Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για μεταβίβαση εξ αδιαιρέτου αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Πελάτης μου κατέχει αξ αδιαιρέτου ποσοστό σε αγροτεμάχιο στο οποίο έχουν χωρίσει άτυπα ο καθένας το τμήμα που αναλογεί στο ποσοστό κάθε συνιδιοκτήτη και κάποιοι απο αυτούς εχουν σηκώσει αυθαίρετο(συνηθισμένη περίπτωση) Στο τοπογραφικό συμβολαίου θα πρέπει να δείξω ολόκληρο το αγροτεμάχιο μαζί με τα κτίσματα γιατί δεν έχει καθοριστεί νόμιμα ότι στον καθένα ότι έχει αποκλειστική χρήση σε ένα τμήμα γιατί κάτι τέτοιο θα καθιστούσε σύσταση καθέτου που απαγορεύεται. Πολύ πιθανό ο δικηγόρος να μου ζητήσει να μη δείξω κτίσματα, για να μη φορολογηθούν.

Κατι που δε θέλω να κάνω φυσικά.

Καμιά γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει παλαιότερο συμβόλαιο,το οποίο να περιγράφει το γεωτεμάχιο ως εννιαίο? ΄Το ακίνητο έχει προέλθει στους ιδιοκτήτες από κάποια διανομή?

(α) Εάν η απάντηση είναι όχι και στα δύο τότε ενδεχομένως να μπορέσεις να τα θεωρήσεις ως δύο αυτοτελή ακίνητα. Έτσι ο ιδιοκτήτητης που δεν έχει σηκώσει το αυθαίρετο να μην "βρει μπελά" εξαιτίας του άλλου συνιδιοκτήτη

(β) Εννοείται πως δεν μπορείς κάθετη γιατί είναι παράνομο.

(γ) Τα κτίσματα και όλες οι μόνιμες κατασκευές πρέπει υποχρεωτικά να φαίνονται... από εκεί και πέρα το ρίσκο δικό σου..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτό που είπε ο CHRIS_M,αν δεν αναφέρεται σε παλαιότερο τίτλο ή αν δεν προέρχεται από κάποια διανομή ,κάλλιστα μπορείς να τα αναφέρεις ως ανεξάρτητα. Σε παρόμοια περίπτωση πάντως που μου ζητήθηκε να μην δείξω κτίσματα και δεν το έκανα, η διαδικασία πάγωσε. Υπήρχε ένα thread για αυτή την περίπτωση που υπήρχαν κάποιες προτάσεις. Τσεκαρέ το, θα κοιτάξω να το βρώ κι εγώ να το βάλω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

να μου ζητήσει να μη δείξω κτίσματα, για να μη φορολογηθούν.

 

Η μηπως επειδη ειναι αυθαιρετα μετα το '83 ? Αν ειναι αυτο ας κανουν Υ.Δηλωση οτι φτιαχθηκε πριν το '83.

 

Αν παντως το αυθαιρετο εχει φαει καταγγελια και δεν το δειξεις θα εισαι διπλα εκτεθειμενος.

 

Αν τωρα το αυθαιρετο ειναι πολυ πολυ προσφατο (πχ εξαμηνο) , δεν εχει καταγγελια και θες να μην το δειξεις βαλε ημερομηνια στο τοπογραφικο πριν απο 6 μηνες.

 

Δεν ξερω με τιτλους τι γινεται αλλα μηπως μπορει να παιχθει καμμια χρησικτησια (ή καμμια περιεργη διαθηκη :wink: ) - τα ξερουν οι δικηγοροι αυτα - και να παρει ο καθενας το κομματι του ?

 

Εν πασει περιπτωσει πες και του κου συνηγορου οτι πρωτος αυτος θα πρεπει να μην ωθει τους αλλους σε παρανομες πραξεις.

Link to comment
Share on other sites

πρώτον είναι σε διανομή οπότε δεν μπορεί να γίνει κατατμηση.

Στο συμβόλαιο φυσικά παρουσιάζεται ως ενιαίο.

Συνολικά έχει περίπου 70 τμήματα δεν είναι ένα το αυθαίρετο.

Στην περιοχή είναι συνιθισμένη αυτή η κατάσταση, το ξέρουν όλοι.

Τα αυθαίρετα κτίσματα είναι πολλά και κάποια είναι προ του 83.

Χρησικτησία δεν μπορεί να θεωρηθεί.

Θα δείξω όλα τα κτίσματα και ότι θέλει ας γίνει.

 

Ευχαριστω για τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.