Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχρη εξαχνωση υγρων


Bz2

Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος χρειαζομαι να δω πως γινετε η εξα ενος υγρου χωρις να θερμανω το υγρο.

 

Δλδ το υγρο να μην γινει ατμος αλλα να διασκορπιστει σε μικροσκοπικα σοματιδια σαν ατμος.

Και ποιο μικρα σοματιδια απο τα σπρει χειρος. Δλδ να φαινετε σαν ατμος.

Link to comment
Share on other sites

Εξάχνωση έχουμε οταν ενα στερεό γίνεται αεριο χωρις να περασει απο τη φαση του υγρου. Για τι υγρο μιλαμε ?

 

Υ.Γ. Α, σε έπιασα, μιλάς για καρμπιρατέρ πάλι. Σωλήνας Venturi λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι βενζινη θελει εναν εξαεριωτη αν ειναι πετρελαιο θελει αντλια αν ειναι υγραεριο εξαρταται την εφαρμογη αλλα και παλι με πιεση παιζεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ειναι ακριβος ;) λεω για κατι τετοιο που ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.

 

Ακομα όμος δεν έχω καταλαβει, πως δειμιουργιτε αυτη η πιεση. Η όλη κατασκευη πως ειναι? Δλδ πως γινετε αυτο το εξαερομα ή εκφωνηση ή όπως λεγετε.

 

Μιλαω για υγρο σε στυλ: βενζινη, οινοπνευμα, πετρελεο, λαδι κ.τ.λ.

Ναι και αυτο το υγρο να γινει σαν αεριο καπως.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=27041&highlight=venturi

Εδώ είχαμε κάνει μια μικρή ανάλυση. Γιατί δε ρωτάς κάτι συγκεκριμένο με εκείνη τη βάση?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και το αρθρο σε ενα site του wikipedia τα λεει αναλυτικα αλλα σαν να λυπει κατι και ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Ειναι ευκολο να το κατασκευασει ενας απλο ατομο?.

Λειτουργει παρομοια με κατι διακοσμιτικα που κανουν το νερο σαν ατμο? Ή λειτουργει σαν τα σπρεει χειρος?.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.