαίρετο είναι και η ημερομηνία κατασκευής του που δεν την έγραψες... :)

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη συναδελφε εχεισ δικιο...η τελευταια αδεια ηταν το 1979 και απο οσο ξερω ο τριτος οροφοσ εγινε μαζι με τουσ αλλουσ δυο..βεβαια η σφραγιδα πανω για την ηλεκτροδοτηση λεει 1992 ..εδω υπαρχει και αλλο ερωτημα η πολεοδομια πια χρονολογια θα δεχτει_γιατι απο οσο ξερω πριν απο το 85 τα προστιμα ειναι μικροτερα...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορεί να δεχθεί το 1979 ως έτος κατασκευής του τελευταίου ορόφου αν όμως δεν... μήπως υπάρχουν αποδείξεις από υλικά πχ. μπετά,τούβλα ή κάποια φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

...

...(εδώ θα πρέπει να τονίσω οτι οι φάκελοι δεν υπάρχουν στην πολεοδομία και έχουν σωθεί μόνο τα στελέχοι)..

...

...

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατι ειλικρινά μου φαίνεται βουνό η υπόθεση

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Να προσθέσω επισημαίνοντας αυτό ότι πρέπει πρώτα απ όλα να κάνεις ανασύσταση φάκελου με την πολεοδομία.

Ότι ανασυσταθεί και θεωρηθεί νόμιμο (και αν) αυτό θα σε οδηγήσει μετά σαν βάση για όλα τα υπόλοιπα.

 

Βουνό δεν είναι η περίπτωση αλλά δεν έχει άμεσα ορατή με σαφήνεια διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

για ανασυσταση ξεκινησε ο συγκεκριμενος φακελλος αλλα προεκυψαν και ολα τα υπολοιπα μετα τον ελγχο που εκανα στην οικοδομη....αυτα που ρωτησα νωριτερα για την οικοδομη εχουν ολα γινει απλα προσπαθω να φτιαξω ενα φακελλο να συμβαδιζει....αν κανω και ανασυσταση το κοστος θα εκτοξευτει της αδειας νομιζω οτι μπορω να το περασω με την αποτυπωση στο φακελλο με τισ διαρρυθμισεισ και την ενωποιηση ...βεβαια μπηκα σε σκεψεις αν θα πρεπει οντωσ να ξεκινησω με τη νομιμοποιηση και την εξαιρεση...

Link to comment
Share on other sites

....αν κανω και ανασυσταση το κοστος θα εκτοξευτει της αδειας νομιζω οτι μπορω να το περασω με την αποτυπωση στο φακελλο με τισ διαρρυθμισεισ και την ενωποιηση ...

...

 

Αν το περάσεις χωρίς ανασύσταση φακέλου αδείας, ενημέρωσε και εμάς.

 

 

(σωστό ότι το κόστος θα ανέβει. Ενημερώνεις τον πελάτη και αποφασίζει.)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πιστευεται οτι δε θα περασει; υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια; γιατι εγω παλαιοτερα που δουλευα σε ενα γραφειο οταν ειχαμε καμια προσθηκη με αδεια που ειχε χαθει ο φακελοσ το πηγαιναμε με αποτυπωση τωρα δε ξερω αν επαιζε κατι που δε το ηξερα με καποιον υπαλληλο αλλα δε νομιζω....το προστιμο πωσ θα υπολογισθει για την νομιμοποιηση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε με υποθέσεις δεν βγαίνει άκρη. Για να λέμε κάτι το γνωρίζουμε και δεν αφορούσε περίεργα παιχνίδια όπως υποθέτεις.

 

Για σιγουριά όμως και ειδικά για τι το αφορά ειδικά την δική σου περίπτωση η σίγουρη οδός είναι μια.

 

Πας στην Πολεοδομία που υπάγεται το ακίνητο σου, παραμάσχαλα όλα τα δεδομένα που έχεις, σχέδια εγκεκριμένα κλπ, έχεις και ένα πρόχειρο σχεδιασμό του προτεινομένου νέου διαγράμματος κάλυψης και κάνεις ένα προέλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις...ισως ο καλυτερος τροπος ειναι ο προελεγχος αν και απο καποιους συναδελφους που απευθυνθηκα μου ειπαν οτι ακομα και αν εχει υπολοιπο συντελεστη το κτιριο να μη παω με εξαιρεση απο κατεδαφιση και νομιμοποιηση γιατι ο ελεγχος στατικων θα γινει με τα καινουργια δεδομενα και δε θα περασει το κτιριο και τηα χρειαστει και αδεια για ενισχυση στατικων...και αν συνυπολογισουμε και το κοστος ακτινογραφιων δειγματων μπετου η αδεια θα παει στο θεο..οποτε μου προτειναν να παω με το νεο νομο περι αυθαιρετων ωστε να μη παρω και πανω μου την ευθυνη των στατικων και μολισ το νομιμοποιησω να παω για αναθεωρηση για αλλαγη διαρρυθμισεων...ακουγεται πιο ευκολο και απο τη στιγμη που ο πελατης θελει να το πουληση μαλλον δε τον ενδιαφερει αν ο τριτοσ οροφος θα ειναι νομιμος για 30 χρονια η για παντα...εσεισ τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.