Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση και μελέτη εξαερισμού συνεργείου


dpapam

Recommended Posts

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για τεχνική έκθεση (πρότυπη μορφή) σύμφωνα με την παράγραφο στ του άρθρου 15 του Π.Δ. αριθ. 78/88 ''Καθορισµός των όρων και προϋποθέσεων ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείων...''.

Διάβασα τον νόμο και τις τροποποιήσεις του, αλλά δεν ξέρω την πρέπει να αναφέρω στην μελέτη... παρακαλώ να μου προτείνεται έαν υπάρχει κάποιο βιβλίο ή ότι άλλο μπορεί να μου φανεί χρήσιμο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

οι προϋποθέσεις αερισμού-εξαερισμού περιγράφονται στο αρθρ.9 του ΠΔ 78/88

η τεχνική έκθεση δεν είναι τίποτα εξεζητημένο, απλά περιγράφεις την εγκατάστασή σου σύμφωνα με τα όσα ορίζει το συγκεκριμένο άρθρο

Βιβλιογραφία δεν υπάρχει, είναι μέσα στις γνώσεις των Ηλ-μηχανολόγων.

αν δεν κάνω λάθος σαν Χημικός δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής της εν λόγω έκθεσης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου fraafr...

θα την συντάξω και ελπίζω να μην έχει πολλές ελλείψεις...

θα την υπογράψει συνάδελφος Μηχανολόγος Μηχανικός...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι εγκαταστάσεις αυτές κατατάσσονται στις απλές ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις δεν νομίζω να μην έχει δικαίωμα υπογραφής και Χημικός Μηχανικός. Υπάρχει και Π.Δ. που το διευκρινίζει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε "dpapam", για να μην ξανανοίγουμε τη συζήτηση περί απλών και μη απλών εγκαταστάσεων και δικαιωμάτων εκπόνησης μελετών, εσύ θα εκπονείς όποιες μελέτες σου ανατίθενται, θα τις καταθέτεις στις αρμόδιες αρχές κι αν αυτές σου αρνούνται δικαίωμα πρόσβασης θα ζητάς γραπτώς την άρνησή τους και αιτιολογημένη βάσει ποιας νομοθεσίας σού αρνούνται δικαίωμα εκπόνησης. Μετά τα ξαναλέμε. Εσύ προχώρα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η μη άρνηση δεν συνεπάγεται απαραίτητα και σωστή άσκηση δικαιωμάτων. Αρκετές φορές έπεσα σε ανίδεους.

Link to comment
Share on other sites

Οι δημόσιες αρχές είναι υποχρεωμένες να γνωρίζουνε τους νόμους. Άγνοια νόμου σε δημόσιες αρχές είναι παράπτομα και τιμωρείται.

Link to comment
Share on other sites

Οι δημόσιες αρχές είναι υποχρεωμένες να γνωρίζουνε τους νόμους. Άγνοια νόμου σε δημόσιες αρχές είναι παράπτομα και τιμωρείται.

 

 

Χαχαχαχαχαχαχαχα....ωραίο....

 

Πρϊστάμενος Δημόσιας Αρχής όπως πολύ ωραία λες...και μάλιστα ζόρικης..να μη χρησιμοποιήσω άλλο όρο....μου έκανε έγγραφη παρατήρηση επι του αιτήματός μου στην απόφαση του ίδιου αιτήματος....επικαλούμενος ένα νόμο ο οποίος έχει τροποποιηθεί εδω και 3 χρόνια και φυσικά δεν ισχύει το εν λόγω άρθρο....

 

Με απλά λόγια:

-Καταθέτω ένα αίτημα

-Μου απαντά η δημ. αρχή με μια σημείωση επι της απόφασης...να κάνεις το τάδε...

-Γιατί να το κάνω ρε παιδιά..? Που το είδατε γραμμένο..?

-Απάντηση μέσω τηλεφώνου απο τον προΙστάμενο: Μα καλά δεν ξέρεις τον νόμο...αφού το λέει...

-Λέω και εγω...λες να άλλαξε και να μην το πήρα γραμμή.

-Πάω την επόμενη μέρα και ο αγαπητός είχε χρησιμοποιήσει ένα νόμο του 2009...και μάλιστα επέμενε....ακόμα και όταν του έδειξα τα νεα ΦΕΚ....εγωισμός στο μεγαλέιο του.....

 

Ρωτάω παλιό συνέδελφο....επιτρέπεται να μην γνωρίζει....

Απάντηση: Μια φορά του έκανε κάποιος καταγγελία.....και μετά δεν πέρασε κανένας φάκελός του......

 

σύνοψη: είναι τα αφεντικά, οι νομοθέτες οι παντογνώστες.......αυτοί ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα δικής μας ανοχής. Και αν δε γίνεται με τον εύκολο τρόπο ειδικά για αυτούς υπάρχει και ο δύσκολος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.